33 találat a(z) gazdálkodó cimkére
Március 31-éig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást
Cikk
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje március 31. Az adatok beadását az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) felületén kell teljesíteni – írja honlapján a Nébih.
Megjelent a kiskérődző ágazat állatjóléti támogatása
Cikk
Meghirdette az Agrárminisztérium a hazai kiskérődző állományok állatjóléti körülményeinek javítását célzó új pályázati felhívását a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (KAP ST) keretei között. A támogatási kérelmek benyújtására a 2025. január 20-ától február 20-áig tartó időszakban lesz lehetőség – közölte az MTI-nek szerdán megküldött közleményében az Agrárminisztérium (AM).
Elérhetők a Gazdálkodási Napló frissített kitöltési útmutatói
Cikk
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a Gazdálkodási Napló vezetésére kötelezett gazdálkodók figyelmét, hogy a hivatal honlapján a papíralapú, valamint az elektronikus Gazdálkodási Naplóhoz kapcsolódó útmutatók frissítésére is sor került. Az útmutatók az Elektronikus gazdálkodási napló (eGN) aloldal jobb oldalán lévő menüsorból érhetők el – írja honlapján a Nébih.
December 2-áig nyújthatnak be kárenyhítő juttatás iránti kérelmet a gazdálkodók
Cikk
Kárenyhítő juttatás iránti kérelmet idén 2024. december 2. napjáig lehet benyújtani (tekintettel arra, hogy 2024. november 30. munkaszüneti napra esik), kizárólag a Magyar Államkincstár (Kincstár) MKR (Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer) elektronikus kérelembenyújtó felületén – írja honlapján a Kincstár nyomán a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Fontos tudnivalók az áfalevonási jogról VI. rész – Tevékenység
Cikk
Többrészes cikksorozatunkban részletesen ismertetjük az általános forgalmi adó levonásával kapcsolatban felmerülő legfontosabb tudnivalókat.
Új műveleti kódtár, fejlesztések az eGN-ben
Cikk
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) újabb fejlesztésekkel támogatja a gazdálkodók adminisztrációs feladatainak gördülékenyebb ellátását. A módosítások nemcsak egyszerűbbé teszik a program használatát, hanem nagyobb rugalmasságot is biztosítanak. Új műveleti kódtár bevezetésére is sor kerül – írja honlapján a Nébih.
Megszűnik a parlagföldek kötelező kijelölése
Cikk
Az Agrárminisztérium több alkalommal, legutóbb júniusban tájékoztatta a gazdálkodókat az európai gazdatüntetések eredményeként év közben elfogadott uniós szabályok egyszerűsítésének hazai bevezetéséről. 2025-től jelentős könnyítések lépnek életbe: a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége, beleértve a parlagföldekét is, megszűnik, és csak néhány kisebb korlátozás marad meg – írja a magro.hu.
A gépbeszerzési nehézségek miatt nőtt a gépi bérmunka iránti igény az agráriumban
Cikk
A gazdálkodók 81 százaléka számolt be arról, hogy a tartósan alacsony terményárak miatt kieső bevételek miatt az elmúlt egy év során volt olyan tervezett gépvásárlása, amit végül el kellett halasztania – derül ki az Agroinform.hu legutóbbi felméréséből. Ebben a helyzetben tovább nőtt a gépi bérmunka jelentősége, amely tevékenység jellemzőit a mezőgazdasági portál alábbi elemzése mutatja be.
Összeírja az egyéni gazdaságokat a KSH – a válaszadás kötelező
Cikk
Országszerte több mint 22 ezer egyéni gazdaság mezőgazdasági összeírását kezdte meg szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A gazdálkodók május 23-áig online, azt követően pedig – június 15-éig – összeírók segítségével személyesen vagy telefonon keresztül válaszolhatnak a kérdésekre – közölte a KSH szerdán az MTI-vel.
Bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
Cikk
Az új Közös Agrárpolitika jelentette kihívásokra reagálva átalakította és mintegy 700 fősre bővítette falugazdász-hálózatát a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A falugazdászok 2024 áprilisától falugazdász tanácsadóként az eddigieknél is szélesebb körben támogatják majd a gazdálkodók munkáját – írja honlapján a NAK.
Újabb előírásoknak kell megfelelniük a gazdálkodóknak
Cikk
Az Európai Parlament és Tanács az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmust követően egy újabb, az Európai Unió környezetvédelmi céljait szolgáló jogszabályt fogadott el a „Fit for 55” csomag részeként. Az új rendelet, az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről, valamint a 995/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2023/1115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 2023. június 29-én lépett hatályba, és 2024. december 30-ától alkalmazandó – írja hírlevelében az EY.
Hogyan kell áfát tervezni? Mutatjuk
Cikk
A pénzügyi tervezést végzők számára komoly kihívás, és megfontolást igényel, hogy hogyan szintetizálják a rengeteg adatot és készítsenek belőlük áfatervet. Az áfa megfelelő tervezése azért nélkülözhetetlen, mert komoly pénzeszközlekötést tud generálni, azaz igen nagy hatást gyakorol a likviditásra. A likviditás pedig azért fontos, mert a vállalkozás fizetőképességét ez a mutatószám határozza meg, és az is könnyen előfordulhat, hogy egy-egy kifizetésre már nem marad elegendő fedezet.
Magánszektorba irányul a mintegy 310 milliárd forintnyi erdőgazdálkodási támogatás döntő többsége
Cikk
A magán erdőgazdálkodás kulcsszerepet játszik az erdők kezelésében, az ország faanyaggal történő ellátásának stratégiai munkájában, a vidék népességmegtartó erejének növelésében – mondta Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók pénteki rendezvényén, Veszprémben az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint, közölte az MTI.
Agrárminiszter: újabb pénzügyi segítséget kapnak a gazdálkodók
Cikk
A háború okozta ukrán gabonaválság kezelése érdekében újabb kamattámogatási programról döntött a kormány – jelentette be Nagy István agrárminiszter pénteken a közösségi oldalán. A miniszter kiemelte, hogy az intézkedés hozzájárul a termelés zavartalan folytatásához és az élelmiszerellátás biztosításához – közölte az MTI.
Videósorozatot indít a NAK a gazdáknak az új Közös Agrárpolitikáról
Cikk
Közel 20 részes videósorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az új Közös Agrárpolitikáról (KAP). A néhány perces rövidfilmekben a gazdák és az érdeklődők megismerhetik a KAP történetét, finanszírozását, a közvetlen támogatások rendszerét a zöld felépítménnyel, közte az agro-ökológiai programmal, de tájékozódhatnak a fiatal gazdák támogatásáról, a termeléshez kötött támogatásokról, illetve a minden eddiginél nagyobb vidékfejlesztési forrás részleteiről is – írja honlapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.