hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkába visszatérő kismamák foglalkoztatása atipikus jogviszonyban

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A legtöbb munkáltató sajnos nem lehetőségként, hasznos munkaerőként tekint a munkába visszatérő kismamákra, sokszor sajnos potenciális problémaforrást lát bennük, mivel jellemzően az anyák azok, akik a beteg gyermekkel otthon maradnak munkavégzés helyett. Amellett, hogy ezek a feladatok a családban is megoszthatók, munkáltatói oldalról is rugalmasabban és támogatóbban érdemes a témához fordulni, hiszen életünk része a gyermeknevelés, az ezzel járó logisztika, az éppen beteg gyermek ápolása. A gyermeknevelés után visszatérő munkavállaló sokszor a legelkötelezettebb dolgozója lehet a vállalatnak, különösen, ha ehhez él az atipikus foglalkoztatási formák alkalmazásával.

Részmunkaidős foglalkoztatás

Kezdjük egyből a talán legkönnyebben kivitelezhető megoldással. Ha a tipikus foglalkoztatási forma a teljes munkaidős munkaviszony, akkor a legjellemzőbb atipikus a részmunkaidős foglalkoztatás. Hogy mennyire jellemző: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2020-ban is mindösszesen 230–280 ezer fő körül mozgott a részmunkaidős foglalkoztatás, amelynek körülbelül kétharmada női munkavállaló. Ez mindösszesen 5-6 százaléka a teljes foglalkoztatottsági létszámnak ebben az évben. A nyugati országokhoz képest is rendkívül alacsony az arány, pedig minél több részmunkaidős lehetőség lenne a vállalatoknál, annál több gyermekvállalás után visszatérő anya tudna újra elhelyezkedni. Az alacsony arány azért is érdekes, mert van egy kötelező jogszabály, amely elvileg elősegítené a részmunkaidős foglalkoztatást, amennyiben a munkáltatók betartanák.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 61. § (3) bekezdése értelmében: „A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek négyéves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani”.

A munkába visszatérő kismamák jogai – amikor nem mérlegelhetnek a munkáltatók

2020 előtt a gyermek hároméves koráig volt köteles a munkáltató részmunkaidőt biztosítani, így elképzelhető, hogy kevesebben tudtak élni ezzel a lehetőséggel, ha egyébként otthon maradtak a gyermek hároméves koráig. Mivel azonban a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság – ez alatt a gyes – a gyermek hároméves koráig vehető igénybe, ekkor a munkaviszonyt rendezni kell: vagy visszamegy dolgozni az illető, vagy a munkaviszonyt meg kell szüntetni valamilyen formában.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti a munkakör megosztása, továbbá a távmunkavégzés jogszabályi előírásait.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink