Munkaerő-kölcsönzés: milyen jogai vannak a kikölcsönzött kismamának?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A munkaerő-kölcsönzés keretében dolgozó munkavállalók sokszor bizonytalanok abban, hogy milyen jogaik vannak várandósság, esetleg munkába való visszatérés során. Mivel a kikölcsönzött munkavállalón kívül szerepel az egyenletben egy kölcsönvevő és egy kölcsönbeadó is, így sokszor nem tudja a dolgozó, hogy vajon milyen lehetőségei lesznek kismamaként, mit tehet akkor, ha a kölcsönvevő például már nincs is szerződésben a kölcsönbeadóval. Cikkünkben azt vesszük végig, milyen jogokkal érdemes egy kölcsönzött kismamának tisztában lennie.

Mi is röviden a munkaerő-kölcsönzés?

A 2012. évi I. törvény (Mt.) XVI. fejezete foglalkozik a munkaerő-kölcsönzés szabályaival. A munkaerő-kölcsönzés maga nem más, mint az a tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek ideiglenesen átenged. Ebben a folyamatban szerepel egy kölcsönzött munkavállaló, egy kölcsönvevő és egy kölcsönbeadó fél. Lényeges, hogy az utóbbi, tehát a kölcsönbeadó fél az a munkáltató, aki a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót a kölcsönvevő irányítása alatt munkavégzésre, kölcsönzés keretében a kölcsönvevőnek ideiglenesen átengedi. A kölcsönvevő pedig az a fél, amelynek irányítása alatt a munkavállaló ideiglenesen munkát végez.

Olvassa el az Adózóna „Visszatarthatja-e a munkáltató a járandóságokat felmondási idő után, ha a munkavállaló egy határidős munkát nem fejez be?” ,„Leáll az üzem karácsonykor: hogyan szabadságolhatók a dolgozók?” és az „Ismét változhat a munka törvénykönyve” című írását! Munkaügyi iratmintatárunk 15 százalék kiadói kedveménnyel itt vásárolható meg.

A 217. § (1) értelmében a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti megállapodás tartalmazza a kölcsönzés lényeges feltételeit, a munkáltatói jogkör gyakorlása megosztását. A munkáltatói jogkörről és egyéb feltételekről meg lehet tehát állapodni, azonban nagyon fontos, hogy a munkaviszony megszüntetésének jogát kizárólag a kölcsönbeadó gyakorolhatja. A kikölcsönzött munkavállaló munkáltatója alapvetően a kölcsönbeadó, ő foglalkoztatja, vele köt kölcsönzésre irányuló munkaszerződést, ő szünteti meg a munkaviszonyát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megudja, milyen jogai vannak a kölcsönzött várandós kismamának, milyen szabályokat kell betartani a munkába való visszatérésnél kölcsönzés esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

 Saját kérdés

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink