hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkába visszatérő kismamák jogai – amikor nem mérlegelhetnek a munkáltatók

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyakori jelenség, hogy gyermekvállalás után nem egyszerű a kismamáknak visszatérni a munkahelyükre, sok munkáltató nem várja vissza őket, nem tudja vagy nem akarja biztosítási számukra azt a megfelelő munkaidőt, munkarendet, amelyre egyébként jogszabály szerint jogosultak lennének. Cikkünkben sorra vesszük azokat a jogokat, lehetőségeket, amelyek megilletik a munkába visszatérő kismamákat.

Fizetés nélküli szabadság megszüntetése

Kezdjük azzal a félreértéssel, hogy kinek a joga megszüntetni a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot.

A munka törvénykönyve (Mt.) 133. paragrafusának (2) bekezdése szerint a fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

Fontos kitétel, hogy a munkavállaló által megjelölt időpont számít, tehát a munkáltató hiába tiltakozik ellene, hiába mondja, hogy nem tudja visszavenni, a munkavállalónak joga van megszüntetni a fizetés nélküli szabadságát, ha szeretné. A munkáltatónak időt kell adni a felkészülésre, tehát a munkavállaló nem ragaszkodhat ahhoz, hogy másnaptól visszavegyék aktív állományba – erre szolgál a harminc napos határidő. A munkáltató azonban nem mérlegelhet, a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot meg kell szüntetnie a megjelölt napon.

Fontos, hogy ez az első lépés, ha a kismama a gyermek hároméves kora előtt szeretne visszamenni a munkahelyére. Ha a gyermek betölti a hároméves kort, akkor a távollét automatikusan megszűnik, így nincs harmincnapos határidő sem.

Fizetés nélküli szabadságra való visszatérés

Előfordulhat olyan helyzet is, hogy bár a szándék a munkába való visszatérés volt a munkavállaló részéről, a gyermeke nem szereti a bölcsődét, vagy bármi oknál fogva a szülő úgy dönt, mégis visszamegy fizetés nélküli szabadságra, gyermeke gondozása céljából. Erre a gyermek hároméves koráig joga van. Ezt is előre be kell jelenteni, a munkáltató nem mérlegelhet. Az Mt. 133. paragrafusának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a szülői szabadság igénylésére, a részmunkaidős lehetőségekre, a munkabér emelésére, a munkaviszony körülményeinek megváltoztatására vonatkozó szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink