adozona.hu
Újabb előírásoknak kell megfelelniük a gazdálkodóknak
//adozona.hu/altalanos/Ujabb_szigoru_kornyezetvedelmi_eloirasoknak_TZTIT0
Újabb előírásoknak kell megfelelniük a gazdálkodóknak
Az Európai Parlament és Tanács az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmust követően egy újabb, az Európai Unió környezetvédelmi céljait szolgáló jogszabályt fogadott el a „Fit for 55” csomag részeként. Az új rendelet, az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről, valamint a 995/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2023/1115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 2023. június 29-én lépett hatályba, és 2024. december 30-ától alkalmazandó – írja hírlevelében az EY.
A rendelet hatálya alá a szarvasmarha, a kakaó, a kávé, az olajpálma, a gumi, a szója és a fa, valamint az ezekből készült, a rendeletben tételesen meghatározott termékek (úgynevezett releváns termékek) tartoznak. A releváns termékek köre számos árut foglal magában, mint például a csokoládé, gumiabroncs, raklap, papír vagy kozmetikai alapanyagok. A rendeletben meghatározott releváns termékek csak akkor hozhatók forgalomba vagy forgalmazhatók az Európai Unió területén, illetve csak akkor importálhatóak az Európai Unióba vagy exportálhatóak onnan, ha azok erdőirtásmentesek, előállításuk az előállító ország vonatkozó jogszabályaival összhangban történt, és az érintett gazdálkodó kellő gondossággal eljárva a rendeletben meghatározott módon ezt igazolni tudja. A szabályozás egyaránt alkalmazandó az Európai Unión kívülről, valamint az Európai Unióból származó és előállított termékekre – írja az EY.
A rendeletben meghatározott kötelezettségek tehát elsősorban azokat az Európai Unióban letelepedett gazdálkodókat érintik, akik a jogszabályban meghatározott releváns termékeket állítanak elő, importálnak, exportálnak, vagy azokkal kereskednek az Európai Unió területén.
A szabályozás rendkívül komplex feladatokat határoz meg, amelyek jelentős adminisztratív terhet jelentenek majd a gazdálkodók számára, mint például az adatgyűjtés, a kockázatértékelés, a kockázatok csökkentésére vonatkozó intézkedések megtétele, illetve a nyilatkozattételi kötelezettség a releváns termék importja, forgalomba hozatala előtt.
A követelményeknek való megfelelés biztosítása érdekében a kijelölésre kerülő hatóságoknak rendszeres ellenőrzéseket kell majd folytatniuk, és a kötelezettségek megszegése esetére a rendelet rendkívül súlyos szankciókat helyez kilátásba. A pénzbírságon túl hátrányos jogkövetkezményként akár az adott termék vagy az annak forgalmazásából származó bevétel elkobzása, a termék forgalomba hozatalának megtiltása, vagy közbeszerzési eljárásokból való kitiltás is szóba jöhet – áll az EY hírlevelében.
A rendelet 2024. december 30-ától alkalmazandó, ezen időpontot követően releváns termékek már csak a rendeletben meghatározott követelmények teljesítését követően hozhatók forgalomba, importálhatók vagy exportálhatók. Következésképpen, a gazdálkodónak már nincs sok idejük, hogy felkészüljenek a a rendeletből fakadó kötelezettségek teljesítésére. Tehát, már most fel kell mérniük, hogy mely termékeiket érintheti az új szabályozás, és milyen adatokat szükséges beszerezni a beszállítóktól – olvasható az EY hírlevelében.
Hozzászólások (0)