238 találat a(z) távolléti díj cimkére
Felmentési időre kifizetett távolléti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! A távolléti díj számításánál az esedékesség időpontjával kapcsolatban szeretném az állásfoglalását kérni. Az Mt. 148. § (2) bekezdése kimondja, hogy az esedékesség időpontja, a távolléti díj kezdő időpontja. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha a munkavállaló jogviszonya 2019.10.31-én szűnik meg, de az utolsó ledolgozott napja: 2019.09.30. Ebben az esetben a távolléti díj számításánál az esedékesség időpontjának 2019.10.01-t kell tekinteni vagy a 2019.09.30-át? Mivel szeptemberben az osztószám a 168 óra az egy órára jutó távolléti díj számításánál, azonban októberben 176 óra lenne ez a szám. Melyik hónap osztószámát kell figyelembe venni a fenti esetben? Illetve, ha több havi a felmentési idő, akkor a távolléti díj számításánál ezt figyelembe kell venni, vagy a felmentési idő kezdő napjára megállapított távolléti díjjal kell a több hónapra vonatkozó felmentési időre járó bért kifizetni? Előre is köszönöm a segítséget.
Felmentés munkavégzés alól: rövidíti-e a munkaviszonyt? Kérdés
Ha a munkáltató a teljes felmondási időre felmenti a munkavégzés alól a munkavállalót, akkor is a felmondási idő végével szűnik meg a munkaviszony? Vagy az utolsó munkában töltött nappal? Ha 07.31-én mond fel, akkor aznap kifizetheti a teljes felmentési időre járó bért is rögtön a munkáltató? Ezt augusztusi távolléti díjként számfejthetem 07.31-én? Köszönöm!
Önkéntes tartalékos szolgálat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk önkéntes tartalékos szolgálaton vesz részt. Társaságunk a Magyar Honvédséggel megállapodást között a 294/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet értelmében. Társaságunk a megillető kompenzációról nem mondott le. Kérdésem, hogy milyen jogcímen kell elszámolni a munkavállaló távollétét és kell-e távolléti díjat fizetni részére?
Távolléti díj alkalmazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. A bérprogram beállításai között havibér esetén lehetőség van mind a munkaszüneti napi távollét, mind a fizetett szabadság távollét díjazására alapbér alapján vagy távolléti díj alapján. Mindkettőnél külön-külön ki kell választanom, hogy alapbér alapján vagy távolléti díj alapján számolom el. Kérdésem, hogy mi különbség van a 2 alkalmazási lehetőség között. Tehát nem az érdekel, hogy ha így számolom, több jön ki, ha úgy akkor, kevesebb, hanem megválaszthatja-e a munkáltató, hogy havibéres estében melyiket használja, vagy szabályozza-e ezt valami? Melyiket célszerű választanom? Gondolok itt arra például, hogy általános munkarendben csak az alapbér szerinti díjazást (olyan munkáltatónál, ahol nincsenek pótlékok) érdemes választani, míg munkaidő-keretes esetén (ahol valószínűleg lesznek pótlékok is) távolléti díj szerinti elszámolást kell választani a munkaszüneti napra vagy éppen a szabadságra. Továbbá kérdésem, hogy ugye jól tudom, havibéres munkaidő-eretes esetén, ha nincs beosztva és nem is végez munkát hétköznapra eső munkaszüneti napon, arra semmiféle alapbér, sem távolléti díj nem jár, tehát 0 Ft (mivel nem csökkent a teljesítendő munkaidő). Kérdéseim kizárólag havibéresre vonatkoznak. Válaszát előre is köszönöm.
Távolléti díj alapbér plusz jutalék esetén Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Teljes munkaidős üzletkötőnk munkaszerződése alapján havi alapbérben részesül (ez a minimálbért meghaladja). Minden hónapban az értékesítés elért árrése alapján munkaszerződésben meghatározott százalékos kulccsal jutalékot kap. Ebben az esetben mit kell figyelembe vennem a távolléti díj számításánál? Válaszát köszönöm.
Távolléti díj számítása szabadság alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Órabéres díjazású munkavállaló munkaidőkeretben, megszakítás nélküli munkarendben, teljes napi munkaidőben (napi 8 óra) dolgozik. A munkáltató a munkavállalót hétköznapokon (hétfőtől péntekig) 10 óra, hétvégén és/vagy munkaszüneti napokon 8 óra munkavégzésre osztja be. A munkáltató egy hétköznapra (nem munkaszüneti napra) szabadságot ad ki a munkavállalónak. A munkavállalót az Mt. 146. § (3) bekezdés a) pontja alapján a szabadság tartamára 10 órára vagy 8 órára eső távolléti díj illeti meg? A szabadság tartama a munkaidőkeret szempontjából teljesített munkaidőnek minősül? Amennyiben igen, a fenti esetben egy hétköznapi napra (nem munkaszüneti napra) eső szabadságot 10 óra vagy 8 óra teljesített munkaidőként kell figyelembe venni a munkaidőkeretnél? Köszönettel.
Ekhós munkavállaló beteg lesz: mennyi ellátást, juttatást kaphat? Cikk
Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szabályai szerint adózó magánszemély betegsége esetén milyen ellátásban részesülhet, s hogyan egészítheti azt ki a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Munkáltatói felmondás átszervezés miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2001.06.01.napjától fennálló, határozatlan idejű munkaviszonyt 2018.09.13-án a munkáltató megszünteti. A felmondási idő alatt a dolgozó munkájára a munkakör megszűnése (átszervezés) miatt nem tart igényt a munkáltató, ezért az időarányosan még járó szabadság természetbeni kiadása után a munkavállalót felmenti a munkavégzési kötelezettség alól. Hogyan kell kiszámítani az időarányosan még járó szabadságos napokat, ha a dolgozó a 30 nap éves szabadságából a felmondás időpontjáig 1 napot vett ki? Mikor kell elszámolni és kifizetni a végkielégítés, illetve a szabadságos napokra és felmentési időre járó távolléti díj összegét? Válaszát köszönöm!
Távoléti díj számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy munkáltatónál havi és órabéres alkalmazottak teljesítményalapú bért, prémiumot is kapnak az alapbéren és pótlékokon felül. A teljesítménybér, prémium havi rendszerességgel jár a dolgozóknak. Ennek maximális összegét a tájékoztatóban közlik a dolgozókkal, és a havi teljesítményük függvényében kerül kiszámításra és kifizetésre. Miként kell a távolléti díjat ilyen esetben kiszámolni? Milyen jövedelmeket kell a számításnál figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönöm!
Azonnali hatályú munkaviszony-megszüntetés jogkövetkezményei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat azonnali hatállyal megszüntettem, mivel volt munkáltatóm olyan helyzetet teremtett, amely számomra a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tette. (Jogellenes adómentes juttatás kifizetésére kötelezett, véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, munka- és felelősségi körök tisztázatlansága.) Volt munkáltatóm az azonnali hatályú munkaviszony megszüntetésemet jogellenesnek tartja és közel két hét elteltével a tegnapi napon felszólított, hogy 3 napon belül fizessem meg a 30 napra járó távolléti díj bruttó összegét. (Ez több mint 1,5-szer magasabb összeg, mint az utolsó teljes havi nettó munkabérem.) Jogszerű a bruttó összegben történő követelés? Ha igen, ezen összeg adó- és járulékvonzatát visszakaphatom? Ha igen, mikor és milyen módon? Jogos-e a gyakorlatilag teljesíthetetlen határidő kitűzése főleg úgy, hogy a három napba a hétvége is beleesik? Mi történik, ha a megadott határidőn belül nem tudom az összeget befizetni és a munkáltató pert indít, de a tárgyalás időpontját megelőzően teljesítem fizetési kötelezettségemet? Meddig tehetem ezt meg egyéb járulékos költség fizetése nélkül? Terhelni fog még további költség a perindítás miatt, vagy a munkáltató abban az esetben köteles elállni a pertől? Ha mégis perre mennénk, indíthatok-e ellenkeresetet, ha igen meddig és milyen módon?
Távolléti díj számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Üzleteinkben dolgozó eladóink alapbérükön felül (ez kb. bruttó 200 000 Ft) teljesítményüktől függően mozgóbérben is részesülnek. Ez mindig utólag kerül elszámolásra és teljesítménytől függően 0-tól akár kb. bruttó 150 000 Ft-ig terjedhet az értéke. A dolgozók ezen felül vasárnapi pótlékban és a munkaidőkeret végén – amennyiben túlórájuk keletkezett – túlórapótlékban részesülnek. A kérdésem az lenne, hogy távolléti díj számításánál a mozgóbért is figyelembe kell venni, vagy csupán a pótlékokat. Megtisztelő válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Távolléti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Távolléti díj számításában kérném a segítségét. Van egy munkavállaló, havi bruttó bére 200 000 Ft. Márciusban 20 munkanap és két munkaszüneti nap van. A kérdés az, hogy 20 nappal kell osztani a havi bérét, így 10 000 Ft/nap jönne ki, avagy a 22 nappal, természetesen így csak 9091 Ft/nap a távolléti díj összege. Köszönettel várom válaszát.
Egyenlőtlen munkaidő-beosztás, órabéres és munkaidőkeret esetén Kérdés
Tisztelt szakértő! A dolgozók órabérben, egyenlőtlen munkaidő-beosztásban és 6 havi munkaidőkeretben végeznek munkát. Azzal tisztában vagyok, hogy az Mt. 146. § (3) (d) bekezdése kimondja, hogy órabérezés esetén, amennyiben általános munkarend szerinti munkanapra esik munkaszüneti nap és ezért csökken a beosztható munkaidő, a napi munkaidőre távolléti díj jár. A hétfőtől péntekig tartó időszakokra eső munkanapokra eső munkaszüneti napon akkor is jár távolléti díj a munkavállalónak a napi munkaideje alapján, ha nem végez munkát. Amennyiben munkát végez, akkor alapbér + 100 százalékos bérpótlék jár. A kérdésem az, hogy például most márciusban két ünnepnap (hétköznap) is lesz, egy 8 órás dolgozónak mennyi lesz a ledolgozandó kerete? Csökkenti a ledolgozandó keretet az ünnepnap,vagy hozzá kell számolni a kerethez? Havibéresnek 20*8=160 óra a keret 2018. márciusban. Órabéresnek is ennyi lesz a ledolgozandó keret, csak ki kell fizetni az ünnepnapokat attól függően,hogy dolgozott vagy sem? Válaszát előre is köszönöm!
Pert vesztettek a Zsolnay volt dolgozói: 20 millió forintot buktak Cikk
Jogellenes volt felmondásuk, ezért együttesen több mint 20 millió forint perköltséget és távolléti díjat kell megfizetnie annak a 117 dolgozónak, aki 2016 júniusában rendkívüli felmondással távozott a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-től – döntött ma jogerősen a Zalaegerszegi Törvényszék.
Így kell kiszámítani a távolléti díjat – útmutató példával Cikk
A távolléti díj számítása sokszor okozhat fejtörést, különösen, ha a teljesítménybérrel és/vagy a bérpótlékokkal is van feladatunk. Kiindulópontként meg kell vizsgálni, hogy a munkaidő-nyilvántartás tartalma alapján milyen jogcímen jár távolléti díj a munkavállaló részére (például szabadságon, betegszabadságon volt, végkielégítést kell fizetni részére stb.), majd az esedékesség időpontjának meghatározását követően kezdődhet a számítás.