hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: katás bt. beltagja lehet-e végelszámoló a bt.-ben és egyéni vállalkozó is egyben?

  • adozona.hu
2

Katás bt. a jogszabályi változások miatt egyszerűsített végelszámolásba kezd. A beltag rendelkezik 20 órás munkaviszonnyal, saját, egyszemélyes kft.-vel, illetve szeptembertől átalányadózó egyéni vállalkozó is lesz egyben. Lehet-e a beltag a folyamatban végelszámoló is a fenti körülmények figyelembevételével, illetve milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik ebben az esetben? Olvasói kérdésre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: katás bt. végelszámolása elkezdődik 2022. szeptember 1-jén. A bt. beltagja 2022. szeptember 1-jétől átalányadós egyéni vállalkozó lesz (amit most lehetővé tettek). A bt. beltagnak van még a vállalkozásain kívüli 20 órás munkaviszonya, egy jelenleg tevékenységet nem végző egyszemélyes kft.-je. Ha átalányadózó egyéni vállalkozóként megfizeti maga után legalább a minimum járulékot (hiszen csak 20 órás munkaviszonya van), akkor nyilatkozattal a társas vállalkozások felé, mentesül-e az egyszemélyes kft.-ben, valamint a bt. beltagjaként a végelszámolási időszak alatt a járulékfizetési kötelezettségek alól? A másik kérdés, hogy lehet-e a bt. végelszámolója olyan beltag, aki a végelszámolás kezdetétől egyben egyéni vállalkozóvá is vált?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kezdjük a második kérdéssel! Igen, lehet egyéni vállalkozó ezt a 297/2022. kormányrendelet 4. § (1) bekezdése egyszerűsített végelszámolás esetén lehetővé teszi.

A kérdésben említett beltagnak szeptember 1-jén négy egyidejűleg fennálló jogviszonya lesz:
1. átalányadózó egyéni vállalkozó,
2. bt.-ben társas vállalkozó mint végelszámoló,
3. heti 20 órás munkaviszony és
4. a kft.-ben társas vállalkozói jogviszony ügyvezetői státuszára tekintettel.

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 42. § (8) bekezdése értelében annak az egyéni vállalkozónak, aki egyben társas vállalkozóként is biztosított, minimum járulékfizetési kötelezettsége az egyéni vállalkozásban áll fenn, míg, a társas vállalkozásnál fennálló járulékfizetési kötelezettség alapja a ténylegesen elért, járulékalapot képező jövedelem.

Tehát többes vállalkozói jogviszony esetén főszabályként az egyéni vállalkozásban kell eleget tenni a minimális adó- és járulékfizetési kötelezettségnek. Így a bt.-ben és a kft.-ben – jövedelem híján – nem keletkezik járulékfizetési kötelezettség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
széles imre

Tisztelt Olvasónk!
Igen, a beltag nem létesíthet egyéni vállalkozói jogviszonyt (vagy, ha már egyéni vállalkozó, nem lehet beltag) főszabály szerint.
A kérdésben vázolt helyzetben viszont – szűk keretek között – a jogszabály ezt mégis lehetővé teszi.
Üdvözlettel:

Sz.I

Kedves Széles Imre úr!

Nem úgy van, hogy egyéni vállalkozó nem lehet BT beltag -és fordítva ?

Üdvözlettel : Szitás Imréné

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink