adozona.hu
Diákok albérletben: szerződés, adózás, közüzemi díjak, felújítás lakhatásért cserébe
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/alberlet_berbeadas_berleti_dij_rezsi_kozuze_8IT7J0
Diákok albérletben: szerződés, adózás, közüzemi díjak, felújítás lakhatásért cserébe
Rövidesen eldől, hogy ki tanul tovább egyetemen, főiskolán, így megindul az az albérletet keresők rohama. Fontos, hogy aki albérletben él, az körültekintően kössön szerződést. Sok buktatója van annak, ha az ingatlanbérleti szerződés házilag készül, mivel jogvita esetén az ilyen szerződések nem nyújtanak valódi védelmet egyik félnek sem. A problémás – nemfizető, károkozó, ki nem költöző – bérlővel szemben, a közjegyző előtt tett nyilatkozat valódi védelmet a szakszerűen megírt bérleti szerződéssel együtt nyújt.
Ki kössön szerződést a bérbeadóval?
Az albérleti díjat jellemzően a szülők bocsátják a gyermekük rendelkezésére. Amennyiben például a diáknak vagy szüleinek más településen van ingatlana, és azt bérbe adják, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy ki köti a bérleti szerződést a bérbeadóval.
Máshol bérelt lakás bérleti díjának „betudása”
Az szja-törvény 17. § (5) bekezdése értelmében, a lakás bérbeadásából származó bevételéből a magánszemély levonhatja az általa más településen bérelt lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett díját.
E szabály akkor alkalmazható, ha
- a bérbeadás és a bérlés időtartama 90 napnál több;
- bérelt lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységből származó bevételéből nem számol el költséget ezzel összefüggésben;
- a magánszemély számára a bérleti díjat még részben sem térítik meg.
A bérleti jogviszonyt a bérleti szerződés igazolja, míg a díj megfizetését a bérbeadó magánszemély által kiállított számlával, vagy számviteli bizonylattal (ha a bérbeadó nem kért adószámot) kell igazolni. Fontos kiemelni azonban azt, hogy a bevételt akkor is be kell vallani, ha a bérbe vett lakás bérleti díja meghaladja a bérbeadott lakás bérleti díját.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor számít bevételnek a közüzemi díj és mikor nem, mire kell figyelni, ha több bérlő van, vagy ha több magánszemély tulajdonolja a kiadott lakást, hogyan kell kezelni a kauciót, bevétel lesz-e, ha a bérlő felújítja lakhatásért cserébe a lakást, illetve a bérleti díj beleszámít-e az alanyi adómentesség értékhatárába!
Hozzászólások (0)