205 találat a(z) rehabilitációs ellátás cimkére

Rokkantsági, rehabilitációs ellátottak: ismét módosul a törvény Cikk

Április elsejétől ismét változhat a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló törvény. Változna a keresőtevékenység fogalma. Az egyéni és társas vállalkozói jogviszony esetén a biztosítás időszaka minősülne csak keresőtevékenységnek. Az ellátások százalékos mértékén nem változtatna a jogszabálytervezet, viszont a jövőben nem a minimálbérhez (pontosabban jelenleg a 2012-es minimálbérhez), hanem úgynevezett alapösszeghez kötődnének mind a rehabilitációs ellátás, mind pedig a rokkantsági ellátás minimum és maximum összegei.

Rehabilitációs és rokkantsági ellátás biztositási jogviszonyt keletkeztet? Kérdés

Társaságunk tagjai között átforduló (2112-es), még nem felülvizsgált rehabilitációs ellátásban részesülő, valamint már felülvizsgált, rokkantsági ellátásban részesülő személyek vannak, egyikük sem ügyvezető. A társaságban személyesen közreműködnek változó óraszámban, de egyik esetben sem haladják meg a havi (nem heti!) 40 órát. A társaság eredményéből a rájuk jutó osztalékban részesednek. Kérem erősitsék meg, hogy sem a rehabilitációs, sem a rokkantsági ellátás nem keletkeztet biztositotti jogviszonyt, ezért – eltérő megállapodás, illetve munka-vagy megbizási szerződés hiányában – társas vállalkozóvá válnának, az arra vonatkozó járulékfizetési kötelezettséggel. Amennyiben fenti állitás igaz, erősitsék meg, hogy helyesen járunk el, amikor velük megbízási szerződést kötünk, konkrét havi óraszámra, s a dijat a garantált órabér alapján állapitjuk meg, velük egyetértve, felsőfokú végzettséget igénylő tevékenységükre. Kérem erősitsék meg, hogy az igy kifizetett személyes közreműködési dij/megbizási dij nincs összefüggésben az osztalékkal. (Azaz a megállapitott óradíjnak a kiszámlázotthoz nincs köze.)

Rehabilitációs ellátás melletti munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy rehabilitációs ellátásban részesülő személy két cégnek is ügyvezetésre jogosult tulajdonosa. Az egyik cég egyszemélyes kft., a másiknak van rajta kívül másik tulajdonosa is, de az ügyvezetést csak ő láthatja el. Milyen jogviszonyban, és hány órában láthatja el a tevékenységét, hogy az ellátása ne kerüljön veszélybe? Köszönöm a segítséget.

Rehabilitációs ellátás mellett őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértők! Rehabilitációs ellátás mellett lehet őstermelői tevékenységet folytatni. A heti 20 óra itt értelmezhető-e?

A nyugdíjtól a gyet-ig – így nem kerül veszélybe Cikk

Jó tudni, hogy milyen korlátokat kell figyelembe venni, mennyi jövedelmet engedhet meg magának úgy, hogy el ne vesszen a nyugdíj, a rokkantsági ellátás, a rehabilitációs ellátás, a csed, a gyed és a gyet.

Rehabilitációs járulék Kérdés

A rehabilitációs hozzájárulás megfizetésére kötelezettnél melyik ellátásban részesülő munkavállaló vehető figyelembe? A rokkantsági ellátásban, a rokkantsági járadékban vagy a rehabilitációs ellátásban részesülő? 2016-ban jó néhány új szabály lépett életbe, amely a megváltozott munkaképességűekre vonatkozik. Jelenleg a rokkantsági járadék közé azok az ellátások tartoznak, amelyeket a 2011-es törvényi változások egyáltalán nem érintettek, mivel ilyen járadékot csak is azok kaphatnak, akik teljesen munkaképtelenné váltak a 25. életévük betöltését követően. 2008 előtt ez 100 százalékos munkaképesség-csökkenést eredményezett, míg 2008 után ez a százalék már 80-99 százalékra csökkent. Most viszont több ellátási forma is létezik, nem egyértelmű, hogy melyik ellátási forma ami a rehabnál betudható.

Rokkantsági ellátássá átforduló rehabilitációs ellátás Kérdés

2012-ben átforduló rokkantnyugdíjasként rehabilitációs ellátást állapítottak meg, ami a mai napig 132 ezer forintra emelkedett. A mai napon kaptam egy felülvizsgálat nélküli határozatot, miszerint 2016.02. hótól rokkantsági ellátást folyósítanak részemre. Ebben az áll, hogy a 132 ezer forint rehabilitációs ellátást tekintik kiinduló átlagjövedelemnek, s annak a 165 százalékának a 45 százaléka járna részemre, de mivel ez meghaladja a 2012. évi minimálbér 45 százalékát, ezért csak 41 850 forint jár részemre ezentúl havonta. Kérdésem, szabályos ez így? Én úgy tudtam, hogy az ellátás nem lehet kevesebb az eddigieknél.

Vállalkozás rokkantsági ellátás mellett: ennyi tb-közterhet kell fizetni Cikk

Gyakran felmerül a kérdés, hogy a megváltozott munkaképességű személyek milyen korlátozással, mekkora tb-közterherfizetés mellett dolgozhatnak vállalkozási jogviszonyban. Cikkünkben összefiglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint azt, hogy milyen ellátásokra jogosultak a megváltozott munkaképességűek.

Rokkantsági és a rehabilitációs ellátás: vigyázat, elveszítheti! Cikk

Optimális esetben is nem csekély időre és türelemre van szükség, míg valaki az igény benyújtásától eljut a rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátások folyósításáig, érdemes tekintettel lennie arra is, hogy a vonatkozó törvény jelentősen korlátozza az említett ellátások mellett folyósítható egyéb pénzbeli juttatásokat. Cikkünkben azokra a buktatókra hívjuk fel a figyelmet, melyek kifejezetten az ellátásban részesülők személyes döntésein múlnak.

Átforduló rehabilitációs ellátásban részesülő személyes közreműködése Kérdés

1. Korábban III. csoportos rokkantnyugdijból 2012-től átforduló kft.-üzletrész tulajdonos az átmeneti szabályok szerint "dolgozhat", azaz a keresete nem érheti el az ellátásának a kétszeresét és a minimálbért. (Ellátása minden hónapban meghaladja a minimálbért, sőt a garantált bért is.) Fentieket úgy kell értelmezni, hogy mindkét feltételnek meg kell felelni, tehát, ha az ellátásának kétszerese több mint a minimálbér, akkor a keresete meghaladhatja a minimálbért? 2. A kft.-ben minimális időben személyes közreműködést vállalna. Ha ezt nem munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban teszi, akkor "főállású" társas vállalkozónak minősülne, az arra irányadó szabályok szerint kellene megfizetni a járulékokat utána akkor is, ha díjazást nem vesz fel. Ez esetben a rehabilitációs elllátás szempontjából a kereseti határt a nyugdíjjárulék alapja jelenti. Mivel ez jóval alatta marad az ellátásának, elvileg a társas vállalkozó "státusznak" sincs akadálya? Mivel nem teljes időben venne részt személyesen a kft.-ben, hanem egészségi állapotának megfelelően maximum heti pár napban és pár órában (például heti 8, maximum havi 32), köthető vele megbízási szerződés, ami lényegesen kevesebb járulékkötelezettséggel járna. Kérdés, hogy a megbizási szerződés megköthető-e a garantált bér időarányos értékére? Ugyanis ez esetben a megbízási díj nem érné el a minimálbér 30 százalékát, igy nem lenne nyugdíjjárulék-alap. Félünk, hogy a megbízási szerződést netán nem fogadják el személyes közreműködés ellenértékének, hisz a tag osztalékra is jogosult.

Rehabilitációs ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az olvasottak alapján úgy értelmezem, hogy a rehabilitációs kártya és a kártyával rendelkező személynek folyósított rehabilitációs járadék nem szorosan összefüggő dolog, ami a munkavállalást illeti. Ezzel kapcsolatban a kérdésem a következő: rehabilitációs kártyával rendelkező munkavállaló, amennyiben lemond a járadékáról, alkalmazható-e 4 órát meghaladó munkaviszonyban, illetve ebben az esetben is figyelembe vehetjük-e, mint megváltozott munkaképességű személyt? Továbbá a szociális hozzájárulási kedvezmény jár-e, ha például 8 órában foglalkoztatjuk? Válaszát előre is köszönöm!

Nyugdíj: amikor ront az összegen az alacsony kereset, és amikor nem Cikk

A kereset nagysága nagyobb súllyal befolyásolja a nyugdíj összegét, mint a szolgálati idő, azonban nem hagyhatók figyelmen kívül azok az időszakok, amikor alacsony volt a kereset. Kivéve a kivételeket.

Rokkantellátottak munkavégzési korlátai, terhei, kedvezményei Cikk

A rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra jogosult személy az ellátása mellett folytathat keresőtevékenységet. Bemutatjuk, hogy milyen korlátozással, mekkora közterherfizetés mellett dolgozhat munkaviszonyban a megváltozott munkaképességű személy, továbbá, hogy a foglalkoztató milyen kedvezményeket vehet igénybe e foglalkoztatás kapcsán.

Rokkantsági ellátás: fontos változás augusztustól Cikk

Augusztus 1-jétől már nem minden rokkantsági ellátásban részesülőnek kell részt vennie a korábban kötelezően előírt orvosi felülvizsgálaton.

Osztalékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás tulajdonosának, aki rehabilitácós ellátásban részesül, és semmilyen formában nem vesz részt a kft. munkájában, de osztalékot fizetnek a részére, kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink