hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen járandóságra jogosult a kismama munkáltatója végelszámolása esetén?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A katás adózási forma átalakulása is eredményezi, hogy több betéti társaságnál (bt.) döntöttek a tulajdonosok a végelszámolás mellett, valamint az is megfigyelhető, hogy egyre több társas vállalkozás dönt a befejezés mellett különböző okok miatt. Amennyiben munkavállalóik vannak, akkor rendezni kell a jogviszonyokat, megszüntetni azokat. De mi a helyzet a kismamákkal, akik felmondási védelem alatt állnak? Mi jár a számukra? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.

A munkaviszony az alábbi esetekben szűnik meg, tehát amikor nincs szükség megszüntetésre:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint:

63. § (1) A munkaviszony megszűnik

a) a munkavállaló halálával,

b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével,

c) a határozott idő lejártával,

d) a (3) bekezdésben meghatározott esetben,

e) törvényben meghatározott más esetben.

63. § (4) A (3) bekezdés szerinti esetben az átadó legkésőbb a munkaviszony megszűnését megelőzően tizenöt nappal köteles az érintett munkavállalót írásban tájékoztatni a megszűnés időpontjáról vagy tervezett időpontjáról és a megszűnés indokáról.

Augusztustól hatályos EU irányelvek és az Mt. várható módosításai – videó

Ha egy cég a végelszámolás mellett dönt, és nincs egy jogutód, másik vállalat, amely átvenné a munkavállalókat, akkor jogutód nélküli megszűnésről beszélünk. Ha ennek a cégnek olyan munkavállalói is vannak, akik éppen várandósak, szülési szabadságon vannak, vagy éppen gyermekgondozás célból fizetés nélküli szabadságon vannak, akkor őket felmondási védelem illeti meg. Tehát megszüntetni a jogviszonyukat nem lehet, nem lehet elküldeni őket munkáltatói felmondással. A végelszámoló ilyenkor közös megegyezéssel tud próbálkozni a munkavállalóknál, akik eldönthetik, hogy számukra megéri-e aláírni a közös megegyezést vagy sem. Kérdés, mi szerepel abban, illetve egyébként mikorra várható a vállalat megszűnése.

Ha várandós kismamáról beszélünk, akkor neki nem áll érdekében aláírni egy közös megegyezést, hiszen akkor feltételezhetően hamarabb megszűnne a jogviszonya, minthogy a gyermek megszületik. Egy ilyen helyzetben pedig nagy eséllyel nem lenne jogosult egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra.

Akkor érdemes megfontolni egy közös megegyezést egy várandós kismamának, ha olyan dátumban egyeznek meg a munkaviszony végére vonatkozóan, amikor már biztosan megszületik a gyermek, valamint minden kifizetésre kerül, amelyre az Mt. szerint jogosult lenne. Közös megegyezés esetén ugyanis nem köteles a cég végkielégítést fizetni, munkavállalói oldalról azonban ebben az esetben nem érdemes aláírni azt. Sokszor ilyenkor attól tartanak a munkavállalók, hogy nem kapják meg a pénzüket, ezért döntenek a közös megegyezés mellett, amikor még él a vállalat. Mindezeket figyelembe véve érdemes a döntést meghozni.

Olvassa el az Adózóna „Mire kell(ene) figyelnie a munkáltatónak a kismama munkába való visszatérésekor?", „Gyedre jogosultak: nevelőszülőkre vonatkozó speciális szabályok”, „A járulékalap minimumáról és a szochoalap maximumáról” és a „Hallgatói gyed: jogosultsági feltételek, amelyekkel érdemes tisztában lenni” című írását!

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben bemutatjuk, milyen szempontokat érdemes mérlegelnie a kismamának közös megegyezés esetén, illetve mire jogosult a várandós munkavállaló munkáltatójának jogutód nélküli megszűnése esetén.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink