1458 találat a(z) munkaviszony cimkére

Tb végelszámoláskor munkaviszonyban, megbízásban Cikk

Többen kérdezték, kell-e tb-járulékokat fizetni a végelszámoló után, ha feladatát a társaság tagjaként, munkaviszonyban, vagy megbízásban látja el. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Közérdekű önkéntes tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a közérdekű önkéntes tevékenység keretében ellátott feladat munkavégzésre irányuló jogviszonynak minősül-e, abban az esetben, ha költségtérítésben részesül az érintett személy?

Munkavégzésre irányuló jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy egy 1500 főnél nagyobb település polgármestere esetén az Mötv. 72. (2) bekezdésében foglalt összeférhetetlenségi szabályokat hogyan kell értelmezni? A munkavégzésre irányuló jogviszony fogalma hol van szabályozva? Munkavégzésre irányuló jogviszonynak számíthat-e, ha a polgármester köztestületben, vagy egyéb közhasznú szervezetben vállal el vezető tisztséget díjazás nélkül? Munkavégzésre irányuló jogviszonynak számíthat-e, ha a polgármester sportegyesületben vállalna "társadalmi elnöki" pozíciót, ami díjazás nélküli lenne, és vezetői jogosítványokat nem tartalmazna?

Egészségbiztosítási járulék – munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 4 és a 3 százalékos egészségbiztosítási járuléknak 450 ezer forint a maximálisan levonható mértéke bérjövedelem esetén is? Köszönettel.

Főiskolai hallgató munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos főiskolás teljes munkaidős szerződést szeretne kötni egy céggel. A tanuló iskolaszövetkezetnek a tagja. Van-e akadálya a főállású munkavállalásnak, illetve az iskolaszövetkezetet érinti-e a munkaviszony létesítése? Válaszát köszönöm.

Megbízás vagy munkaviszony: mi köze ehhez a fogorvosnak? Cikk

Sokadszorra merül fel a kérdés, hogy adott tevékenységet végzőket lehet-e megbízási szerződéssel foglalkoztatni. Egy friss olvasói kérdésben a fogorvosok és asszisztenseik esetében fogalmazódott meg, hogy helyénvaló-e a megbízási szerződés. Ennek kapcsán dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszában sorra vette a megbízási, illetve a munkaviszonyos szerződés alkalmazásának fontos ismérveit.

Elmaradt bér és kamatainak elszámolása Cikk

Munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt a volt munkáltatót elmaradt bér és annak kamatai kifizetésére kötelezte a bíróság. Az elszámolással kapcsolatos olvasói kérdésekre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Munkaviszony vagy megbízás, vagy színlelt szerződés. Ne kockáztasson! Cikk

Munkaviszony vagy megbízási jogviszony? Sokan kockáztatnak a több nettó jövedelem reményében. Ám nem érdemes megvárni, amíg az adóhivatal állapítja meg, hogy színlelt a szerződés. Kiszámoltuk és példákkal mutatjuk a különbséget, és azt is, mire figyeljen a munkáltató és a munkavállaló.

Csed összegének megállapítása Kérdés

Kismama biztosítási jogviszonya 2003 óta folyamatos, azonban 2016. 01. 01-től más a munkáltatója. A csedet ennek a 2 hónapnak az átlaga (nincs meg a 180 nap sem értelemszerűen) számolták ki. A törvényben 365, illetve180 nap biztosítási jogviszony szerepel, de sehol nincs kitételként, hogy azonos munkáltatótól kell szülni mennie. 2016. februárban született a kicsi. Az elmúlt 365 nap átlagfizetése 392 800 forint volt, aminek a 70 százaléka lényegesen több, mint amit megállapítottak az utolsó 2 hónap alapján, ahol nem volt meg a 180 nap. Azzal az indokkal, hogy nem volt folyamatos a munkaviszonya. De a törvényben nem ez szerepel... Mi értjük rosszul a törvény szövegét vagy az ügyintézők? Dr. Radics Zsuzsanna hasonló tárgyban feltett kérdésre adott válaszában ráadásul a februárban született baba után a csedre jogosultságát akkor 2016 januárjától visszafele kell számolni 180 napig, tehát semmiképpen nem jó, hogy csak ezt a 2 hónapot (2016.01-02.) vették alapul. Beadták a fellebbezést, de komoly alátámasztást szeretnénk, úgy érzem indokolatlanul elutasítóak vele. Előre is köszönöm a segítséget.

Megbízási szerződés orvosi rendelőben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fogászati kft. fogorvost és asszisztenseket foglalkoztat megbízási szerződéssel. A fogorvos részére havidíjat, az asszisztensek részére óradíjat rögzít a megbízási szerződés. A megbízás arra szól, hogy a fogorvos és az asszisztensek a kft. fogászati rendelőjében, illetve röntgenrészlegében a kft. eszközeivel, illetve műszereivel, a rendelési időkben fogorvosi, illetve asszisztensi feladatokat látnak el. Olvastam a témához kapcsolódó bírósági határozatokat, amiből azt a következtetést vontam le, hogy a különböző ismérvek alapján ezek munkaviszonynak minősülnek, és a megbízási szerződés nem állja meg a helyét. Jól gondolom ezt? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.

Közszolgálati jogviszonyba beszámító idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a Kttv. 8. § (5) bekezdését, illetve a 118. § (2) bekezdését figyelembe véve köztisztviselő besorolásánál figyelembe vehető-e az 1987. szeptembertől 1989. júniusig folytatott óvodapedagógusi főiskolai tanulmányokból 6 hónap? Ha igen, melyik jogszabály alapján lehet munkaviszonyban töltött időnek tekinteni?

Munkaviszony megszüntetése: ez lehet a közös megegyezésben Cikk

Pár dolgot mindenképpen tartalmaznia kell a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetésének ahhoz, hogy az érvényes legyen. Vannak továbbá a felek szabad akaratából rögzíthető, de tiltott elemek is.

Csed, gyes, gyed? Kérdés

Tisztelt szakértő! Nem vagyok járatos a gyermek születésével kapcsolatos ellátásokban, ezért kérdezném mikor milyen ellátást lehet igénybe venni, milyen sorrendben, és az igényelt ellátás megállapitásának mely kereseti összegek az alapjaik. Esetünkben egy kismamának a terhesség ideje alatt megszünt a munkaviszonya (szerződése lejárt), de újabb munkaviszonyt létesitett. ( Az elmúlt 2 évben rendelkezik 365 nap munkaviszonnyal). Ebben az esetben milyen ellátásra jogosult, és mi lesz az ellátások megállapitásának alapja, illetve ebben az esetben meddig lenne célszerű munkaviszonyban állnia?

Gyed és gyes második gyermeknél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Első gyermekem 2012.03.01-én született. Rendben igénybe vettem a tgyást, gyedet és gyest. Munkaviszonyom közös megegyezéssel 2014.03.10-én szűnt meg. Gyermekem 3 éves koráig, 2015.03.01-ig gyesen voltam. Közben 2014.10.21-én megszületett a második gyermekem. Mivel ekkor már nem volt munkaviszonyom, ezért úgy tájékoztattak, hogy tgyásra és gyedre nem vagyok jogosult, ezért a második gyermekem után csak gyest vettem igénybe. Férjem 8 órás alkalmazottként dolgozik saját vállalkozásában. Kérdésem az lenne, hogy ha lemondok a gyesről, igényelhet-e a férjem gyedet akár visszamenőleg a második gyermekünk 1 éves korától – 2015.10.21-től – kezdődően? Ez természetesen kedvezőbb lenne anyagilag, mint a jelenlegi gyes, ha van erre mód, az 1 éves kortól folyósított gyest visszafizetnénk. Válaszát köszönöm!

Mi az, amit 2016-ban tudni kell a 7-es adószámról? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a következő témában: mi az, amit 2016-ban tudni kell a 7-es adószámról? Rendszeres, üzletszerű gazdasági tevékenységhez kiváltható-e? Kell-e hozzá heti legalább 36 órás munkaviszonnyal rendelkezni? Mik a fizetendő adók, illetve adóelőlegek a különböző jövedelmek elérése esetén?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink