adozona.hu
Iparűzési adó a tárgyi eszközök értékesítése után? Erre figyeljen!
//adozona.hu/helyi_ado/Targyi_eszkoz_ertekesitese__at_kelle_minosi_9G9YY2
Iparűzési adó a tárgyi eszközök értékesítése után? Erre figyeljen!
Írásunkban a tárgyi eszközök átminősítésének szempontjait ismertetjük.
Vegyük a következő példát!
Adott egy belföldi jogi személy, amely „6820 – Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése” főtevékenységet folytat. Több ingatlant is megvásárol, melyből egyet saját célra irodának használ évekig, egyet pedig üzlethelyiségként bérbead. Később a társaság fel szeretne hagyni a bérbeadási tevékenységgel, és az összes ingatlant el kívánja adni. Kérdésként merül fel, hogy az ingatlanértékesítésből származó bevétel iparűzésiadó-alapot képez-e? Az eladásig az ingatlanokat tárgyi eszközként tartották nyilván.
Az iparűzési adót szabályozó 1990. évi C. törvény (hipa-törvény) 52. § 22. pontjának a) alpontja értelmében az adó alapjaként a számviteli törvény szerinti nettó árbevételként kimutatott összeget kell tekinteni, ez az adóalap-számítás kiindulási pontja.
A számviteli törvény 72. § (1) bekezdése értelmében értékesítés nettó árbevételének minősül a vásárolt vagy saját termelésű készletek, nyújtott szolgáltatások ellenértéke.
Tehát, ha a szóbanforgó ingatlanok vásárolt vagy saját előállítású készletnek minősülnek, akkor az azok értékesítéséből származó bevétel valóban az iparűzési adó alapjába számítana bele.
Kétségtelen, hogy a vállalkozás a szóban forgó eszközöket tárgyi eszközként használta, hiszen tartósan, 1 éven túl álltak a cég rendelkezésére. Márpedig tárgyieszköz-értékesítésből származó bevétel nem lehet az iparűzési adó alapja.
Az Adózóna helyi adókkal kapcsolatos egyéb cikkeit ITT, a számviteli témájú írásokat ITT találja. |
A számvitelben azonban van egy olyan szabály, hogy ha egy eszköz rendeltetése megváltozik, akkor azt a rendeltetésének megfelelően át kell sorolni. Így például, ha a tartós használat helyett a rövid távú továbbértékesítési cél kerül előtérbe, akkor az átsorolást meg kell tenni, s ez esetben már készletként kerül értékesítésre. Csakhogy ebben az esetben a kapott bevétel már ipaalapot fog képezni.
A számviteli törvény 23. § (5) bekezdése értelmében az átsorolást legkésőbb a mérlegkészítési időszakban, a fordulónapra vonatkozólag kell megtenni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!
Hozzászólások (0)