hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaerő-kölcsönzés: milyen jogai vannak a kikölcsönzött kismamának?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A munkaerő-kölcsönzés keretében dolgozó munkavállalók sokszor bizonytalanok abban, hogy milyen jogaik vannak várandósság, esetleg munkába való visszatérés során. Mivel a kikölcsönzött munkavállalón kívül szerepel az egyenletben egy kölcsönvevő és egy kölcsönbeadó is, így sokszor nem tudja a dolgozó, hogy vajon milyen lehetőségei lesznek kismamaként, mit tehet akkor, ha a kölcsönvevő például már nincs is szerződésben a kölcsönbeadóval. Cikkünkben azt vesszük végig, milyen jogokkal érdemes egy kölcsönzött kismamának tisztában lennie.

Mi is röviden a munkaerő-kölcsönzés?

A 2012. évi I. törvény (Mt.) XVI. fejezete foglalkozik a munkaerő-kölcsönzés szabályaival. A munkaerő-kölcsönzés maga nem más, mint az a tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek ideiglenesen átenged. Ebben a folyamatban szerepel egy kölcsönzött munkavállaló, egy kölcsönvevő és egy kölcsönbeadó fél. Lényeges, hogy az utóbbi, tehát a kölcsönbeadó fél az a munkáltató, aki a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót a kölcsönvevő irányítása alatt munkavégzésre, kölcsönzés keretében a kölcsönvevőnek ideiglenesen átengedi. A kölcsönvevő pedig az a fél, amelynek irányítása alatt a munkavállaló ideiglenesen munkát végez.

Olvassa el az Adózóna „Visszatarthatja-e a munkáltató a járandóságokat felmondási idő után, ha a munkavállaló egy határidős munkát nem fejez be?” ,„Leáll az üzem karácsonykor: hogyan szabadságolhatók a dolgozók?” és az „Ismét változhat a munka törvénykönyve” című írását! Munkaügyi iratmintatárunk 15 százalék kiadói kedveménnyel itt vásárolható meg.

A 217. § (1) értelmében a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti megállapodás tartalmazza a kölcsönzés lényeges feltételeit, a munkáltatói jogkör gyakorlása megosztását. A munkáltatói jogkörről és egyéb feltételekről meg lehet tehát állapodni, azonban nagyon fontos, hogy a munkaviszony megszüntetésének jogát kizárólag a kölcsönbeadó gyakorolhatja. A kikölcsönzött munkavállaló munkáltatója alapvetően a kölcsönbeadó, ő foglalkoztatja, vele köt kölcsönzésre irányuló munkaszerződést, ő szünteti meg a munkaviszonyát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megudja, milyen jogai vannak a kölcsönzött várandós kismamának, milyen szabályokat kell betartani a munkába való visszatérésnél kölcsönzés esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink