1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Családi gazdaság vezetője Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Mikor minősül életvitelszerű gazdálkodónak a családi gazdaság vezetője? Létesíthet-e munkaviszonyt a családi gazdaság vezetője; amennyiben igen, akkor milyen feltételek mellett? Segítségüket köszönöm. Plaveczné

Munkaviszony mellett megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Cím! Felnőtképzéssel foglalkozó cég munkavállalókat alkalmaz többek között oktató és vizsgáztató munkakörben. Lehetséges-e, hogy az adott cég a munkavállalónak munkaviszony keretében kifizesse az oktatásokért járó bért, a vizsgáztatásért pedig akár megbízási, akár vállalkozói jogviszony keretében fizessen? Nem minősül-e az utóbbi két jogviszony színlelt szerződésnek ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm!

Kata, csed és munkaviszony Kérdés

Jelenleg cseden lévő (egyébként teljes munkaidős munkaviszonnyal rendelkező) anyuka és férje alapítanak katás betéti társaságot. Mivel a férj egyúttal főállású katás egyéni vállalkozó is, ő a bt. kültagja lenne, nem főállású katásként a bt.-ben havi 25 000 Ft-ot fizet; egyúttal ő a bt. ügyvezetője is. Az anyuka természetesen a csed mellett nem végez tevékenységet; később (teljes munkaidős munkaviszonyára tekintettel) szintén nem főállású katásként ő is 25 000 Ft-ot fizetne. Milyen nyomtatványon kell az anyukának bejelentenie, hogy nem végez tevékenységet, így nincs kata-fizetési kötelezettsége? Ha visszamegy dolgozni a munkaviszonyába a gyed mellett, de a vállalkozásban végzett tevékenységét még nem akarja folytatni, van erre lehetősége? Ezt milyen módon kell adminisztrálni?

Katás egyéni vállalkozó + cég Kérdés

Az alábbi, járulékfizetéssel kapcsolatos kérdésemre szeretnék választ kapni: Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó céget alapít (100 százalékos tulajdoni hányaddal). Az egyéni vállalkozásában főállású egyéni vállalkozóként havi 50 ezer forint katát fizet. A cégében ő lesz a képviselő, az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében fogja ellátni, ezt rögzítették az alapítói okiratban is. A kérdésem a következő: a cégben fizetheti maga után a járulékot munkaviszonyos jogviszonya után, ha a feladatait heti 20 órában látja el? Vagy társas vállalkozóként kötelező megfizetni a cégben a járulékokat az emelt járulékalap (Szociális hozzájárulási adó: minimálbér 112,5%-a, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék: minimálbér 150%-a után)? A két vállalkozáson kívül nincs más jogviszonya, ahol a járulékot megfizetnék utána a minimálbér alapján.

Munkavédelmi képviselő közszolgálatban Kérdés

T. Szakértő! Az Mvt. módosításának értelmezésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Az új hatályos rendelkezések alapján egy közigazgatási szervnél is munkavédelmi képviselőt kell választani, mivel közszolgálati jogviszonyban 298 főt, munkaviszonyban 15 főt, közfoglalkoztatotti jogviszonyban 28 főt foglalkoztat. Az Mvt. 70/A § (2) bekezdése alapján a munkavédelmi feladatokat ellátó munkaviszonyban álló munkavállalót nem lehet megválasztani képviselőnek. Jól értelmezem, hogy a közszolgálati jogviszonyban álló munkavédelmi feladatokat ellátó köztisztviselő megválasztható munkavédelmi képviselőnek?

Az egyszerűsített foglalkoztatás korlátai munkaviszony mellett Cikk

Egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozó naponta maximum hány órát dolgozhat? Akinek van egy heti 40 órás főállása, amellett dolgozhat-e egyszerűsített munkavállalással még 8 órát? Mivel a bejelentések nem órára vonatkoznak, csak az adott napra jelentjük be a munkavállalót, és a napi keretösszeg van megadva, ezért nem világos számomra, hogy van-e maximálva náluk a napi munkavégzés? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám, munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Katás vagy munkaviszonyos? Bírságot fizethet, ha rosszul ítéli meg Cikk

A gazdasági szereplők számára számos esetben csak a munkaügyi hatóság vagy az adóhatóság ellenőrzése nyomán derül ki, hogy helytelenül választották meg a jogviszony típusát, és a ténylegesen létrejött jogviszony nem tükrözi az alapjául szolgáló szerződés tartalmát. A tévedés jelentős mértékű bírság kiszabását eredményezheti. A Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője összefoglalta, mire kell figyelni a szerződés megkötésekor.

Ügyvezető két jogviszonya azonos cégnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvezetőnk alkalmazotti jogviszonyban látja el teendőit. A kérdésem az, hogy pontosan meghatározott feladatot elláthat-e a munkaviszony mellett eseti megbízási szerződéssel? Köszönöm.

Lakáshitel-támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban dolgozik a cégénél. Úgy tudom, hogy ez egyszemélyes kft.-nél nem lehetséges ugyan, de a kérdés az lenne, hogy kaphat-e a saját cégétől lakáshitel-támogatást, mint munkaviszonyos? Eddig az előző könyvelő 20-as kóddal küldte be a 08-as bevallásokat. Válaszát előre is köszönöm. Kamarásné Judit

Cég ügyvezetője munkaviszonyban: lehetséges egyszemélyes kft.-nél? Cikk

Egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos egyben az ügyvezető is, máshol nincs semmilyen jogviszonya. Lehetőség van-e arra, hogy a tag az ügyvezetést munkaviszonyban lássa el, és ebben az esetben milyen jogviszonyban működhet közre személyesen, milyen járulékterhek mellett? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyolcórás munkaviszonyban álló anyuka jelenleg gyesen van, később gyeten lesz. Mellette egyszemélyes kft. ügyvezetője, ahol ellátja az ügyvezetői teendőit. Jövedelmet nem vesz ki. A nyolcórás munkaviszonyába nem kíván visszamenni, ameddig gyetre jogosult lesz. Kérdésem: a tagi jogviszonyából eredően kell-e járulékot fizetnie?

Alkalmazott és katás vállalkozó egyben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkaviszony keretében foglalkoztatna napi 8 órában egy munkavállalót. Ugyanez a munkavállaló ezzel egy időben katás egyéni vállalkozó, és vállalkozóként olyan szolgáltatást (is) végez, ami megegyezik a kft. tevékenységi körével. Munkaviszonya mellett számlát állítana ki a kft. felé is, ami éves szinten az összes vállalkozói bevételének elérné körülbelül a 60%-át. Ez így helyénvaló, fogadhat be a kft. saját főállású alkalmazottjától (aki katás) számlát?

Munkavállalás Horvátországban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki Magyarorszáon 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik és egyéni vállalkozó Horvátországban szeretne munkát vállalni. A horvát jogszabályok szerint, ha valaki már rendelkezik 40 órás munkaviszonnyal (jelenleg Magyarországon), akkor mellette maximum heti 8 órát, de legfeljebb évi 180 órát adminisztrálhat, mint fizetett munkavégzés. Ebben az esetben ez kevés. Úgy próbáljuk megoldani, hogy a magánszemély Horvátországban 40 órás munkaviszonyt létesítsen, és az itthoni lecsökkenne heti 10 órásra. Kérdéseink a következők: 1. Horvátországban létesített munkaviszony mentesíti az egyéni vállalkozót a minimáljárulék-fizetési kötelezettség alól? 2. Ha nem, lehetséges, hogy Magyarországon 36 órás, Ho-ban 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik? 3. Magyarországon is van olyan szabály, ha valaki külföldön 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik, itthon maximalizálják a ledolgozható órák számát? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Egyszemélyes kft. ügyvezetése és személyes közreműködés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos egyben az ügyvezető is. Máshol nincs semmilyen jogviszonya a tulajdonosnak. Kérném szíves tájékoztatását, lehetőség van-e arra, hogy a tag az ügyvezetést munkaviszonyban lássa el, és ebben az esetben milyen jogviszonyban működhet közre személyesen, milyen járulékterhek mellett? Válaszát előre is köszönöm.

Nappali egyetemi tanulmány alatt milyen munkaviszony létesíthető? Kérdés

Az alábbi témában kérném a segítségüket. Főállású munkaviszony mellett folytatható-e egyetemi tanulmány nappali szakon? Ha igen, milyen közterheket kell fizetni a munkaadónak és a munkavállalónak? A foglalkoztatásnál van-e valamilyen időkorlát, vagy maradhat a heti 40 óra? Amennyiben a munkáltató nem járul hozzá a tanulmányi költségekhez, kell-e kötni valamilyen szerződést a tanulmányi időszakra közötte és a munkavállaló között? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink