A nap kérdése: hogyan számolunk progresszív módszerrel értékcsökkenést, ha a tárgyi eszközre ráaktiválás is történt?

  • adozona.hu
1

Olvasónk a progresszív értékcsökkenési leírás alkalmazásához kért segítséget az Adózónától. Az oldalon érkezett kérdéseket Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolta meg.

A kérdés részletesen így hangzik: progresszív értékcsökkenési elszámolással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni! Alább egy kis példát is megfogalmaztam. Nem túl gyakran alkalmazzuk ezt az elszámolási módszert, de egy cégnél ez lenne a megfelelő, alapjaiban minden rendben van, viszont, ha ráaktiválunk akkor jön a kérdésem. Hogyan kell a progresszív értékcsökkenést elszámolni abban az esetben, ha az eszközre történt időközben ráaktiválás? Például, ha a január elsején a bekerülési érték 21 000 forint (6 évre), de történt egy 9000 forint értékű ráaktiválás június elsején, akkor ez esetben hogyan kell az éves értékcsökkenési elszámolást kiszámolni? A 21 000 forinttal elszámoljuk júniusig, majd a 9000 forinttal megemelt összeggel a június 1. és december 31. közötti időszakra? A két időszakban kiszámolt értéket összeadva pedig megkapjuk az adott évi értékcsökkenést? További kérdés, hogy ha történik ráaktiválás, akkor a használati idő (6 év) változik-e? Ilyenkor ez megnövekszik, vagy ettől függetlenül a 6. év végére 0-ra kell leírni az eszközt?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Ráaktiválás esetén kétféle értékcsökkenési periódust kell kezelni:

  • az eredeti eszköz (21 000 forint) értékcsökkenését a ráaktiválás időpontjáig,
  • majd a ráaktiválás (9000 forint) után a megnövekedett értékkel kell számolni.

Példa

Alapérték

  • Bekerülési érték: 21 000 forint,
  • időtartam: 6 év,
  • éves értékcsökkenés: progresszív módszer esetén változó (általában alacsonyabb értékcsökkenés az első években, majd fokozatosan emelkedik).

Ráaktiválás

  • Ráaktivált összeg: 9000 forint,
  • időpont: június 1.
Olvassa el az Adózóna „Kísérleti termék gyártása, könyvelése”, „A kényszertörlés számviteli kérdései” és a „Tárgyi eszköz bekerülési értéke és annak utólagos módosítása” című írását!

A számítás menete

1. Január 1. és május 31. közötti időszakra (az eredeti 21 000 forintra)
Az első 5 hónap értékcsökkenését kell kiszámolni a progresszív módszer alapján.
Például, ha az első évre tervezett értékcsökkenés 10 százalék, akkor a január 1. és május 31. közötti időszakra az 5 hónap arányos része: 21 000 forint × 10% × (5/12) = 875 forint.

2. Június 1. és december 31. közötti időszakra (21 000 forint + 9000 forint = 30 000 forintra)
Június 1-jétől a megnövekedett, 30 000 forintos érték alapján kell számolni az értékcsökkenést. Ha például a teljes évre tervezett értékcsökkenés mértéke 15 százalék a progresszív módszer szerint, akkor június 1. és december 31. között: 30 000 forint × 15% × (7/12) = 2625 forint.

3. Éves értékcsökkenés összesítése
Az éves értékcsökkenés tehát: 875 forint (január–május) + 2625 forint (június–december) = 3500 forintt.

Használati idő (6 év) változik-e?


A ráaktiválás nem hosszabbítja meg automatikusan az eszköz használati idejét. Az alapvető szabály az, hogy az eredetileg meghatározott használati időn belül kell az eszközt leírni, tehát a 6 év végére a teljes eszköz (beleértve a ráaktivált részt is) értéke nullára kell csökkenjen.

IFRS-változások: új standardok és módosítások – webinárium

Azonban, ha a ráaktiválás során jelentős mértékben meghosszabbodik az eszköz élettartama (például nagyobb felújítás történt), akkor érdemes újraértékelni az eszköz várható hasznos élettartamát. Ebben az esetben indokolt lehet a használati idő meghosszabbítása, de ezt külön kell dokumentálni és alátámasztani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
realterdik

A fenti példával az a probléma, hogy ha a ráaktiválás megtörténik és a használati idő nem változik, akkor számszakilag helytelen eredményre jutunk. Ennek oka, hogy a korábbi időszak (január-május) nincs figyelembe véve a 9000 ráaktivált érték szempontjából. Így a jelen példa esetében a 9000 egységet rövidebb időszak alatt kellene amortizálni, tehát arányaiban nagyobb amortizációs értékkel kellene számolni a még hátralévő időszakra a ráaktivált értéket, hogy sikerüljön a teljes összeget leírni az eredeti időszak végére. Ezt egyes szoftverek tapasztalat alapján úgy oldják meg, hogy kitolják az amortizációs időt önhatalmúlag, mert másképp nem képesek a ráaktivált érték leírására a korábbi használati idő végére - az eredeti érték viszont szépen nullára fut. A fenti példa alapján is hasonló lenne a vége, az amortizált érték nem futni ki az időszak végén, annak ellenére hogy nem változtattuk meg a leírási időszakot, ezért arányaiban nagyobb amortizációs értékkel kellene számolni ráaktivált érték tekintetében.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csoportos létszámleépítés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink