hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: hol a határ a szálláshely-szolgáltatás és az albérlet között, mi a különbség a rövid távú és a hosszú távú lakáskiadás között?

  • adozona.hu

Hol a határ a szállásadás és az albérlet között? Mi az eltérés a rövid távú lakáskiadás és a hosszú távú lakáskiadás között? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A Ker. tv. 2. § szerint

22. szálláshely:
szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület, önálló rendeltetési egységet képező épületrész vagy terület, valamint szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, bérbeadás keretében hasznosított, a víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 87. § 29 a) pontja szerinti nyaralóhajó;

Az Adózóna oldalán további „A nap kérdése” című írásokat itt olvashat, „Az Adózóna válaszol: magánszálláshely-szolgáltatás adózása” című videónkat itt nézheti meg.

23. szálláshely-szolgáltatás: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshely nyújtása és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása; – ilyen például az ágynemű biztosítása, reggeli stb.

Előzőkből következően ez egy engedélyköteles tevékenység.

Az albérletre vonatkozó szabályokat részben a polgári törvénykönyv, részben pedig a lakások és helyiségek bérletéről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) tartalmazza.

E törvény értelmében a bérlő a tulajdonos hozzájárulásával a lakást vagy egy részét bérbe (albérletbe) adhatja. Ha saját lakásunkat adjuk ki, akkor az bérlet, és nem albérlet, csak a köznyelv használja helytelenül erre az esetre is az albérlet szót. A bérlet/albérlet huzamosabb időre – sokszor határozatlan – szól, 90 napnál mindenképpen tovább.

A rövid távú lakáskiadáskor a lakástulajdonos napokra vagy hetekre (maximum 90 napra) adja bérbe az ingatlant, s ezzel leginkább átutazókat, turistákat, városba érkezőket megcélozva. A lakáskiadás ilyenkor magában foglalja az ágyneműt, takarítást és a rezsiköltséget is, amit a bérlet/albérlet nem.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink