205 találat a(z) rehabilitációs ellátás cimkére
Rehabilitációs hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi témában kérem szakmai álláspontjukat: Ügyfelem alkalmazásában áll egy dolgozó, aki rehabilitációs ellátásban részesül, a munkaideje heti 20 óra. A nálunk lévő iratok az egészségkárosodásról a következők: A Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság Határozata, mely 2009 decemberében kelt, és amely hivatkozik az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet I. fokú szakhatósági állásfoglalására, mely szerint az össz-szervezeti egészségkárosodás mértéke 40 százalék; rehabilitálható, de komplex (intézményes) rehabilitációja nem szükséges. A következő felülvizsgálat ideje: 2012. év 12. hónap. Felülvizsgálatra idáig még nem hívták be. 2014 áprilisában a NAV kiállított számára egy Rehabilitációs kártyát, melyen a kiállítás dátumaként 2012. május 04. szerepel. A kérdésem a következő: A rehabilitációs hozzájárulás összegének megállapításánál ezen alkalmazottat figyelembe vehetjük-e a foglalkoztatási kötelezettség teljesítésénél, mint megváltozott munkaképességű dolgozót, vagy amennyiben ezen iratok alapján nem lehet, milyen dokumentumokat szükséges beszereznünk ahhoz, hogy figyelembe tudjuk venni a kötelező foglalkoztatási szint teljesítésénél. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Cselyuszka Antalné
Így lehet öregségi nyugdíj a rokkantsági és a rehabilitációs ellátásból
Cikk
Mit tehet a rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátásban részesülő, ha eléri a nyugdíjkorhatárt? Milyen előírásokat kell betartania annak érdekében, hogy ettől az időponttól öregségi nyugdíjban részesüljön? Összefoglaltuk.
Felülvizsgálatra vár? Ennyi lehet a rokkantsági ellátása
Cikk
A rokkantsági ellátások összege az ellátórendszer átalakítását követően az egészségkárosodás mértékétől és az érintett személy korától is függ. Összefoglaltuk, hogy mekkora összegre számíthatnak a már 2012 előtt is ellátásban részesülők, továbbá azok, akiknek egészségkárosodása (például az orvosi felülvizsgálatot követően) ezen időpontot követően jogosítja ellátásra.
Ők jogosultak rehabilitációs, rokkantsági ellátásra vagy járadékra
Cikk
A rokkantsági ellátórendszer 2012. januártól történt reformját követően rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugellátás, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, valamint átmeneti járadék megállapítására már nincs lehetőség. Összefoglaltuk, hogy ettől az időponttól milyen ellátásokra lehetnek jogosultak a megváltozott munkaképességű személyek.
Rehabilitációs ellátás szolgálati idő
Kérdés
Tisztelt Cim! Rehabilitációs ellátásban részesülök, 56 éves vagyok. Kérdésem, hogy ez szolgálati időnek beszámít-e? Az ellátást 2 éve állapították meg, ugyanis korábban rokkantnyugdíjas voltam. Az összege 29 000 forint.
Megváltozott munkaképességűek ellátása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 55 éves nő – egyéni vállakozó – jelenleg rehabilitációs járadékban részesül 2014.05.31-ig. A lejáratot követő naptól – 2014.06.01-től – benyújtotta a rehabilitációs hatósághoz ellátás iránti igényét. Jelen tájékoztatás szerint az orvosi vizsgálatra közel egy év múlva kerülhet sor. A hatóságnál kapott szóbeli tájékoztatás nem volt egyértelmű. Abban az esetben, ha bármilyen ellátást megítélnek neki, feltételezzük tényleg 1 év múlva, ami ugye lehet rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás, milyen feltételekkel kaphatja azt visszamenőleg, tehát 2014.06.01-től? 2014. 06.01-től nem végezhet kereső tevékenységet. Ez azt jeleni, hogy az egyéni vállakozását 2014.05.31. napjával meg kell szüntetnie, vagy elegendő-e ha szünetelteti azt a fenti időponttól? Szintén nem kapott egyértelmű választ arra vonatkozóan, hogy ezen időszak alatt az esetleges alkalmi munkavállalás kereső tevékenységnek minősül-e? Válaszát tisztelettel köszömön.
Egyéni vállalkozó szocho kedvezménye
Kérdés
2013. október 31-éig rehabilitációs járadékban részesült az egyéni vállalkozó, aki ezen időpontig kiegészítő tevékenységűként tevékenykedett. 2013. november 1. dátummal közölték vele, hogy a komplex minősítési bizottság véleménye alapján rehabilitációs ellátásra jogosult, de kizáró ok, ha kereső tevékenységet folytat. Egészségi állapot: 50 százalék, C1 minősítési csoportban. Kaphat-e egyéni vállalkozóként megváltozott munkaképességű vállalkozó után járó szocho kedvezményt?
Értelmezés kereseti korlátra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném, ha példával tudnánk értelmezni az alábbi jogszabályt. A vállalkozói kivét összege 2014-ben 118 000 Ft/hó és a rehabilitációs ellátás összege 61 800 Ft. Megzavar az "és" kifejezés. Ha lehetne sürgős volna. Köszönöm szépen. "Az átmeneti időszakra vonatkozó korlát) Ha a korábbi ellátás III. csoportos rokkantsági nyugdíj volt: megszűnik az ellátás, amennyiben a hat egymást követő hónapra vonatkozó jövedelem havi átlaga meghaladja- a folyósított ellátás összegének kétszeresét, és - a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét (2013. évben 98 ezer forint)".
Kereseti korlát
Kérdés
2012-től rehabilitációs ellátásban (és a mai napig még nem volt soros komlex felülvizsgálaton) részesülő egyéni vállalkozó kereseti korlátjával kapcsolatosan kérdezném. Az egyablakos rendszer keretében figyeli-e a hatóság a bevallások megküldésével a kereseti korlát átlépését? Ha átléptük, akkor mennyi időre visszamenőlegesen követelheti vissza az ellátást? Sajnos mi nem jelentettünk semmit, bízva az egyablakos rendszerben. A hatóságoknak itt van-e felelőssége?
Szociális hozzájárulási adókedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2011.12.31-én III. csoportos rokkantnyugdíjas egyéni vállalkozó 2013. júliusi felülvizsgálatáról szeptemberben hozott határozata szerint: "a 2012.01.01-től rehabilitációs ellátásként folyósított ellátást 2013.11.30. napjával megszünteti, és a komplex minősítés alapján 2013.12.01-től 2016.11.30-ig rehabilitációs pénzbeli ellátást állapít meg. Egészségi állapot:55%, B1 minősítési csoportba tartozó." Szeretném megkérdezni, hogy a 2012.07.01-től érvényesíthető szociális hozzájárulási adókedvezmény 2013.12.01.napjától is megilleti-e, érvényesíthető lesz-e? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Vállalkozói kivét rehabilitációs ellátás mellett
Kérdés
2011-ben rokkant nyugdíjas, 2012-től rehabilitációs ellátásban részesülő egyéni vállalkozó kereseti korlátjával kapcsolatosan kérdezném. Az egyablakos rendszer keretében figyeli-e a hatóság a bevallások megküldésével a kereseti korlát átlépését? Ha átléptük, akkor mennyi időre visszamenőlegesen követelheti vissza az ellátást? Sajnos mi nem jelentettünk semmit, bízva az egyablakos rendszerben. A hatóságoknak itt van-e felelőssége?
Egyéni vállalkozó rehabilitációs ellátás mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs ellátás mellett lehetek-e egyéni vállalkozó? Ha igen, akkor vonatkozik-e rám a kereseti korlát? Szeretnék törvényi hivatkozást is kérni. Köszönöm. Sürgős volna a kérdésem.
Főállású őstermelő
Kérdés
2013.07.01.-től főállású őstermelő vagyok, ezt megelőzően is rendelkeztem őstermelői igazolvánnyal, mint kiegészítő foglalkozású. Kérdésem, hogy milyen összegű járulék fizetésére vagyok kötelezve július 01.-től? 2012.évben az őstermelésből származó jövedelmem 500 ezer forint volt. Még annyit, hogy rehabilitációs ellátásban részesülök, melyet 2012.év előtt állapítottak meg, összege: 28 ezer forint. Kérném tisztelettel hogy számtani alapon levezetni szíveskedjen, azért, hogy könnyebben megértsem.
Felülvizsgálatra vár? Ezzel kell számolnia
Cikk
Lassan már két éve, hogy az Országgyűlés új rendszert vezetett be a megváltozott munkaképességű személyek ellátására. Az átalakításban érintettek közül mintegy 193 ezer rehabilitációs ellátásban részesülő kérte komplex újraminősítését (ellenkező esetben ellátásuk megszűnt). A nyilvánosságra hozott adatok szerint a felülvizsgálat rendkívül lassan halad, az érintettek mintegy 35 százaléka esetében zajlott le az újraminősítés. Előnyös vagy hátrányos, ha valaki még nem eset át a felülvizsgálaton?
Pénzbeli egészségbiztosítási járulék visszaigénylése
Kérdés
Egyik munkavállalónk 2009.10.24-től 2013.10.23-ig rehabilitációs járadékban részesült, de ezt felénk nem jelezte, így járulékfizetés szempontjából ugyanúgy kezeltük, mint egy normál munkavállalót, tehát vontuk tőle a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (pedig a rendelkezések szerint ezt nem kellett volna). Kérdésem, hogy ezt a járulékot hogyan tudja visszaigényelni a munkavállaló? A munkáltatón keresztül egy összegben, úgy hogy a munkáltató visszamenőlegesen önellenőrzéseket végez a 08-as bevalláson havonta? Esetleg a NAV felé teljesített bevallással, amit a munkavállaló teljesít? Fura a helyzet, mivel nem a munkáltató hibázott, csak nem volt a megfelelő információk birtokában.Várom mielőbbi válaszát.