hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mire kell(ene) figyelnie a munkáltatónak a kismama munkába való visszatérésekor?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A munkáltatónak számos kötelezettsége van, amikor a kismama visszatér a munka világába szülési szabadság, vagy gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság után. Ezek sokszor többletköltséggel járnak, így előfordul, hogy a munkáltatók igyekeznek ezen feladatok alól kibújni. Cikkünkben bemutatjuk, hogy melyek azok a kötelezettségek, amelyekre figyelnie kell a munkáltatónak a kismama munkába való visszatérésekor.

Fizetés nélküli szabadság megszüntetése és újraindítása

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.)
133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

Olvassa el az Adózóna „Gyedre jogosultak: nevelőszülőkre vonatkozó speciális szabályok”, „A járulékalap minimumáról és a szochoalap maximumáról” és a „Hallgatói gyed: jogosultsági feltételek, amelyekkel érdemes tisztában lenni” című írását!

A munkavállalónak joga van fizetés nélküli szabadságot kérnie gyermekgondozás céljából a gyermek hároméves koráig, és ezt joga van megszüntetnie is. A munkáltató ilyenkor nem mérlegelhet. Találkozunk olyan esetekkel nem egyszer, hogy a munkáltató nem reagál ezekre a megkeresésekre, kérelmekre, vagy jelzi a munkavállalónak, hogy most nem tudja visszavenni, nem tud munkalehetőséget adni, és nem is tesz lépéseket a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére – egyszerűen ignorálja ez a kérését a munkavállalónak. Ezt azonban nem teheti meg.

Amennyiben a munkavállaló eldöntötte, és írásban beadja a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére irányuló kérelmét, a munkáltatónak ennek eleget kell tennie. Az más kérdés, hogy a munkáltató vissza tudja-e venni, létezik-e a munkavállaló munkaköre, vagy tud-e másik munkakört felajánlani. Mindentől függetlenül a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló kérésének időpontjában, de legkorábban 30 nappal a bejelentést követően meg kell szüntetni.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

Előfordulhat olyat eset is, amikor bár a munkavállaló szeretett volna visszamenni, akár el is kezdte a munkát, de időközben meggondolta magát, például mert a gyermeke nem szereti a bölcsődét. Bármi is az oka, a munkavállalónak joga van újra fizetés nélküli szabadságot kérni, és maradhat azon a gyermek hároméves koráig. Itt sem mérlegelhet a munkáltató, a munkavállalónak arra kell figyelnie, hogy 15 nappal ezt az igényét előre jelezze.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja munkába visszatérő kismama esetében milyen szabályok vonatkoznak a szabadságok kivételére és kiadására, a munkabér fejlesztésére, illetve részmunkaidő biztosítására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink