Leáll az üzem karácsonykor: hogyan szabadságolhatók a dolgozók?

  • adozona.hu

Egy társaság az év végi munkarend szerint a munkavállalóknak szabadságot ad ki 12.20–12.31-éig. Ezt minden munkavállaló már év elején tudja. Az év közben belépőknél van gond, akiknek már nincs annyi szabadságuk, hogy az elég legyen az év végi leállásra. Ilyen esetben jogosan számol a cég fizetés nélküli szabadsággal azon munkavállalóknál, akiknek nincs elegendő kiadható szabadságnapjuk? Ha ez nem lehetséges, akkor ilyen esetben mi a megoldás, hiszen a munkáltatónál leállás van, nincs munka? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A kérdés megválaszolásához a munka törvénykönyve (Mt.) 147. paragrafusában foglalt szabályokból kell kiindulni:

147. § (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget (állásidő) – az elháríthatatlan külső okot kivéve – alapbér illeti meg.

(2) A munkavállalót, ha a munkaidő-beosztása alapján bérpótlékra jogosult, az (1) bekezdésben meghatározott díjazáson felül bérpótlék is megilleti.

Kérdés, hogy a kérdésben említett leállás elháríthatatlan külső oknak minősül-e? Ezen fogalom értelmezéséhez a Legfelsőbb Bíróság MK 29. számú állásfoglalása szolgálhat támpontul. Az állásfoglalás a régi Mt. 174. paragrafusában a munkáltató kártérítési felelősségére vonatkozóan rögzített szabályok körében értelmezte a munkáltató működési köréhez tartozó körülményeket. Ezekből lehet a külső okra következtetni. Eszerint általában a munkáltató működési köréhez tartoznak a feladatai ellátása során kifejtett tevékenységgel összefüggő személyi magatartásokból, a használt anyag, felszerelés, berendezés és energia tulajdonságából, állapotából, mozgatásából, működéséből eredő okok.

Személyi magatartáson mindazon személyeknek a magatartását is érteni kell, akiknek jelenlétét a munkáltató lehetővé tette (saját és más munkáltató, munkavállalói, hatósági kiküldöttek, üzletfelek, látogatók stb.). A mentesülési szabályt megszorítóan kell értelmezni, ilyenként csak a munkáltató működését vagy gazdálkodását akadályozó olyan külső körülmény jöhet szóba, amelynek elhárítására a munkáltatónak objektíve nincs lehetősége.

E tekintetben tehát csak olyan helyzetek szolgálhatnak a mentesülésre alapul, amelyek a munkáltatótól függetlenek és bekövetkezésükkel a munkáltató nem számolhatott, illetve a kényszerhelyzetet megfelelő munkaszervezéssel sem lehetett volna megelőznie vagy elhárítania. Az állásfoglalás alapján a munkáltatónak az állásidőre járó díjazás megfizetésének kötelezettsége alóli mentesülése szempontjából annak van jelentősége, hogy a foglalkoztatás akadálya és a munkáltató működése közötti okozati összefüggés megállapítható-e.

Ezen túlmenően azt is vizsgálni kell, hogy az előidéző ok a munkáltató által elhárítható volt-e. Az állásfoglalás szerint olyan ok elháríthatatlan, amelyet a technika, a műszaki lehetőségek objektíve adott szintje mellett a rendelkezésre álló idő alatt nem lehet megakadályozni.

Nézzünk néhány példát! Amennyiben az áramszolgáltató előre jelezte az áramszünet időpontját, abban az esetben azért nem beszélhetünk elháríthatatlan külső okról, mert a munkáltatónak van lehetősége intézkedni, például megváltoztatva a beosztást, szabadságot adhat ki vagy munkaszerződéstől eltérően foglalkoztathatja a munkavállalót. Ha a munkáltató azért nem tud munkát adni, mert nem érkezett meg az alapanyag, és már nincs lehetőség a munkaidő-beosztás módosítására (168 órával, illetve kivételesen 96 órával korábban), akkor a munkáltatót munkabér-, illetve bérpótlékfizetési kötelezettség terheli. A beszállító partner késedelme nem minősül olyan oknak, amelyet a munkáltató megfelelő gondosság tanúsítása és intézkedések megtétele esetén ne tudott volna elhárítani.

Például a koronavírus-járvány kezdetén, amikor a nyitvatartási korlátozásra tekintettel nem nyithattak ki – egyebek mellett – a fürdők, akkor az az üzemeltető számára elháríthatatlan korlátozás volt, mivel a jogalkotásra nincs ráhatása. Ugyanakkor a fürdő a háttértevékenységét ilyen esetben is folytatta, így amennyiben e körben volt szabad kapacitása, úgy akként kellett átszerveznie a munkát, hogy a munka nélkül maradt munkavállalóknak is legyen lehetőségük munkát végezni és munkabért kapni (az eltérő munkakörrel az alapbér is változhat, mely a felek megállapodásának tárgya).

A fentiek alapján a leállás nem tekinthető elháríthatatlan külső oknak. Ebből következően, ha a munkáltató nem tud munkát adni (itt lehetőség van a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásra is), sem szabadságot kiadni, kénytelen állásidőre járó díjazást fizetni az érintett munkavállalók részére.

A fizetés nélküli szabadság semmiképpen sem megoldás, arról is szólva, hogy ehhez a munkavállaló írásbeli hozzájárulása is szükséges. Viszont hiába járulnának jelen esetben hozzá a munkavállalók, egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során gyorsan kiderülne az önkéntesség hiánya. Érthető a munkáltató helyzete, de emiatt a munkavállalót nem érheti hátrány, a dolgozó kellő jogalappal bízhat a munkáltatót terhelő foglalkoztatási kötelezettség teljesítésében. A munkaidő-beosztás módosítása, a munkaidőkeret részben megoldást nyújthat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Svájci tulajdonos részére fizetett osztalék adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaidőkeretben kevesebb munkavégzés – elszámolás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink