205 találat a(z) rehabilitációs ellátás cimkére

Rehabilitációs ellátás melleti keresetkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás melletti keresőtevékenységnél jövedelemkorlát érvényesül, amely szerint a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, vagyis 2019-ben a 149 ezer forintos minimálbér másfélszeresét, azaz a 223 500 forintot. Ez azt jelenti, hogy például egymást követő két hónapon keresztül akár havi 600 000 forintot is kereshet, míg a harmadik hónapban 223 000 forintot. ha ezt ismétli minden negyedévben éves jövedelme jóval több lesz, mint a minimálbér 1,5-szerese. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ezek szerint éves szinten nincs maximalizálva a keresetkorlát, csak arra kell ügyelni, hogy három egymást követő hónapban ne haladja meg a minimálbér 1,5-szeresét a bére?

Beletartozik-e a felszolgálási díj a jövedelemkorlátba? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szakács munkakörben foglalkoztatott dolgozónk közel egy évig betegállományban volt, most a kardiológusa engedélyezte számára a könnyített munkavégzést. A munkaalkalmassági vizsgálaton az orvos 6 órás napi munkát engedélyezett, és 6 hónapra kapta meg az alkalmassági engedélyt. Időközben volt a rehabilitációs intézetben, és határozatot kapott, C2 besorolással. Béréhez havonta felszolgálási díjat is kap, mely a forgalomtól függ. A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás melletti keresőtevékenységnél jövedelemkorlátot kell betartani, amely szerint a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytat, és az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme három egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, vagyis 2019-ben a 149 ezer forintos minimálbér másfélszeresét, azaz a 223 500 forintot. Dolgozónk a béréhez havonta felszolgálási díjat is kap, mely a forgalomtól függ. A felszolgálási díjat egyedül a 15%-os mértékű nyugdíjjárulék terheli, amelyet a munkáltatónak kell megfizetnie. A kérdésem az, hogy a felszolgálási díj beletartozik-e abba a jövedelembe, amelyet a megváltozott munkaképességű dolgozó fizetési korlátjába be kell számítani? Molnár Anikó

Rehabilitációs ellátás és kereseti korlát Kérdés

Kedves Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben az egyik ügyvezető rehabilitációs ellátáson van, tevékenységét munkaviszonyban végzi. A héten vette kézhez a levelet, hogy 2017. 05. hótól fizesse vissza az ellátást, mert átlépte a kereseti korlátot, a minimálbér 150 százalékát. A munka, amelyet végez, legalább középfokú végzettséghez kötött, így bérszámfejtése a bérminimum alapján történt. A levélben meg sem említik a bérminimumot, mint esetleges lehetőséget. Mi a helyes eljárás? Valóban vissza kell fizetnie két évnyi ellátást, vagy a bérminimum 150 százalékáig terjedhet a keresete? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

Rokkantsági és a rehabilitációs ellátás átalakítása öregségi nyugdíjjá Cikk

Milyen feltételei vannak annak, hogy a rokkantsági, illetve a rehabilitációs ellátást öregségi nyugdíjjá alakítsák? Automatikus-e az átalakítás, vagy kérelmezni kell? Ismertetjük a téma legfontosabb szabályait.

Rehabilitációs, rokkantsági ellátás: ezért sem mindegy, ki, mit kap Cikk

Mi a jelentősége a munkaadó (vállalkozás) szempontjából annak, hogy a megváltozott munkaképességű alkalmazottja (tagja) rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesül?

Öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Összesen húsz év rokkantsági nyugdíj és később rehabilitációs ellátás után valaki eléri a rá vonatkozó öregségi nyugdíj korhatárt. Ilyenkor ha kéri az öregségi nyugdíj megállapítását, és az kisebb összegre jön ki, akkor nyugdíjas státusz mellett megmarad e az eddig kapott összeg? Egyáltalán kell-e kérni az öregségi nyugdíj megállapítását, vagy ez automatikusan átmegy öregségi nyugdíjas státuszba? Segítségét köszönöm: Ildi

Rehabilitációs ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A rehabilitációs és rokkantsági ellátásban részesülők keresőtevékenységből származó jövedelme három egymást követő hónapon keresztül a minimálbér vagy a minimálbér 150 százalékáig adható, hogy ne szűnjön meg az ellátás? Köszönöm szíves válaszát.

Nyugellátás, kereseti korlát: a minimálbér vagy a garantált bérminimum számít? Cikk

Az utóbbi időben több kérdés is arra irányult, hogy a társadalombiztosítási nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének megállapítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a nyugellátás, korhatár előtti ellátás, a rehabilitációs, rokkantsági ellátás folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényben (Mt.) említett kötelező legkisebb munkabér, vagy a garantált bérminimum összegét kell-e figyelembe venni.

Kft.-tag rehabilitációs ellátás igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tagja hogyan igényelhet rehabilitációs ellátást? A kft.-ben a feladatait munkaviszonyban látja el. Nem ügyvezető, egyszerű irodai feladatokat lát el. A társasági szerződésben sem szerepel semmilyen konkrét feladat ellátása. Rehabilitációs ellátás igényléséhez esetében elég, ha 1 nap fizetésnélküli szabadságot vesz ki, és úgy megvalósul az hogy nem végez azon a napon keresőtevékenységet, vagy meg kell szüntetni a munkaviszonyát? Természetesen a kft.-ben lévő tagsága megmaradna. Válaszát előre is köszönöm.

Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Kúria egyik ítéletét Cikk

A rokkantsági nyugdíjat követően alacsonyabb összegben továbbfolyósított rehabilitációs ellátás miatt indult ügyben az AB megállapította, hogy a Kúria ítélete alaptörvény-ellenes, ezért azt a Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletére kiható hatállyal megsemmisítette – olvasható az Alkotmánybíróság honlapján.

2019.01.01-jétől ki minősül saját jogú nyugdíjasnak? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy 1967-ben született, rokkantsági ellátásban részesülő személy saját jogú nyugdíjasnak minősül-e? Az ugyanilyen korú, rehabilitációs ellátásban részesülő valóban nem minősül saját jogú nyugdíjasnak?

Rehabilitációs ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszukat: szeretnénk alkalmi foglalkoztatás keretében munkavállaló felvenni. A munkavállaló rehabilitációs járadékban részesül, de mellette heti 20 órás munkaviszonya is van. Ha mi alkalmazzuk alkalmi munkavállalóként akkor még megkapja a rehabilitációs ellátását? Befolyásolja-e az alkalmi foglalkoztatását, az ellátásának kifizetését, hogy már van egy 20 órás munkaviszonya? Köszönettel várom válaszukat.

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk egészségkárosodása miatt kérelmezi leszázalékolását. 2018. 08. 19-ig betegállományban van, kihasználva a maximális táppénzellátási időszakot (300 nap). Keresőképes 2018. 08. 20-án. Hosszan elnyúló betegállománya miatt a 2017. évi szabadsága is van még. Munkaviszonyát meg kell szüntetnünk a rehabilitációs/rokkantsági ellátás megítélése miatt. Kérdésünk: mely nappal (08. 20 vagy 08. 21) kell megszüntetnünk a dolgozó munkaviszonyát, hogy törvényesen járjunk el, és ne akadályozzuk a rehabilitációs ellátás pozitív elbírálását? Ha 08. 21. a kiléptetés dátuma, akkor erre a napra lehet-e fizetett szabadságot elszámolni? Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: S. Ildikó Szepi Sped Kft.

Keresetkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! A három egymást követő hónapos korlátozással kapcsolatban kérnék segítséget rehabilitációs ellátásban részesülő személynél. Kérdésem, hogy ha pl. 1. és 2. hónapban 500 000-500 000 Ft havi kereset után a 3. hónapban 200 000 Ft a keresete, akkor nem szűnik meg az ellátása? Azért számszerűsítettem, mert így merült fel a kérdés. Eddig úgy értelmeztem, hogy 3 egymást követő hónapon keresztül nem haladhatja meg a 150%-át a minimálbérnek, de a 3 hónap átlagában sem. Tehát úgy értelmeztem, hogy kereshet többet első két hónapban, de a harmadik hónappal azért maradjon a 150% alatt. Nekem ez tűnt logikusabbnak, mert ha első két hónapban kereshet akár milliókat, a harmadik hónapban meg valamit a minimálbér körül, akkor nem értem a korlátozást. Köszönettel: Fazekasné Móni

Rehabilitációs ellátás feltételei katás egyéni vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozó jelenleg rehabilitációs ellátásra jogosult. Szeretném megkérdezni, hogy ezt a jogosultságát elveszítheti-e az egyéni vállalkozása miatt? Azaz milyen kiszámlázott havi árbevétel mellett szűnik meg a rehabilitációs ellátása, illetve hogy megszűnik-e egyáltalán? Dolgozhat-e főállású katásként (75 000 vagy 50 000 forint havi adó megfizetésével)? Vagy csak másodállású katásként dolgozhat (25 000 forint havi adó megfizetésével). Ha dolgozhat, akkor heti 20 órát meghaladhatja a munkaideje az egyéni vállalkozásában? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink