238 találat a(z) távolléti díj cimkére
Eltérés a távolléti díj számítási szabálytól Kérdés
Tisztelt Szakértő!Arról szeretnék érdeklődni, hogy Ön szerint van-e lehetőségünk az új MT szerinti számítással szemben a régi gyakorlatot követni a szabadságra jutó távolléti díj számításánál. Minden munkanapunk egyformán 8 óra hosszú, a megállapodott bérek havi bérek, ezért teljesen indokolatlannak tartjuk, hogy a szabadságos napra jutó díjazás bármilyen irányban is eltérjen a ledolgozott napra jutó bértől. Köszönettel: Biró Katalin
Melyik hónapban éri meg szabadságra menni? Cikk
2013. január 1-jétől kell az új Munka törvénykönyve szerinti távolléti díjat számolni. Az új jogszabály gyakorlati alkalmazásánál problémát jelent a 174-es osztószámmal számítás.
Távolléti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elsö kérdésem az lenne, hogy havibéres munkavállalónál a fizetett ünnepre távolléti díjat kell-e számfejteni. A másik kérdés, hogy a kifizetéskor esedékes távolléti díjnál ha a januári bért február 8-án fizetem, akkor a januári havi bér vagy a februári lesz a távolléti díj alapja, amit 174-gyel osztok (február 1-étöl béremelés van), de januári bért fizetünk. Minimálbéres alkalmazott februárban 5 nap szabadságra megy, ezért össz havi bruttó bére nem éri el a minimálbért, de részleteiben jól számolok. Ebben az esetben valamilyen jogcímen ki kell egészítenem a bérét a minimálbérre? Elöre is köszönöm szíves válaszukat.________________________________________
Alapbér kiszámítása Kérdés
TisTájékoztatásukat szeretném kérni az alábbi esetre:Munkavállaló munkaszerződésében foglalt havi alapbére 150 000 Ft/napi 8 órás foglalkoztatás. Február hónapban 5 nap szabadságot vesz igénybe, amelyre a munkáltató az MT által meghatározott 174-es osztóval kiszámolt napi távolléti díjat fizet (34 483 Ft). A munkavállaló részére járó alapbért hogyan kell megállapítani? Válaszukat előre is köszönve
Távolléti díj: kinek jár és mikor? Cikk
2013. január 1-jétől hatályba léptek az új Munka törvénykönvye távolléti díj számítására vonatkozó szabályai (148-152. §) is, ami jelentős változásokat hozott az eddigi előírásokhoz képest. Ezért áttekintjük a távolléti díjjal kapcsolatos legfontosabb általános tudnivalókat.
Távolléti díj kiszámítása Kérdés
Tisztelt szakértő! Az Mt. 149. par.szerint a havi bér esetén a távolléti díj kiszámítása: havibér osztva 174-el, szorozva napi munkaidő. Helyesen járunk-e el akkor, ha a havibért osztjuk a munkanapok számával (távolléti díj) hiszen nem lehet sem több sem kevesebb a havibérnél. Ha nem jól járunk el, akkor szíveskedjen egy példán levezetni hogyan alakul egy havibérben dolgozó távolléti díja egy 23 munkanapos és egy 20 munkanapos hónapban. Köszönöm
Távolléti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelen állapot szerint két irányzat van a bérszámfejtő programokban a távolléti díj számításának minkéntjénél, normál havidíjas alkalmazott esetén. Az MT 136§ (3) bek. szerint " Havi alapbér esetén az egy órára járó alapbér meghatározása során a havi alapbér összegét osztani kella) általános teljes napi munkaidő esetén százhetvennégy órával," Ez viszont azt eredményezheti, hogy ha pl. valaki szabadságon van akkor vagy kevesebbet vagy többet kap a havi bérénél, attól függően, hogy hány munkanap van egy hónapban. Ugyanez igaz kilépő esetén is. A másik irány pedig úgy számol, hogy akkor sem kaphat kevesebbet vagy többet a dolgozó, ha pl. szabadságon van. Fentiek alapján mi a helyes számítási mód a törvény szerint? Köszönettel.
Megszakítás nélküli munkarend 2013 Kérdés
Abban kérném a segítségét, hogy 2013-tól életbe lépő új Mt. szerint hogy kell számolnunk a megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalók munkaszüneti napon rendes munkaidőben történő munkanapját. Eddig arra a napra a rendes napi béren felül 20 százalékkal növelt távolléti díjat kellett számolni. Az új Mt. részletezi a távolléti díj fizetési kötelezettséget, de erre nem tér ki. Ezek szerint akkor 100% bérpótlék jár még a rendes munkabéren + pótlékon felül? Köszönöm a válaszát.
Apák pótszabadsága: ki fizeti a távolléti díjat? Cikk
A korábbi Mt. 138. §-a a gyermeke születésekor az apának 5 nap munkaidő kedvezményt biztosított, melynek költségét teljes egészében megtérítette a munkaadó számára. Az új Mt. ezt a kedvezményt nem pótszabadságként, hanem munkaidő kedvezményként kezeli, nem tartalmazva utalást az kapcsolatos költségek megtérítésére, ezért sokan joggal gondolhatták azt, hogy ez a teher immár – a többi pótszabadsággal megegyezően – teljes egészében a munkáltatóra hárul. Utánajártunk.
Távolléti díj számítása új Mt. szerint Kérdés
Az új Mt.-ben a távolléti díj számításánál mit jelent az utolsó hat naptári hónapra kifizetett teljesítménybér és bérpótlék figyelembevétele? Például, ha valaki 2013. februárban megy szabadságra, mi lesz az irányadó időszak?Mi tartozik bele és mi nem a távolléti díj számításának alapjába? Az irányadó időszakra kifizetett bérpótlékok, mozgóbér, bónuszbér beleszámítanak? A bérpótlékok közül mi igen és mi nem? Teljesítménybér és időbér összekapcsolásával megállapított munkabér esetén az irányadó időszakra jutó teljesítményt és időbért együttesen be kell számítani a távolléti díj alapjába.Ha munkavállalóink csak teljesítménybérben részesülnek, akkor csak ezt kell figyelembe venni?A rendkívüli munkára kifizetett bért, idejét és annak pótlékát viszont nem kell beszámítani? Munkavállalóink egy része folyamatos munkarendben 12 órát dolgozik 6-18 illetve 18-6 között. 3 napig nappal 3 napot pihen és utána 3 napot éjszaka. A távolléti díj meghatározásánál a 30%-os műszakpótlékot a teljesítménybérre vetítve kell meghatározni?Munkavállalóink másik része pedig hétfőtől péntekig 3 műszakban végzik a munkát:6-14; 14-22; 22-06. A műszakpótlékra való jogosultság itt is fennáll a munkaidejének 30%-nak megfelelő időtartamot tekintve.A távolléti díj meghatározásánál, mivel számukra csak az étkezési idő van órabérrel (alapbérrel) kifizetve, az alapbért figyelmen kívül kell hagyni?
Távolléti díj kiszámítása Kérdés
Havidíjas 3 műszakban dolgozik , hogyan kell 2013 ban kiszámolni a távolléti díját?
Távolléti díj Kérdés
Az új Mt. 147.§-a már 2011. július 1-től érvényes. A távolléti díj számítási szabályok azonban év végégi még a régi Mt. szerint történnek. Ezek alapján pl. a szabadság idejérejáró távolléti díj számításkor a bérpótlékok duplán kerülnek elszámolásra?
Nem érdemes spórolni a szabadsággal, mert elveszhet jövőre Szakértői Kommentár
Az új Mt. legtöbb szakasza már hatályba lépett, azonban néhány rendelkezést majd csak 2013. január 1-jétől kell alkalmazni. A csúsztatott hatálybalépés indoka az, hogy az érintett területeken az arányosítási problémák jogalkalmazási nehézségeket okoznának, az átmeneti szabályok bonyolultabbá tették volna ezeket az egyébként sem egyszerű jogintézményeket - hangsúlyozta dr. Pál Lajos ügyvéd, munkajogi szakértő. Cikkünkben az átmenettel összefüggő lehetséges problémákról értekezünk, a hatályos Munka törvénykönyve tükrében.