1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Folt hátán folt: továbbra sem tökéletes a kiküldetés fogalma Cikk

Az őszi adócsomagban elfogadott módosítások között megint akad a hivatali, üzleti utazásra, kiküldetésre vonatkozó szja-rendelkezéseket érintő változás. Ez továbbra sem oldja meg teljesen a gyakorlatban felmerült problémákat.

Munkaviszony megszüntetése gyed alatt Kérdés

Megszüntethető-e a munkaviszony határozatlan időtartamú munkaszerződés esetén a gyed ideje alatt, vagy csak abban az esetben, ha a munkavállaló kéri annak megszüntetését.?

Társas vállalkozó bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társas vállalkozók, illetve ügyvezetők bejelentésével kapcsolatban kérném segítségét. Akkora az információ halmaz, hogy már teljes a bizonytalanság. Kérném segítségét a 1041, illetve 08 bevallással kapcsolatban. A társas vállalkozót (tulajdonos) 1041-en küldjük (1451, 1452) 08-as bevallásban kell szerepeltetni, ha nincs jövedelme? Ügyvezető munkaviszonyban, akkor 1041, de csak munkaviszonyban, vagy ha tulajdonos is, akkor kell neki 2 db 08 lap? Megbízásos ügyvezető - 1202 bejelentve, ha ingyen vállalja kell 08-as, illetve ha tulajdonos is, akkor szintén 2 db 08 lap kerül beküldésre?

Ügyvezetés megbízásban, tagság munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben két tag van. Mindkettő ügyvezető is egyben. Az egyik tag munkaviszonyban működik személyesen közre. A másik nyugdíjas, így kiegészítő tevékenységűnek minősül. Elláthatják-e az ügyvezetőséget megbízási jogviszonyban, díjazás nélkül? Ha igen, jól gondoljuk-e, hogy nem merül fel ezután adó- és járulékfizetési kötelezettség egyik fél esetében sem, egyik oldalon sem az ügyvezetői státusz tekintetében? Mely jogszabályhely alapozza ezt meg? (A munkaviszonyos – aminek időtartama egyébként eléri a 36 órát – jövedelem után természetesen minden közterhet megfizetnek, és a kiegészítő tevékenységű tag után is az egészségügyi szolgáltatási járulékot.)

Bt.-beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kötelező-e a társasági szerződés módosítása ahhoz, hogy a beltag munkaviszonyban láthassa el feladatait, vagy valóban elegendő egy taggyűlési jegyzőkönyv? Köszönettel: Ági

Több munkaviszony egy munkáltatónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több helyen olvasom, hogy egy munkavállaló egy munkáltatónál csak egy munkaviszonyban állhat. Ön szerint ennek mi az alapja? Amit találtam, az annyi, hogy nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony, ha már van munkaviszony. Olyat nem, hogy kettő részmunkaidős munkaviszony sem. A honlapon azt találtam, hogy legyen kapcsolt munkakör és egy 2004-es döntésre történik hivatkozás. Köszönöm. Tisztelettel.

Bajba kerülhet, ha nem tudja, milyen kilépő papírokra van szüksége Cikk

Komoly hátránnyal kell számolnia, ha nem tudja, milyen papírokra van szüksége munkaviszony létesítésekor. A munkavállaló ugyanis kötelezhető korábbi munkahelyi papírjainak a bemutatására/átadására, másrészt jól felfogott érdeke, hogy tudja igazolni például a biztosítási jogviszonyát vagy azt, hogy nincs tartozása. Mire hivatkozhat a munkáltató, illetve a munkavállaló? Olvasónk kérdésére dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszol.

Mikor ki a foglalkoztató? Amit a cégnek és a dolgozónak is tudnia kell Cikk

A társadalombiztosítási jogszabályok a kötelezettségek teljesítésének túlnyomó többségét és az azok elmulasztásához kapcsolódó szankciókat a foglalkoztatóra hárítják, ellentétben az adószabályokkal, amelyek a „kifizetőt” helyezik előtérbe. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy mind a jogalkalmazó, mind pedig a biztosított számára egyértelmű legyen, hogy az adott esetben kit kell foglalkoztatónak tekinteni.

Fizetség nélkül ette és vitte haza a gyerekek ebédjét – elbocsátották Cikk

Az óvónők rendszeresen ettek a gyermekek ebédjéből, térítés díj megfizetése nélkül. Egyikőjük munkáltatói figyelmeztetés ellenére ismét fogyasztott az ételből, ezért megszüntették munkaviszonyát. Az ügyet a Kúria zárta le.

Munkaügy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy egy munkaviszonyos 8 órás dolgozó foglalkoztatása történhet-e kötetlen munkarendben a munkakör sajátos jellegére tekintettel? Ha igen, köteles-e jelenléti ív vezetésére? Illetve ha nem, akkor milyen lehetőségek vannak? Ha nem tagja a vállalkozásnak, akkor lehet-e, hogy a magasabb összeg után fizessük meg az alkalmazott után a járulékokat? Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a társasági szerződésben nem szereplő személyt be lehet-e jelenteni ügyvezetőnek? Válaszát előre is köszönöm

Gyes melletti visszatérés a munkába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét: Gyermeke 3 éves kora előtt dolgozónk jelezte munkába állási szándékát a gyes folyósításának megtartása mellett. Korábban 8 órás munkavállaló volt, de a gyermek mellett csak 6 órás munkavégzést vállalna. A munkaidő csökkentését elfogadnánk, természetesen a munkabére is csökkenne ez által (a korábbi bérfejlesztéseket természetesen megkapja). Kérdéseink: -–mit kell módosítanunk és milyen módon (munkaszerződés módosítása, vagy egyszerű téjékoztatás, esetleg valami más)? – az összegyűlt szabadságára járó távolléti díj kiszámítása még a régi, vagy már az új munkabére alapulvételével kell történjen? – jár-e a munkáltatói járulékkedvezmény ebben az esetben (gyes melletti munkavégzés)? – ha igen, akkor kell-e valamilyen igazolást hoznia a gyest folyósító intézménytől? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hatlaczki László

Szociális szövetkezet tagi munkavégzésre irányuló jogyviszony Kérdés

Tapasztalatom szerint nincs kialakult eljárás arra vonatkozóan, hogy a szociális szövetkezetekben hogyan jöhet létre, és maradhat fenn a tagi munkavégzésre irányuló jogviszony (TMIJ). Szociális szövetkezetben tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyt az Sztv. 18. § (3) bekezdése szerint a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény szerint regisztrált álláskereső, illetve a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő személy létesíthet és tarthat fenn. Ezt úgy értelmezem, hogy e jogviszonyt csak addig tarthatja fenn, amíg regisztrált álláskereső az illető. Viszont NSZF Bálint István főigazgató-helyettes szerint a minimálbér összegéig kaphat juttatást a tagi munkaviszonyban lévő (akár természetben vagy pénzben), megtarthatja a munkanélküli regisztrált státuszát és kaphatja az álláskeresési járadékot. Eszerint a TMIJ dolgozó tag munkabére nem haladhatja meg a mindenkori minimálbért, mert akkor megszűnik az álláskereső státusz, akkor pedig nem áll fenn a 18. § (3) bekezdés szerinti feltétel. A kormányhivataloknál sem találtunk egyértelmű eljárási rendet. Az egyik területi irodában néhány perc alatt nyilvántartásba vették a meglévő szociális szövetkezetben már tagsággal rendelkező tagot, mondván, ha neki nem kell segélyt adni, akkor nem kell vele sokat foglalkozni. A másik hivatalnál elküldték ugyanezzel a paraméterekkel rendelkező tagot, azzal az indokkal, hogy a szövetkezeti tagság kizáró ok, hogy álláskeresőként nyilvántartásba vegyék, először lépjen ki a szövetkezetből. Önnek mi az álláspontja?

menedzserszűrés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél a vezetők menedzserszűrésen vettek részt. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy ez a díj munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül-e, vagy az szja-törvény 70. § (1a) bekezdése szerinti egyes meghatározott juttatásnak? Milyen járulékot kell ez után fizetnie a cégnek, illetve a munkavállalóknak? Helyes-e az az értelmezés, hogy ez a költség nem a vállalkozás érdekében felmerült költség, ezért ezzel adóalapot emel a társaság, ugyanakkor viszont, mivel nem számolja el költségként, járulékot sem fizet a díj után? Köszönettel: Kiss Mónika

Vásárolt kft.-nél dolgozó bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következőkben kérem a segítségüket. Egy kft vásárlása 2016. X. 4-én történt. A cégközlönyben a változás 2016. X. 26-án lett közzétéve. A tulajdonosok új könyvelőt bíztak meg a könyveléssel, ami az EGYKE nyomtatványon be is lett jelentve a NAV-nak. Adatszolgáltatást csak akkor tud teljesíteni a könyvelő, ha a neve alatt van a kft. A kft.-nek a megvásárlástól annak bejegyzéséig volt bevétele. Az ügyvezető 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik egy másik társaságban, ténylegesen nem működik közre. Munkavállalót ilyen esetben – amikor még elektronikusan nem lehetett adatot szolgáltatni – milyen időponttal lehet bejelenteni? Válaszukat nagyon köszönöm.

Kereskedő jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nem bolti kereskedelmi tevékenységként munkavédelmi eszközök értékesítésére kötött szerződést az eszközök gyártójával. Értékesítőként alkalmazna magánszemélyeket, akik a saját idejüket beosztva, saját eszközeikkel a társaságunk nevében 50 ezer forint alapdíj és a megkötött ügyletek után jutalékot kapna. Foglalkoztathatja a társaság a kereskedő magánszemélyt, mint kereskedő ügynököt megbízási jogviszonyban? A kereskedő magánszemély társaságunk képviseletében, nevében járna el. A megbízási vagy a munkaviszony jogviszonyát javasolja?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink