hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: hol a határ a szálláshely-szolgáltatás és az albérlet között, mi a különbség a rövid távú és a hosszú távú lakáskiadás között?

  • adozona.hu

Hol a határ a szállásadás és az albérlet között? Mi az eltérés a rövid távú lakáskiadás és a hosszú távú lakáskiadás között? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A Ker. tv. 2. § szerint

22. szálláshely:
szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület, önálló rendeltetési egységet képező épületrész vagy terület, valamint szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, bérbeadás keretében hasznosított, a víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 87. § 29 a) pontja szerinti nyaralóhajó;

Az Adózóna oldalán további „A nap kérdése” című írásokat itt olvashat, „Az Adózóna válaszol: magánszálláshely-szolgáltatás adózása” című videónkat itt nézheti meg.

23. szálláshely-szolgáltatás: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshely nyújtása és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása; – ilyen például az ágynemű biztosítása, reggeli stb.

Előzőkből következően ez egy engedélyköteles tevékenység.

Az albérletre vonatkozó szabályokat részben a polgári törvénykönyv, részben pedig a lakások és helyiségek bérletéről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) tartalmazza.

E törvény értelmében a bérlő a tulajdonos hozzájárulásával a lakást vagy egy részét bérbe (albérletbe) adhatja. Ha saját lakásunkat adjuk ki, akkor az bérlet, és nem albérlet, csak a köznyelv használja helytelenül erre az esetre is az albérlet szót. A bérlet/albérlet huzamosabb időre – sokszor határozatlan – szól, 90 napnál mindenképpen tovább.

A rövid távú lakáskiadáskor a lakástulajdonos napokra vagy hetekre (maximum 90 napra) adja bérbe az ingatlant, s ezzel leginkább átutazókat, turistákat, városba érkezőket megcélozva. A lakáskiadás ilyenkor magában foglalja az ágyneműt, takarítást és a rezsiköltséget is, amit a bérlet/albérlet nem.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink