hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimálbér, garantált bérminimum emelése: milyen munkajogi tennivalókat hoz?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A kormányzat kifejezésre juttatta, hogy jelentősen szeretné emelni a minimálbér szintjét. Vásárlóerő hiányában ugyanis a gazdaság nem növekedik megfelelően. Ez pedig azt jelenti, hogy a minimálbér szintjének növelése jövőre is jelentősen meghaladhatja az infláció mértékét. Érdemes áttekinteni, hogy milyen kötelezettségei, lehetőségei vannak ilyenkor a munkáltatóknak.

2025-ben még marad a kettős minimálbérrendszer

Jelenleg a minimálbérnek két szintje van. Az alap minimálbér annak jár, aki olyan munkakörben dolgozik, amelyhez nem szükséges legalább középfokú képzettség vagy szakképesítés. Ettől eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként lényegesen magasabb összeget szükséges fizetni, az ilyen munkakörök száma azonban – a képesítési követelmények enyhítésével – folyamatosan csökken. Önmagában az a körülmény, hogy az adott munkakör középfokú végzettséget, szakképzettséget igényel, még nem teszi ugyanakkor a munkavállalót „emelt minimálbérre” jogosulttá. A garantált bérminimumra való jogosultság ugyanis akkor állapítható meg, ha a szükséges középfokú iskolai végzettséggel, illetve középfokú szakképesítéssel ténylegesen rendelkezik a munkavállaló.

Olvassa el az Adózóna „Itt az év vége, ügyeljen a szabadságok kiadására, bírságot, munkaügyi pert kockáztat!”, „Visszatarthatja-e a munkáltató a járandóságokat felmondási idő után, ha a munkavállaló egy határidős munkát nem fejez be?” és a „Leáll az üzem karácsonykor: hogyan szabadságolhatók a dolgozók?” című írását! Munkaügyi iratmintatárunk kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

Ez az értelmezés áll összhangban az Mt. 12. § (1) bekezdésében megfogalmazott alapelvvel, mely szerint az egyenlő, illetve az egyenlő értékűként elismert munka díjazásánál az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani, és a munka egyenlő értéke meghatározásának egyik kritériuma a szükséges szakképzettség (BH2012.47.). Nem lehet tehát a munkavállalónak arra hivatkoznia, hogy pusztán az általa végzett munka súlya okán magasabb bérre jogosult, ha nincsen megfelelő végzettsége, szakképzettsége.

A garantált bérminimum megfizetése tehát két feltétel egyidejű megléte esetén kötelező:

  1. a munkakör – amelyben a munkavállalót foglalkoztatják –, középfokú végzettséghez, középfokú szakképzettséghez kötött; és
  2. a munkavállaló ténylegesen rendelkezzen a fent meghatározott végzettséggel.


Először tehát azt kell megnézni, hogy jogszabály (jellemzően az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről, valamint egyes műszaki szabályozási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 34/2021. ITM rendelet 1. melléklete; a 21/2010. NFGM rendelet melléklete stb.), kollektív szerződés vagy a munkáltató gyakorlata előír-e középfokú végzettséget, képesítést. Ezt követően kell a végzettség meglétét ellenőrizni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, kell-e a minimálbér-emelés miatt a munkaszerződéseket módosítani, a minimálbér feletti béreket emelni, illetve mindezek a teljesítménybér esetében is érvényesülnek-e!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink