237 találat a(z) A nap kérdése cimkére
A nap kérdése: főállású átalányadózó egyéni vállalkozónál a csed és a gyed összegét mi alapján határozzák meg?
Cikk
Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy a főállású átalányadózó egyéni vállalkozó csed és gyed ellátásának az összege mi alapján kerül meghatározásra! A garantált bérminimum alapján számított és megfizetett tb-összeg a számítás alapja, vagy az általa megszerzett jövedelem? Ugyanígy kérdés számomra, hogy táppénzigénylés esetén mi a táppénz összeg alapja? A vállalkozó havonta a garantált bérminimum szerint fizeti meg a tb-járulékot, de a havi bevétele átlagosan 800 ezer forint és 40 százalék költséghányadra jogosult – kérdezte olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: állandó lakóhely/tartózkodási hely – mikor kell fizetni munkába járási költségtérítést?
Cikk
Munkavállaló albérletbe költözött, a tulajdonos nem egyezett bele a lakcímre történő bejelentkezéshez, így a tartózkodási helyről nincs hivatalos okirat. Korábbi lakcímére kapott költségtérítést a munkavállaló. Kell-e továbbra is adni a juttatást az állandó lakcím után, vagy elegendő-e, ha a dolgozik nyilatkozik arról, hogy megváltozott a tartózkodási helye, és már nem kéri a költségtérítést? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
A nap kérdése: milyen árfolyamot alkalmazzunk, ha az osztalékfizetés euróban Revolutról történik?
Cikk
Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben a forintban jóváhagyott osztalékot euróban szeretnének kifizetni, úgy milyen árfolyammal számíthatom át! A Revolut sajátossága, hogy nincs közzétett aznapi devizaeladási árfolyama, hanem az folyamatosan változik. Két tulajdonos részére lenne osztalékkifizetés eurós számláról eurós számlára – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: naplófőkönyv vagy pénztárkönyv?
Cikk
Alanyi adómentes átalányadózónak kötelező naplófőkönyvet és pénztárkönyvet is vezetnie, vagy választhat a kettő közül? Mi a fő különbség a naplókönyv és a pénztárkönyv között (mire szolgál a két nyilvántartás, miben különbözik)? Változik-e a nyilvántartási kötelezettség, ha áfafizetésre kötelezett a vállalkozás? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A nap kérdése: melyik bevallásba kerüljön az egyéni vállalkozó év végén indult szünetelése alatti költsége, bevétele?
Cikk
Szeretném megkérdezni, hogy ha az egyéni vállalkozó 2024. január 1-jén kezdi a szünetelést, akkor a szünetelés alatt befolyt bevételét, költségét a 2353-as bevallásban, vagy majd csak a 2453-as bevallásban kell elszámolnia? Válaszában, ha kérhetném, akkor a vonatkozó jogszabályhelyet is jelölje meg! Az Adózóna oldalán érkezett kérdéseket Lepsényi Mária adószakértő válaszolta meg.
A nap kérdése: felmondott a dolgozó, megszegte a tanulmányi szerződést, letiltható-e tőle a tartozás?
Cikk
Munkavállaló a munkáltató által fizetett tanfolyam elvégzése után nem maradt a cégnél a szerződésben foglalt két évig, korábban felmondott. A szerződésben vállalta, hogy ez esetben megfizeti a munkáltató részére a tanfolyam költségeit, melynek díja 300 euró. Levonható-e ez az összeg a munkavállaló béréből a levonásmentes részig, azaz 60 000 forintig? Vagy mindenképp csak közjegyző általi fizetési meghagyás lenne szabályos? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
A nap kérdése: kivás bt.-ből kivás kft. – emelheti-e készpénzben a jegyzett tőkét átalakuláskor?
Cikk
Adott egy kivás bt., amely átalakul kivás kft.-vé és a jegyzett tőkéjét 20 000 forintról 3 millió forintra emeli. Emelheti-e részben készpénzben a jegyzett tőkét átalakuláskor? Lesz hatása a készpénzben történő tőkeemelésnek a kiva alapjára? Növeli, vagy csökkenti az alapot? Olvasói kérdésre dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász válaszolt.
A nap kérdése: megbízási jogviszonyt mikor kell be-, illetve kijelenteni?
Cikk
Kft. egy fővel határozatlan idejű megbízási szerződést kötött azzal a feltétellel, hogy havonta a teljesített óraszámok után kapja a jövedelmet. Ebben az esetben a 1041-es bejelentés és kijelentés hogyan történik? Havonta? Vagy esetleg amikor kezdett, akkor bejelentjük, és ha olyan hónap van, amikor nem éri el a minimálbér 30 százalékát a megbízási díj, akkor kijelentjük? Aztán a következő hónaptól újra be? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
A nap kérdése: hogyan számolhatja el magánszemély a bérbe adott ingatlan felújítási költségét?
Cikk
Magánszemély bérbe adja a családi házának legalsó (szuterén) szintjét, mely a teljes alapterület nagyjából harmada. 2023-ban hőszigetelték a házat, 3 millió forint értékben. Érvényesítheti a magánszemély a kiadás egyharmadát a bérbeadásból származó bevételével szemben, azaz éves szinten körülbelül 20 ezer forint számolható el költségként (1 000 000*0,02), vagy van-e lehetőség nagyobb összegű költségelszámolásra? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
A nap kérdése: szükséges-e bármilyen szakképesítés kávézóban dolgozók számára?
Cikk
Egy élelmiszerbolt/kávézóként működő üzletnél, amelyet egy kft. üzemeltet, szükséges-e bármilyen szakképesítés az üzletben dolgozók számára? Az üzletben kávé, italok készítése helyben történik majd, de minden más terméknek csak eladása fog történni (pl. sütemények nem helyben készülnek majd, azt csak értékesíteni fogja az üzlet, megvásárolva egy élelmiszerüzemtől). Szükséges-e szakképesítés a kft. tulajdonos/ügyvezetőjének, ha csak ő van a pult mögött, nincs alkalmazott jelen? Szükséges-e szakképesítés az alkalmazottaknak akár ott van a tulajdonos, akár nincs? Nem egyértelmű számunkra, hogy kell-e pincér vagy élelmiszer eladói képzettség ehhez a tevékenységhez – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: hogyan gyűjthet egyéni vállalkozó magánszemélyként pénzt szakmai rendezvényre?
Cikk
Egyéni vállalkozó magánszemélyként szakmai rendezvényt szervezne a kollégáinak; gyűjthet erre pénzt úgy, hogy az ne képezze a vállalkozás bevételét? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A nap kérdése: egyéni vállalkozó elszámolhatja-e költségként napelem telepítését, illetve visszaigényelheti-e az áfát?
Cikk
Az egyéni vállalkozó székhelye a lakása (kb. 100 négyzetméter) mögötte van az autójavító műhelye 250 négyzetméter. A műhelyre napelemet szereltet a magas áramhasználat miatt. Kérdésem, hogy a beruházás költségként elszámolható-e, akár arányosan, illetve az áfa visszaigényelhető-e? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A nap kérdése: kiadható-e egyéni vállalkozóként a magánszemélyként tulajdonolt ingatlan?
Cikk
Kiegészítő tevékenységű átalányadózó egyéni vállalkozó bérbe adná a magánszemélyként tulajdonolt ingatlanát egy kft.-nek. Kiadható-e az egyéni vállalkozás keretein belül az ingatlan, s milyen feltételekkel? Milyen bizonylatolási kötelezettségek vannak? Illetékfizetési kötelezettség van-e? Az ingatlant be kell-e jelenteni a NAV-hoz? Amennyiben megszűnik az ingatlan bérbeadása, milyen teendők merülnek fel az ingatlannal kapcsolatosan? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
A nap kérdése: elegendő-e az egyszerűsített foglalkoztatás, vagy munkaviszony szükséges?
Cikk
Olvasónk több kérdést is feltett egyszerűsített foglalkoztatás és szakképzettséget igénylő munkakörrel kapcsolatban az Adózóna oldalán, a kérdéseket dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolta meg.
A nap kérdése: telekocsival hazautazók útiköltségét is meg lehet téríteni adómentesen?
Cikk
Megtérítheti-e a munkáltató a hazautazás költségének a 86 százalékát adómentesen, ha az utazás telekocsi-szolgáltatással történik? – kérdezte olvasónk, hozzátéve, hogy a szolgáltató számlát ad az utazás díjáról, egyéb feltételeknek a munkavállaló megfelel. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.