hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt az év vége, ügyeljen a szabadságok kiadására, bírságot, munkaügyi pert kockáztat!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A szabadság kiadásával kapcsolatos jogsértések gyakran vezetnek felügyeleti bírsághoz, illetve munkaügyi perekben is visszaköszönnek. Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb szabályokat.

Év végéig ki kell adni a szabadságot

A szabadság rendeltetésének célja a munkavállaló számára megfelelő pihenőidő biztosítása, illetve a munka és a magánélet egyensúlyának fenntartása. Ennek érdekében szabályoz úgy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), hogy a szabadságot – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – az esedékességének évében kell kiadni. Ez azonban nem mindig lehetséges, így vannak szűk körben kivételek.

Ha a munkaviszony október 1-jén vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-éig adhatja ki a szabadságot. Ha a szabadságot a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az esedékesség évében kiadni, azt az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül pótolni kell.

Fontos szabály, hogy az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha annak igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik, és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot. Ez azt jelenti, hogy 2025. január 8-áig a 2024. évi szabadság még jogszerűen kiadható.

Bizonyos szabadságrészek a következő évre átvihetők. Kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-éig lehet kiadni. Ha a felek ebben megállapodnak, az életkor szerint járó pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig kiadhatja a munkáltató.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mely esetekben lehet megszakítani a szabadságot, és milyen megkötésekkel lehet jövőre újra dönteni a szabadság órásításáról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink