195 találat a(z) civil szervezet cimkére

Közhasznúság elvesztésének bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségüket. Egy korábban közhasznú alapítványként működő civil szervezet közhasznúságát törölték. Erről megkaptam a törvényszék végzését. Van-e ezzel kapcsolatban bejelentési kötelezettségem valamely hatóság felé, és ha igen, akkor milyen nyomtatványon? Köszönöm!

Civil szervezet – előlegként kapott támogatás számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület 2015. 09 .01-jén aláírt egy támogatási szerződést, a vissza nem térítendő támogatási összeget pár napon belül kiutalták az egyesületnek. Szerződés szerint 100 százalékos előleg formájában utólagos elszámolási kötelezettség mellett biztosítja. A pályázatra vonatkozó szakmai beszámolót 2016. 04. 30-ig kell megküldeni. Kérdésem lenne ennek a helyes számviteli nyilvántartásokban való könyvelésére. Elfogadható-e az alábbi gyakorlat? 1. Szerződés aláírásának dátumával: T368 – K967 2. Pénzügyi teljesítéskor T3841 – K368, 3. év végén a 2015-re eső költségeket meghaladó pályázati összeg elhatárolása T967 – K 4821. Vagy az előlegként kapott támogatást csak az elszámoláskor tehetem az egyéb bevételek közé? De ebben az esetben a költségek egy része 2015. évi, amivel szemben nem lesz bevétel. Ebből adódóan a 2015. évi eredménye veszteség lesz, amivel elveszítheti a közhasznú státuszát. Válaszát köszönve, tisztelettel.

Kft.-k, figyelem: 2017. március 15-éig haladék jöhet a tőkeemelésre! Cikk

Egy évvel, 2017. március 15-éig meghosszabbodhat a kft.-k kötelező törzstőke-emelésének határideje Gulyás Gergely, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese által a mai napon benyújtott törvénymódosítás nyomán.

Jótékonysági rendezvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Civil egyesület (nem közhasznú), aki a rászorulók adományozásával foglalkozik, jótékonysági bálokat rendez. A büféből viszonylag nagy bevétel származna, a kérdésem az, hogy mivel ital- (szeszes is) eladás lenne, megoldható-e úgy, hogy egy adománygyűjtő dobozba dobják bele az emberek az árát, mivel pénztárgépet nem szeretnénk üzemeltetni, vagy pedig külsős céget bízhatunk csak meg vele? Amennyiben utóbbi, akkor ők felajánlanák a bevételt, de nyilván ez jóval kevesebb lenne az adózás miatt. Egyáltalán valahogy ki lehet kerülni a pénztárgépet ilyen esetekben? Ugyanide kapcsolódik a következő kérdés is, hogy ajándékba kapott mesekönyveket is "árusítanánk" készpénzért és bankon keresztül is, ezt hogyan lehet megoldani? Arra gondoltunk, hogy a banki utalásnál úgy tüntetjük fel az "árát", hogy adományozz 1500 forintot, és ajándékba kapsz egy mesekönyvet, illetve ugyanezt a személyes eladásnál is, csak ott a hivatalos adománygyűjtő dobozba kérnénk bedobni az összeget. Válaszát előre is köszönöm szépen!

Ingatlanból hasznot húzó civil szervezetek társasági adója Cikk

Ingatlan megszerzéséből, használatának átengedéséből vagy átruházásából bevételt szerző civil szervezetek új szabályok szerint kötelezettek a társasági adó fizetésére – erről közölt tájékoztatót a NAV.

Kínosan tartsa szem előtt a célt, ha civil a szervezete Cikk

Mindig aktuális tisztázni a civil szervezet, a közhasznú jogállás, közhasznú tevékenység, közcélú tevékenység, valamint a gazdasági-vállalkozási tevékenység körüli félreértéseket, az szja 1 százalékáról való döntés idején pedig különösen fontos megtudni meddig tart az egyik és hol kezdődik a másik.

Nonprofit kft. alapítása Kérdés

Ki, vagy kik alapíthatnak nonprofit kft.-t? Magánszemélyek lehetnek, mint alapítók, vagy csak intézmény, önkormányzat, egyéb szervezet? Esetleg magánszemélyek, intézmények és civil szervezet együtt is alapíthatnak? Van-e jelentősége később, hogy kik az alapítók, vagy csak pályázati kiírásoknál? A jegyzett tőke itt is 3 millió forint?

Beszámoló-készítés, könyvvezetés: új szabályok az egyéb szervezeteknek Cikk

Változtak a számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámoló-készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 224/2000. kormányrendelet (Eszkr.) egyes előírásai. A módosított rendelkezések egy részét már a 2015. üzleti év beszámolójának elkészítésekor lehet alkalmazni. Más részüket első ízben a 2016. üzleti év beszámolójának elkészítésekor kell figyelembe venni. Cikkünkben paragrafusonként részletezzük a változásokat, új előírásokat.

Reklámadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy civil szervezet, egyesület sportrendezvényeket szervez, és ezen az eszközökön, gépkocsikon reklámfeliratokat helyez el. A bevétele ebből a reklámtevékenységből az év folyamán elérte a 100 millió forintot. A reklámadó vonatkozik-e a civil szervezetekre? Nem közhasznú az egyesület. Várom válaszát.

Civil szervezetek bérbeadásának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelést végzünk olyan civil szervezeteknek (alapítvány, klub), amelyek bérbe adják a használatukba adott, vagy saját tulajdonú ingatlanukat. A kérdésünk az, hogy hogyan kell adóznia a társasági adót illetően ezeknek a civil szervezeteknek abban az esetben, ha 1. az alaptevékenységük (alapcél szerinti, létesítő okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységük) között szerepel a bérbeadási tevékenység, 2. az alaptevékenységük (alapcél szerinti, létesítő okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységük) között nem szerepel a bérbeadási tevékenység. Várom válaszukat. Kovácsné Tóth Katalin

Civil szervezet közbeszerzési kötelezettsége pályázathoz Kérdés

Szeretnék információt kapni az alábbiakról. Alapítványi oktatási projektjének támogatási összege 30 millió forint. Tartalma: bér, járulék, anyagköltség, kis értékű eszközök (maximum 100 ezer forint), szolgáltatások, reklámköltség. A támogatás közbeszerzési kötelezettség alá esik-e? Köszönöm válaszukat!

Civil szervezetek figyelem: sürget az idő! Cikk

Csak a fővárosban több mint tízezer civil szervezet létesítő okiratait kell módosítani 2016. március 15-éig az új polgári törvénykönyv (Ptk.) rendelkezéseinek megfelelően. Az ezzel kapcsolatos tudnivalókról tájékozódhatnak a korábban regisztrált érintettek a Fővárosi Törvényszék Markó utcai épületében rendezett Civil Napon csütörtökön – tudatta a bíróság sajtóosztálya az MTI-vel.

Adományok könyvelése Kérdés

Hogyan lehet tárgyi (szoftveres) adományt könyvelni – például, ha a Google Adwords adott a nonprofit szervezet részére egy 10 ezer dolláros havi keretet –, amelyet minden hónapban bizonyos mértékben felhasznál a szervezet. Ennek a könyvelése hogyan történik, mivel fizetési kötelezettség nem jár utána, tehát adományként kapjuk? Erről a felhasznált keretről minden hónapban pontos kimutatást kapunk számla formájában. Milyen főkönyvi számokra, és hogyan kell könyvelni? Ugyanígy a tárgyi eszköz és az egy éven belül felhasználandó eszközök könyvelése hogyan történik, ha adományként vagy jelentős kedvezménnyel kapja azokat a civil szervezet? Továbbá a kapott anyagok és a felhasználásuk könyvelése miként történik?

Közhasznú szervezet egyszemélyes kft.-t alapítana Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mostanában egyre nagyobb probléma a civil szervezeteknek, hogy lehetőségük nyílna olyan bevétel megszerzésére, ami egyértelműen vállalkozói bevételnek számítana, de ezáltal meghaladná a vállalkozói bevételük az összes bevételük 60 százalékát. Ezt a problémát szeretnék elkerülni, erre az egyik civil szervezet képviselője megkérdezte tőlem, hogy mi lenne, ha egyszemélyes tulajdonosként alapítana egy kft.-t? Ez lenne nekem is a kérdésem, hogy lehet-e közhasznú civil szervezet egyszemélyes kft. tulajdonosa, és ha igen, akkor az milyen hátrányokat jelentene a közhasznú szervezetnek, és hogyan kellene elszámolni a civil szervezet részére járó osztalékot? Előre is köszönöm a választ. Tisztelttel: V. Imre

Civil szervezetek társasági adója: újabb módosítási javaslatok Cikk

Az alapítványok, közalapítványok, egyesületek, érdekképviseleti szervezetek és egyházi jogi személyek részére is tartogat meglepetést az adócsomaghoz benyújtott módosító indítvány.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Visszaforgó csomagolóanyag elszámolása

Nagy Norbert

adószakértő

Előleg- és végszámla egy számlában

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink