hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság kiadása, megváltása, visszavonása – fontos szabályok, amikre munkáltatóként érdemes figyelni

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Cikkünkben felhívjuk a munkáltatók figyelmét azon legfontosabb szabályokra, melyeket szabadságolás idején érdemes szem előtt tartani.

Egyszerűsített foglalkoztatásban is van szabadság

Az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavállalás atipikus foglalkoztatási forma, minden esetben határozott időre jön létre. Ez a határozott idő ugyanakkor viszonylag rövid: alkalmi munkavállalás esetén legfeljebb néhány nap (itt szabadság sem keletkezik), idénymunka esetén pedig a törvény jelenleg 120 napban határozza meg a munkaviszony maximális időtartamát.

Létrejött tehát egy határozott idejű munkaviszony, amellyel összefüggésben ki kell számolni első lépésben a szabadság mértékét a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 115–121. §-a alapján. Ezt a szabadságot a munkáltató vagy kiadja, vagy nem. Az Mt.-nek a szabadság kiadására vonatkozó rendelkezései ugyanis nem alkalmazandóak, mivel az Mt. 203. § (1) (i) így rendelkezik. A szabadság ugyanakkor nem vész el. Ha nem adja ki a munkáltató, abban az esetben azt meg kell váltani, hiszen az Mt. 125. §-a viszont alkalmazandó.

Nyakunkon a nyári szabadságolás – így készüljünk munkáltatóként a szabadságok kiadására

15 egybefüggő nap kiadása

A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben – a szabadságként kiadott napon túl – a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe. Figyeljünk tehát arra, hogy a 15 egybefüggő napot vagy adjuk ki, vagy pedig állapodjunk meg a munkavállalóval a szabálytól való eltérésben.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, munkáltatóként mi a teendő, ha a munkavállaló gyermekes szülő, illetve ha a szabadság nem adható ki.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkt.-tagi jog öröklése

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Személygépkocsi üzembentartója

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink