hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: hogyan számolunk progresszív módszerrel értékcsökkenést, ha a tárgyi eszközre ráaktiválás is történt?

  • adozona.hu
1

Olvasónk a progresszív értékcsökkenési leírás alkalmazásához kért segítséget az Adózónától. Az oldalon érkezett kérdéseket Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolta meg.

A kérdés részletesen így hangzik: progresszív értékcsökkenési elszámolással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni! Alább egy kis példát is megfogalmaztam. Nem túl gyakran alkalmazzuk ezt az elszámolási módszert, de egy cégnél ez lenne a megfelelő, alapjaiban minden rendben van, viszont, ha ráaktiválunk akkor jön a kérdésem. Hogyan kell a progresszív értékcsökkenést elszámolni abban az esetben, ha az eszközre történt időközben ráaktiválás? Például, ha a január elsején a bekerülési érték 21 000 forint (6 évre), de történt egy 9000 forint értékű ráaktiválás június elsején, akkor ez esetben hogyan kell az éves értékcsökkenési elszámolást kiszámolni? A 21 000 forinttal elszámoljuk júniusig, majd a 9000 forinttal megemelt összeggel a június 1. és december 31. közötti időszakra? A két időszakban kiszámolt értéket összeadva pedig megkapjuk az adott évi értékcsökkenést? További kérdés, hogy ha történik ráaktiválás, akkor a használati idő (6 év) változik-e? Ilyenkor ez megnövekszik, vagy ettől függetlenül a 6. év végére 0-ra kell leírni az eszközt?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Ráaktiválás esetén kétféle értékcsökkenési periódust kell kezelni:

  • az eredeti eszköz (21 000 forint) értékcsökkenését a ráaktiválás időpontjáig,
  • majd a ráaktiválás (9000 forint) után a megnövekedett értékkel kell számolni.

Példa

Alapérték

  • Bekerülési érték: 21 000 forint,
  • időtartam: 6 év,
  • éves értékcsökkenés: progresszív módszer esetén változó (általában alacsonyabb értékcsökkenés az első években, majd fokozatosan emelkedik).

Ráaktiválás

  • Ráaktivált összeg: 9000 forint,
  • időpont: június 1.
Olvassa el az Adózóna „Kísérleti termék gyártása, könyvelése”, „A kényszertörlés számviteli kérdései” és a „Tárgyi eszköz bekerülési értéke és annak utólagos módosítása” című írását!

A számítás menete

1. Január 1. és május 31. közötti időszakra (az eredeti 21 000 forintra)
Az első 5 hónap értékcsökkenését kell kiszámolni a progresszív módszer alapján.
Például, ha az első évre tervezett értékcsökkenés 10 százalék, akkor a január 1. és május 31. közötti időszakra az 5 hónap arányos része: 21 000 forint × 10% × (5/12) = 875 forint.

2. Június 1. és december 31. közötti időszakra (21 000 forint + 9000 forint = 30 000 forintra)
Június 1-jétől a megnövekedett, 30 000 forintos érték alapján kell számolni az értékcsökkenést. Ha például a teljes évre tervezett értékcsökkenés mértéke 15 százalék a progresszív módszer szerint, akkor június 1. és december 31. között: 30 000 forint × 15% × (7/12) = 2625 forint.

3. Éves értékcsökkenés összesítése
Az éves értékcsökkenés tehát: 875 forint (január–május) + 2625 forint (június–december) = 3500 forintt.

Használati idő (6 év) változik-e?


A ráaktiválás nem hosszabbítja meg automatikusan az eszköz használati idejét. Az alapvető szabály az, hogy az eredetileg meghatározott használati időn belül kell az eszközt leírni, tehát a 6 év végére a teljes eszköz (beleértve a ráaktivált részt is) értéke nullára kell csökkenjen.

Megjelent az „IFRS-változások – új standardok és módosítások” című webinárium videófelvétele

Azonban, ha a ráaktiválás során jelentős mértékben meghosszabbodik az eszköz élettartama (például nagyobb felújítás történt), akkor érdemes újraértékelni az eszköz várható hasznos élettartamát. Ebben az esetben indokolt lehet a használati idő meghosszabbítása, de ezt külön kell dokumentálni és alátámasztani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
realterdik

A fenti példával az a probléma, hogy ha a ráaktiválás megtörténik és a használati idő nem változik, akkor számszakilag helytelen eredményre jutunk. Ennek oka, hogy a korábbi időszak (január-május) nincs figyelembe véve a 9000 ráaktivált érték szempontjából. Így a jelen példa esetében a 9000 egységet rövidebb időszak alatt kellene amortizálni, tehát arányaiban nagyobb amortizációs értékkel kellene számolni a még hátralévő időszakra a ráaktivált értéket, hogy sikerüljön a teljes összeget leírni az eredeti időszak végére. Ezt egyes szoftverek tapasztalat alapján úgy oldják meg, hogy kitolják az amortizációs időt önhatalmúlag, mert másképp nem képesek a ráaktivált érték leírására a korábbi használati idő végére - az eredeti érték viszont szépen nullára fut. A fenti példa alapján is hasonló lenne a vége, az amortizált érték nem futni ki az időszak végén, annak ellenére hogy nem változtattuk meg a leírási időszakot, ezért arányaiban nagyobb amortizációs értékkel kellene számolni ráaktivált érték tekintetében.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink