237 találat a(z) A nap kérdése cimkére

A nap kérdése: egyéni vállalkozás működésének és árukészletének átvétele – milyen adókötelezettségekkel kell számolni? Cikk

Induló egyéni vállalkozás megszűnő egyéni vállalkozás tevékenységét és árukészletét venné át. Milyen adókötelezettségekkel számoljon az átvevő? Olvasói kérdésekre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A nap kérdése: milyen változások várhatók július elsejétől a letiltásokkal kapcsolatban? Cikk

Munkabérből történő letiltásnál hogy számoljuk a végrehajtás alól mentes részt? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A nap kérdése: milyen adókötelezettségekkel számoljon a cég, ha csapatépítő tréninget szervez? Cikk

Ha egy cég csapatépítő tréninget szervez, a munkáltatónak sokféle kiadása merülhet fel: például szállás, étkezés, terembérlet és utazási költségek. Ezeknek milyen adóvonzata van, ha a programokon a munkavállalók és az anyavállalat munkatársai is részt vesznek? Olvasói kérdésre Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

A nap kérdése: több munkáltatótól is kaphat egy 35 év alatti munkavállaló lakhatási támogatást? Cikk

Olvasónk a több munkáltató által egy munkavállalónak adott lakhatási támogatás feltételeiről kérdezett. Surányi Erzsébet okleveles közgazda válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: ellopták a cég pénzét, növelni kell-e a társaságiadó-alapot? Cikk

Egy cégnél 2024-ben betöréses lopás történt, a trezorból elvitték a cég házipénztárában lévő összes készpénzt, kb. 8 millió 200 ezer forintot. A rendőrség egy év elteltével lezárta az ügyet, a készpénz egy részét megtalálták, lefoglalták, és vissza fogják adni a cégnek. Az eltulajdonított összeget a 2024-es társaságiadó-bevallásban adóalapot növelő tételként kell-e szerepeltetni? – kérdezte olvasónk. Antretter Erzsébet, a Niveus adószakértője, adótanácsadási üzletágvezetője válaszolt.

A nap kérdése: jár-e a négygyermekes anyák kedvezménye a mentesített keretösszegen felüli efós jövedelemre? Cikk

Van egy magánszemély, aki 2024-ben magas összegeken egyszerűsített foglalkoztatással dolgozott. A bevételei bőven túllépik a napi mentesített keretösszeget. Négygyermekes családanya. Megilleti őt ebben az esetben is az szja-mentesség az efós jövedelmeire is? A többlet efós jövedelmet (ami után szja-t kellene fizetnie) melyik jövedelemsorba kellene beírni? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésekre.

A nap kérdése: átvihetők-e egyik cégből a másikba a munkavállalási engedéllyel dolgozók? Cikk

"A" Kft. részben tulajdonosa "B" Kft.-nek, "A" Kft.-nek vannak harmadik országbeli, munkavállalási engedéllyel foglalkoztatott munkavállalók. Dolgozhatnak-e a "B" Kft. által üzemeltetett vendéglőben az "A" Kft.-re vonatkozóan kiadott engedéllyel az érintett a munkavállalók (természetesen az engedélyükben szereplő munkakörben)? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A nap kérdése: REpont utalvány beváltása – miként könyveljük a fizetés lépéseit? Cikk

Egy kávézót üzemeltető kft. alapanyag vásárlásakor a számla végösszegét REpont utalvánnyal fizette ki. Ennek a számlának a kiegyenlítését hogyan kell könyvelni? – kérdezte olvasónk. Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: mi lehet a katából kizáró ok? Cikk

Egyéni vállalkozó autószereléssel foglalkozik, kata adózásra szeretne áttérni. Kizáró ok-e, ha a számla ellenértékének egy részét biztosító fizeti ki, ha a vállalkozó egy külföldi céggel áll szerződésben a kártyás fizetés kapcsán, amely havi rendszerességgel utalja a kártyás fizetések ellenértékét, ha külföldi ügyfél (magánszemély) külföldi bankkártyával fizet, ha külföldről rendelt alkatrészt visszaküldi a vállalkozó, és a külföldi cég visszautalja a számlájára az általa vásárolt áru ellenértékét? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A nap kérdése: ingatlan-bérbeadás és -bérlés egyidejűleg – hova kerüljön az szja-bevallásban? Cikk

Magánszemélynek ingatlan-bérbeadásból (lakás) származott 3600 ezer forint bevétele. Lakásbérleti díj címén – igazoltan – kifizetett 4200 ezer forintot, mely összeg levonható a bevételből. Tehát – ha más költsége nincs is – nincsen adóköteles jövedelme. Ugyanakkor van más, önálló tevékenységből származó 800 ezer forint bevétele – ez is 07. sorban van –, melynek nincsen figyelembe vehető, levonható költsége – írja olvasónk az Adózóna oldalán. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt a felmerült kérdésekre.

A nap kérdése: nyugdíj igénylése előtt meg kell-e szüntetni a bt.-beltag tagsági viszonyát? Cikk

Bt.-beltag öregségi nyugdíj igénylése előtt áll. Meg kell-e szüntetni a bt.-beltagsági viszonyát a nyugdíj igénylése előtt? – kérdezte olvasónk. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

A nap kérdése: lehet-e a SZÉP-kártyás juttatást differenciálni a munkavállalók között? Cikk

Cégünk béren kívüli juttatásként SZÉP-kártyát biztosít dolgozóink részére. Van-e lehetőségünk a betöltött munkakörök, végzettség, munkaidő (főállás és részmunkaidő), egy és több műszakot vállalók között a juttatást differenciálni? A társaság személyesen közreműködő tagja is jogosult-e a kedvezményes (450 000 forint) juttatásra? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A nap kérdése: továbbszámlázható-e, és hogyan a banki tranzakciós díj? Cikk

Egy vállalkozás magánszemélyektől vásárol fel használt ingóságokat. Szeretné a banki tranzakciós díjat levonni a vételárból, ha a magánszemély utalással kéri kiegyenlíteni az áru ellenértékét. A vevő cég csökkentené az átutalandó összeget a tranzakciós díjjal. Megteheti-e ezt? Kiszámlázhatja-e a tranzakciós díjat a magánszemélynek? Ha igen, akkor áfa nélkül? – kérdezte olvasónk. Dr. Juhász Péter, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. jogász-adószakértője válaszolt.

A nap kérdése: 5 éven túl eladott ingatlannál jogosan állapított-e meg mulasztást a NAV? Cikk

Magánszemély 2015-ben vásárolt egy telket, amelyet 2022-ben majdnem húszszoros áron értékesített, mivel időközben ennyit emelkedtek az ingatlanárak. Jövedelmét nem vallotta be, ami miatt elmarasztalta az adóhatóság arra hivatkozva, hogy a telket haszonszerzés céljából vásárolta, amit a 2017-ben kiadott építési engedély, illetve a 2020-ban megnyitott építési napló igazolnak. A telken viszont ténylegesen nem történt építkezés. Hogyan lehet bizonyítani az adóellenőrzés során, hogy nem üzletszerűség volt az ingatlanvétel és -eladás indoka? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

A nap kérdése: felléphet pénztárgéphasználati kötelezettség pusztán a TEÁOR/ÖVTJ váltása miatt? Cikk

Az új TEÁOR és ÖVTJ változás miatt egy egyéni vállalkozónál a 478101 (élelmiszerpiaci kiskereskedelem) ÖVTJ szerinti főtevékenységet 2025. évtől a 471101 (vegyes kereskedelem élelmiszer jelleggel) ÖVTJ-számra módosította az adóhatóság. A korábbi ÖVTJ/TEÁOR alapján nem volt pénztárgéphasználatra kötelezett, azonban a 471101 ÖVTJ alapján már felmerül a pénztárgép-kötelezettség. Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számlával egy tekintet alá eső okirat

Nagy Norbert

adószakértő

Kisvállalkozói kedvezmény

Nagy Norbert

adószakértő

Koperi teljesítésű ügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink