hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kata utáni társadalombiztosítási kötelezettségek

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
3

Szeptembertől sok ezer eddig kisadózóként biztosított személy társadalombiztosítási jogállása és ezzel biztosítási és járulékfizetési kötelezettsége is módosul. A következőkben – az e változás kapcsán érkezett leggyakoribb kérdéseket alapul véve – ezzel foglalkozunk.

Akinek a kisadózói jogviszonya megszűnik, és nem létesít újabb jogviszonyt, annak teendője nincs, azaz e biztosításának a megszűnését nem kell a 22T1041-es nyomtatványon bejelentenie. Megszűnő jogviszonya alapján (amennyiben az legalább 45 napig fennállt) az egészségügyi szolgáltatás további 45 napig bizonyosan megilleti.

Olvassa el az Adózóna „A nap kérdése: katás bt. beltagja lehet-e végelszámoló a bt.-ben és egyéni vállalkozó is egyben?”, „Katás betéti társaság beltagjának járulékfizetése” és „További két szempont az átalányadózás választásánál: családi járulékkedvezmény, kereseti korlát” című írását!

Nem kevesen lesznek azonban olyan volt kisadózók, akiknek a biztosítási kötelezettsége annak ellenére sem szűnik meg, hogy egyelőre nem létesítenek további jogviszonyt: itt a katás gazdasági társaságok (nem nyugdíjas) végelszámoló tagjairól van szó.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a katás gazdasági társaságok (nem nyugdíjas) végelszámoló tagjait milyen járulékfizetési kötelezettség terheli!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

Kimaradt a válaszból, hogy a Kúria döntése nyomán a társas vállalkozó akár önmagával is munkaszerződést köthet.

Egyik oldalról ügyvezetőként, másik oldalról munkavállalóként ír alá.

Elektronikus aláírás esetén (pl. AVDH) egyszer kell neki aláírnia az ilyen munkaszerződést.

A heti, legalább 36 órás munkaviszony okán pedig nem kell az egyéni vállalkozásban járulékot fizetni.

Kellene az Adózónára egy lektor.

széles imre

Valóban több visszajelzést kaptam, hogy a NAV e témában (is) köti magát a jogszabály írott szövegéhez.

De miként is nyilatkozhatott volna januárban egy társas vállalkozó arról, hogy a társas vállalkozásban tesz eleget a minimum kötelezettségének, amikor erre nem volt szükség, mert azt írta elő a jogszabály.

Másrészt nem is tudhatta, hogy szeptember 1-jétől már nem lesz kisadózó.

A problémát legegyszerűbben úgy lehet kikerülni, ha a társas vállalkozásban 4 hónapig munkaviszonyt létesít (heti 36 órában), aminek költségei nem lényegében haladják meg a társas vállalkozói jogviszony költségeit. Emellett átalányadózóként mentesül a minimum alól.

Üdvözlettel:

mindflux

Azt a bizonyos "ráutaló magatartást" már többször is megerősítette a NAV, hogy az úgy nem működik, nincs rá jogszabályhely, magyarul kockán értelmezi a NAV a törvényt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink