adozona.hu
Munkaerő-kölcsönzés: milyen jogai vannak a kikölcsönzött kismamának?
//adozona.hu/munkajog/munkaerokolcsonzes_kolcsonbeado_kolcsonvevo_4OA2LR
Munkaerő-kölcsönzés: milyen jogai vannak a kikölcsönzött kismamának?
A munkaerő-kölcsönzés keretében dolgozó munkavállalók sokszor bizonytalanok abban, hogy milyen jogaik vannak várandósság, esetleg munkába való visszatérés során. Mivel a kikölcsönzött munkavállalón kívül szerepel az egyenletben egy kölcsönvevő és egy kölcsönbeadó is, így sokszor nem tudja a dolgozó, hogy vajon milyen lehetőségei lesznek kismamaként, mit tehet akkor, ha a kölcsönvevő például már nincs is szerződésben a kölcsönbeadóval. Cikkünkben azt vesszük végig, milyen jogokkal érdemes egy kölcsönzött kismamának tisztában lennie.
Mi is röviden a munkaerő-kölcsönzés?
A 2012. évi I. törvény (Mt.) XVI. fejezete foglalkozik a munkaerő-kölcsönzés szabályaival. A munkaerő-kölcsönzés maga nem más, mint az a tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek ideiglenesen átenged. Ebben a folyamatban szerepel egy kölcsönzött munkavállaló, egy kölcsönvevő és egy kölcsönbeadó fél. Lényeges, hogy az utóbbi, tehát a kölcsönbeadó fél az a munkáltató, aki a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót a kölcsönvevő irányítása alatt munkavégzésre, kölcsönzés keretében a kölcsönvevőnek ideiglenesen átengedi. A kölcsönvevő pedig az a fél, amelynek irányítása alatt a munkavállaló ideiglenesen munkát végez.
A 217. § (1) értelmében a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti megállapodás tartalmazza a kölcsönzés lényeges feltételeit, a munkáltatói jogkör gyakorlása megosztását. A munkáltatói jogkörről és egyéb feltételekről meg lehet tehát állapodni, azonban nagyon fontos, hogy a munkaviszony megszüntetésének jogát kizárólag a kölcsönbeadó gyakorolhatja. A kikölcsönzött munkavállaló munkáltatója alapvetően a kölcsönbeadó, ő foglalkoztatja, vele köt kölcsönzésre irányuló munkaszerződést, ő szünteti meg a munkaviszonyát.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megudja, milyen jogai vannak a kölcsönzött várandós kismamának, milyen szabályokat kell betartani a munkába való visszatérésnél kölcsönzés esetén!
Hozzászólások (0)