238 találat a(z) távolléti díj cimkére
Távolléti díj, teljesítménybér plusz havibér Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kereskedő cég az egyik munkavállalói csoportját – értékesítőket – a havi alapbéren kívül úgy kívánja ösztönözni, hogy ha például valaki egy naptári hónapon belül 10 millió forintnál több nettó árbevételt "termel", akkor az után 1 százalék jutalékot kap. A teljesítést havonta vizsgálnák, és állapítanák meg, hogy valakinek jár-e jutalék. Egyébként a részükre megállapított havi bér jelentősen meghaladja a garantált bérminimumot. A kérdésem az lenne egyszer, hogy a forgalom után fizetett többletjuttatás teljesítménybérnek fogható-e fel, vagy sem, illetve beleszámít-e a távolléti díj alapjába egy esetleges szabadság számfejtésénél? Ha ez a plusz juttatás teljesítménybérnek minősül, hogyan kell a távolléti díjat megállapítani, ha a munka díjazása időbér és teljesítménybér összekapcsolásával történik? Konkrét számítási példákra lenne szükségem, és vannak új belépők is. A segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Szabadság megszakítás nélküli munkarendben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Teljesen elbizonytalanodtam a szabadság elszámolása miatt. Példa: megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalónak 30 nap szabadság jár. Beosztás szerinti napi munkaideje 12 óra. A 30 nap szabadságot 8 órával /12 óra napi munkaidővel, és 20 munkanapra adtam ki 12 órában a szabadságot. Órabéres munkavállaló, akinek a program a megadott óraszámra generálja a távolléti díjat. Ha 30x12=360-nal számolok, akkor a munkavállaló 360 órára fogja megkapni a távolléti díjat, viszont éves szinten az ő óraszáma sem lesz több 2080 óránál. Elnézést az értetlenségért, de szeretném jól végezni a munkámat. Köszönöm válaszukat.
Cégtulajdonos pótszabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a céggel munkaviszonyban álló, cégtulajdonos apának is kiadható az apákat megillető pótszabadság, és az államkincstártól visszaigényelhető a távolléti díj?
Pótlékok Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk benzinkutat üzemeltet, 24 órában. A nála dolgozó alkalmazottak órabérben kapják fizetésüket, 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak. A kérdéseim a következők: 1. Ha a jelenléti íven legalább 1/3-ban éjszakai munkát végeznek és eltér a kezdő időpont minimum 4 órával (6-18-ig ill. 18-6-ig dolgoznak), és kb fele-fele arányban nappal-éjjel), akkor ha jól gondolom 30%-os pótlékra jogosultak. 2. kérdésem a következő: a fent említett dolgozóknak mennyi a szabadságra jutó ill. fizetett ünnepre (ha dolgoznak, akkor mennyi a pótlék ill. ha nem dolgoznak, akkor kell-e számolnom erre a napra keresetet /munkaidő keretben dolgoznak; ünnepnap is megy mindig valaki dolgozni/?). Ezt azért kérdezem, mert nekem azt mondták, hogy szabadságra és fizetett ünnepre + 20 %-ot még rá kell számolni a 100 % pótlákra (pl. fizetett ünnepen a pótlék mértéke: (742 óra/FtX12 óra)*120%=10.684 Ft). Válaszukat előre is köszönöm.
Dupla, tripla bér munkaszüneti napra? Így lehetséges Cikk
Mennyit köteles fizetni a munkáltató a munkaszüneti napon végzett munkáért? Kiváltható-e bérpótlék szabadnappal? Összefoglaltuk.
Munkaszerződés módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Multi esetében egy egész üzletágat külföldre telepítenek január1-jétől, a munkavállalónak határozott idejű szerződése van márciusig. Ígéret a cég részéről, hogy mindenkinek segítenek cégen belül másik munkakört találni. Ilyenkor egy sima munkaszerződés-módosítással oldják ezt meg? Ha mégsem sikerülne a cégen belüli áthelyezés, akkor pedig jól gondolom, hogy távolléti díj jár munkavállalónak? Köszönet, B.Zsuzsa
Tanulmányi szabadság díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyógyszertári szakasszisztens a szükséges kreditpont megszerzése érdekében továbbképzésen vesz részt. Kérdésem az lenne, hogy ezen esetben a munkahelyén erre a két napra kell-e számfejteni részére távolléti díjat? Vagy a munka törvénykönyve 55. § (1) k. pontja alapján nem jár erre az időszakra részére bér? Vagy valamilyen más jogszabály vonatkozik erre az esetre? Köszönöm válaszát F.Cs.
Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén II. Kérdés
Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén című kérdésre 2016.10.31.-én, Dr. Kéri Ádám ügyvéd úr által megadott választ szeretném pontosítani. A kérdésben szereplő dolgozó heti óraszáma 2016 11.01-től megemelkedett heti 30 órára. Előző 10 óra/hét foglalkoztatásból megmaradt 22 nap szabadsága. Az adott válasz szerint, amennyiben a dolgozó novembertől kiveszi a szabadságát, akkor 22 nap x 6 órára, azaz 132 órára kell neki távolléti díjat fizetni? Az ügyvéd úr válaszából én így értem. Ebben az esetben anyagilag jól jár a dolgozó! Ebből kiindulva kérdezem a következőt: Ha az említett eset fordítva történik, és novembertől heti 10 órát foglalkoztatják a dolgozót, de az előző hónapokban heti 30 órát dolgozott, akkor a megmaradt szabadság elszámolása 22 x 2 órára, azaz 44 órára kell a távolléti díjat kifizetni? Ebben az esetben viszont rosszul jár a dolgozó! Várom szíves válaszukat, hogy jól értelmezem-e a leírtakat. Köszönettel: F. Erzsébet
Részmunkaidős munkavállaló távolléti díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 17 éves tanulót alkalmaz a kft. munkaviszonyban aki csak szombatonként dolgozik 9-13 óráig. Kérdésem, a részére járó szabadságot (8 nap) hogyan kell kiírni a szabadságengedély tömbben és hogyan kell kiszámítani a szabadságra eső jövedelmet? Köszönettel: Reményi Gyné
Gyes melletti visszatérés a munkába Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét: Gyermeke 3 éves kora előtt dolgozónk jelezte munkába állási szándékát a gyes folyósításának megtartása mellett. Korábban 8 órás munkavállaló volt, de a gyermek mellett csak 6 órás munkavégzést vállalna. A munkaidő csökkentését elfogadnánk, természetesen a munkabére is csökkenne ez által (a korábbi bérfejlesztéseket természetesen megkapja). Kérdéseink: -–mit kell módosítanunk és milyen módon (munkaszerződés módosítása, vagy egyszerű téjékoztatás, esetleg valami más)? – az összegyűlt szabadságára járó távolléti díj kiszámítása még a régi, vagy már az új munkabére alapulvételével kell történjen? – jár-e a munkáltatói járulékkedvezmény ebben az esetben (gyes melletti munkavégzés)? – ha igen, akkor kell-e valamilyen igazolást hoznia a gyest folyósító intézménytől? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hatlaczki László
Így kell a távolléti díjat kiszámolni kismama esetén Cikk
Tapasztalatok szerint sok munkáltatónak jelent problémát, hogyan kell kiszámolni a teljes munkaidős foglalkoztatás keretében felgyülemlett szabadságot a szülés után részmunkaidőbe visszatérő kismamák esetében, illetve, ha nem foglalkoztatják őket tovább, akkor milyen szabályok vonatkoznak a munkavégzés alóli mentesítésre, a végkielégítésre, a szabadság megváltására.
Munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. 06. 27-én létesítettünk határozott idejű (2016. 09. 30-ai lejáratú) munkaviszonyt munkavállalónkkal, betanított munkás munkakörben. Munkavállalónk szeptember 5-én nem jelent meg a munkában. Testvére, aki szintén nálunk dolgozott aznap jelezte, hogy meg kívánja szüntetni munkaviszonyát, kérdésünkre elmondta, nem tud semmit a testvéréről, nem tudja, miért nem jelent meg a munkahelyen. 2016. 09. 06-án kelt levelünkben felszólítottuk munkavállalónkat, hogy igazolja távollétét, illetve vegye fel a munkát. A tértivevény szerint levelünket 2016. 09. 12-én vette át. 2016. 09. 13-ai dátummal küldött egy levelet, mely szerint a testvérével üzent, hogy beteg, ezzel igazolva a hiányzást, illetve 12-én megy vissza az orvoshoz, és küldi a táppénzes papírt. (Itt már ellentmondásba keveredett saját magával a dátum miatt.) Mivel továbbra sem volt egyéb információnk, az előzőekben leírtak alapján, a 2012. évi I. törvény 78. § (1) bekezdésére hivatkozva munkaviszonyát 2016. 09. 15. nappal megszüntettük, a ledolgozott napokra járó bérét, illetve a szabadságmegváltását elutaltuk, a hiányzó napokat igazolatlan fizetetlennek vettük. A NAV-nál kijelentettük. 2016. 09. 20-án megérkezett postán a táppénzes papírja 2016. 09. 05-2016. 09. 19-ig terjedő időszakra, illetve egy kísérőlevélben közölte, hogy meg kívánja szüntetni a munkaviszonyát. Munkáltatóként jelen esetben hogyan járunk el helyesen? Mi a teendőnk?
Végkielégítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk órabére 815 forint. Amennyiben a munkáltató felmondással a mai napon megszünteti a munkavállaló jogviszonyát, hogyan alakul a távolléti díj számítása a végkielégítés szempontjából (17 év folyamatos munkaviszony), és mennyi végkielégítésre jogosult, illetve mikor kell neki kifizetni? Jelen esetben a felmondási idő 30+30 nap. Megteheti-e a munkáltató, hogy eltekint a felmondási időtől? Ilyenkor meg kell-e fizetni a munkavállaló részére a felmondási időre járó távolléti díjat? Végkielégítés az én számításom szerint: 815*8*22 munkanap (szeptember hónap)*4= bruttó 573 760 forint. Jól számoltam-e? Köszönöm válaszát.
Szabadság 8 órásról 4 órás munkaidőre áttérés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk jogviszonya 2016. 09. 04-ig 8 órás volt. 2016. 09. 05-től négyórásra mérséklődött, s a bére is arányosan csökkent. Nyolcórás jogviszonyában 22 nap szabiból 19 napot vett ki. A fennmaradó 3 napra vonatkozó távolléti díjat hogyan kell kiszámolnom?
Végkielégítés esetén távolléti díj kiszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk dolgozója 2003. 06. 02-től áll munkaviszonyban. Bére 2016 . évben 285 800 forint/hó. 2016. 07. hóban béremeléssel 314 380 forint lett a bére. 2016. 08. hóban ügyvezetői döntésre bére a 285 800 forintra visszaváltozott. Kérdésem, hogy felmondás esetén hogyan kell a végkielégítés összegét kiszámolni? Válaszukat előre is köszönöm!