hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

További két szempont az átalányadózás választásánál: családi járulékkedvezmény, kereseti korlát

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A kisadózás alternatívájaként az egyéni vállalkozások számára első helyen az átalányadózás merült fel. Ennek megfelelően számos írás, esettanulmány jelent meg ezen adózási móddal kapcsolatban. Ezek között talán kisebb szerepet kapott – tekintve, hogy az „áttérőknek” csak egy-egy részét érinti – a családi járulékkedvezmény érvényesítésének, illetve a kereseti korlát számításának kérdése.

A kereseti korláttal kapcsolatos problémák kizárólag azokat az egyéni vállalkozókat érintik, akik szolgálati járandóságban vagy korhatár előtti ellátásban részesülnek. Esetükben az éves társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelem – a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 11. szakasza értelmében nem haladhatja meg a minimálbér 18-szorosát. Ha ez megtörténik, akkor e határösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig a korhatár előtti ellátás, illetve a szolgálati járandóság folyósítását szüneteltetni kell.

Az Adózóna társadalombiztosítással kapcsolatos további cikkeit itt, a katával kapcsolatosakat itt olvashatja el.

Ha a fizetendő társadalombiztosítási járulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a folyósítás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi korhatár előtti ellátást, illetve szolgálati járandóságot vissza kell fizetni.

Egy kisadózó esetében ez nem jelentett, illetve jelenthet problémát, hiszen járulékalapként az ellátási alapja kerül figyelembe vételre, aminek éves összege messze elmarad az említett összeghatártól.

Ugyanakkor egy főfoglalkozású egyéni vállalkozó esetében (márpedig a korhatár előtti ellátásban, illetve szolgálati járandóságban részesülő személy ebbe a körbe tartozik) csak a garantált bérminimum alapján kötelezően fizetendő járulékalap (12 x 260 000 = 3 120 000) önmagában megközelíti a 3 600 000 forintos összeget. Ha a bevétel nem egyenletesen érkezik és bizonyos időszakhoz (például nyárhoz) kötődik, akkor az átalányadózó esetében fennáll a veszélye, hogy több havi ellátást vissza kell fizetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy példánk segítségével megtudja, miért érdemes megfelelően ütemezni a bevételeket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink