hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Miben hasonlít, és miben különbözik a nagyszülői gyed és a gyes?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Sok évvel ezelőtt vezették be a nagyszülői gyest, amelyet kezdetben nagy érdeklődés övezett. Hasonlóan nagy kíváncsiság övezi a nagyszülői gyermekgondozási díjjal kapcsolatos, a parlament előtt lévő törvénymódosítást is.

Cikkünkben a nagyszülők által igénybe vehető fenti két ellátást, azaz a nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátást és gyermekgondozási díjat hasonlítjuk össze, melynek keretében áttekintjük, hogy a nagyszülő mikor, milyen mértékben jogosult ezen ellátásokra és milyen keresőtevékenyéget folytathat az ellátások folyósítása alatt.

Milyen feltételek esetén jár a nagyszülőnek a gyes és a gyed?

Nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) feltételei:

A nagyszülő a gyesre a gyermek szülei jogán szerezhet jogosultságot. Azaz, ha a szülő(k) jogosultak a gyesre, és írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozást segítő ellátásról lemondanak a nagyszülő javára, akkor kaphatja a nagyszülő a gyest.

További feltételek, hogy

– a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történjen, és

–  a szülő háztartásában nincs másik olyan gyermek, akire tekintettel gyermekgondozást segítő ellátást folyósítanak, továbbá

–  a nagyszülő is megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek.

Nagyszülői gyermekgondozási díj (gyed) feltételei:

Hasonlóan a gyeshez, a nagyszülői gyednél is feltétel lesz, hogy a gyermekgondozási díjra jogosult szülő(k) jogán szerezheti meg a nagyszülő a gyedet. Azaz a szülő(k) jogosult(ak) gyedre, és  a szülő(k) egyetért(enek) a gyermekgondozási díj nagyszülő általi igénylésével és annak nagyszülő részére történő megállapításával.

A fenti hasonlóságon túl továbbiakat is találhatunk a nagyszülői gyessel. Ez esetben is feltétel, hogy a gyermek a szülővel/szülőkkel egy háztartásban éljen, és abból a gyermek a nagyszülőhöz csak átmeneti jelleggel, napközbeni időszakra kerül ki.

További feltételek a nagyszülői gyednél:

– közös háztartásban élő mindkét szülő vagy egyedülálló szülő esetén a gyermeket gondozó szülő biztosítottként (ide nem értve a nevelőszülői tevékenységet) keresőtevékenységet végezzen abban az időszakban, amikor az ellátást a nagyszülő részére folyósítják,

– arra a gyermekre, aki után a gyedet megállapították, gyermekgondozást segítő ellátást nem folyósítanak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, melyek a jelentős különbségek a kétféle ellátásra vonatkozó feltételrendszerben.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink