1535 találat a(z) munkaviszony cimkére

Bt. beltag munkaviszonyban? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Már komoly irodalma van a témának, nemrég ismét írtak a társas vállalkozók jogviszonyairól, ezért ismét felmerült a kérdés: bt. beltagja személyesen közreműködik a tevékenységben a vezetői feladatok ellátása mellett. Lehetőség van-e arra, hogy munkaviszonyban lássa el a feladatait? Taggyűlési határozattal vagy társasági szerződésbe foglalva, elkülöníthető-e, vagy el kell-e különíteni a cégvezetést és a személyes munkavégzést? Vagy, mint pl. a kft.-k esetében, lehetőség van-e arra, hogy mindkét feladatot munkaviszonyban lássa el? Köszönöm. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Kft.-tulajdonos munkát végez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., melynek két tulajdonosa van fele-fele arányban. Az egyik tulajdonos se nem ügyvezető, se nem alkalmazott a cégben ("csak tag"), egy másik cégnél pedig heti 30 órás munkaviszonya van, mely során azonban a minimálbérnél többet keres. Kérdés: amennyiben ez a tag coaching keretében képzéseket tart, jogosult-e a kft. ezen képzésre számlát kiállítani (pl. tagi jogviszonyban, ha létezik ilyen) vagy szükség van-e bármilyen egyéb jogviszonyra és/vagy bejelentésre (munkaviszony, megbízási jogviszony, stb.) ehhez? Kell-e bármilyen járulékot fizetni ez után? Segítségét előre is köszönöm!

Tag személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Először is hivatkoznék a cikkre, amiben erről a témáról van szó: http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Munkaviszony_tagi_jogviszony_btben_kftben_m_UABY4Y A kérdésem ezzel kapcsolatban csak az lenne, hogy ha a társas vállalkozás tagja munkaviszonyban vesz részt a vállalkozás tevékenységében, akkor attól függetlenül ugyanúgy vonatkozik-e rá a munka törvénykönyve összes szabálya, mint ha nem is lenne tag? "Ellenben, ha a társaság munkaviszonyt létesít a saját tagjával, alkalmaznia kell az Mt. előírásait. " - tehát a jelenléti ív vezetésére, a túlórák, pótlékok elszámolására és az egyéb kötelező feladatokra, úgymint üzemorvos és hasonlók. Mert ebben az esetben szerintem az ügyvédek és a bérszámfejtők másképp gondolkodnak. A kérdésem, főleg társadalombiztosítási szempontból, hogy másképp kell-e kezelni egy olyan munkavállalót, aki a társas vállalkozás tagja is vagy sem? Köszönöm!

Egy munkavállaló egy munkaviszonya több munkáltatóval Cikk

Kinek kell bért fizetnie, a költségeket melyik munkáltató, milyen arányban és hogyan számolhatja el, ki és hogyan fogja gyakorolni a munkáltatói jogokat, illetve hogyan szüntethető meg a munkaviszony, ha a munkavállaló ugyanarra a munkakörre több munkáltatóval létesített munkaviszonyt?

Szolgáltatás igénybevétele kapcsolt katás vállalkozástól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben a tagok 50-50 százalékos részesedéssel rendelkeznek. Kft. kötne szerződést egy katás vállalkozóval, aki a kft. egyik tagjának a közeli hozzátartozója. A szerződés tárgya tanácsadás lenne. Be kell-e jelenteni a kapcsolt vállalkozást a szerződés létrejöttekor? Milyen kockázattal járhat ez a bevétel a katásnak, illetve a tanácsadás költségként elszámolása a kft.-nek? Van-e más kockázat azon felül, hogy a NAV vizsgálni fogja, hogy nem állt-e fenn a munkaviszony? Sokat segítene törvényi hivatkozás is. Köszönjük szépen a segítséget!

Tulajdonos ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyszemélyes kft.-nél a tulajdonos látja el az ügyvezetői feladatokat. Emellett van munkaviszonya egy másik társaságban, ahol heti 40 órát dolgozik és befizetnek utána minden levonást, járulékot. A saját kft.-ben díjazás nélkül látja el a feladatát, tehát nincs bérlevonás, nincs szociális és szakképzési hozzájárulás, mivel nulla ezeknek az alapja. Sőt be sem kell jelenteni a NAV-hoz. Egy kicsit megzavart egy cikk, amelyet úgy értelmeztem, hogy függetlenül attól, kap-e térítést, vagy éppen NULLA FORINTOT, akkor is kell a minimálbér 30 százaléka után fizetni a 4+3+1,5 százalékot, a 27 százalékot, valamint az 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást. Ugyanez a helyzet egy szintén egyszemélyes kft.-nél, ahol viszont teljes jogú nyugdíjas a tulajdonos és ügyvezető, szintén díjazás nélkül, nincs semmiféle járulék fizetés utána sem. Kérem szíves segítségét, hogy eligazodhassak ezekben a kérdésekben. Köszönettel: Anderlik István Gyuláné

Ügyvezető járulékai Kérdés

Ha egy kft. tag-ügyvezetője munkaviszonyban vállalja a vezetést heti 10 órában, mellette más munkakörben heti 20 órában dolgozik a cégben, akkor 2 munkajogviszonyt kell bejelentenünk, és úgy is lehet, hogy egyik jogviszonyából származó jövedelme sem haladja meg a minimálbért? Köszönöm szépen!

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság beltagja megbízás alapján nulla forintért ügyvezetne, és személyesen közre is működne a bt.-ben. Máshol 40 órás munkaviszonya van. Igen ám, de a bt. kültagja be lett jelentve katásként. Ebben a formában hogyan alakul a beltag járulékfizetése ezen bt.-ben? Egy katás bt.-ben a tag csak katásként vagy munkaviszonyban dolgozhat? Vagy tagi jogviszony alapján is?

Kültag végelszámoló, akinek nincs 36 órát elérő biztosítási jogviszonya Kérdés

Egy betéti társaság 2016.12.12-ei határidővel egyszerűsített végelszámolást határozott el. A korábbi ügyvezető összeférhetetlenségi okból nem vállalhatta el a végelszámolói megbízatást, ezért a kültag vállalta a végelszámolás lefolytatását. A kültag nem rendelkezik legalább 36 órás biztosítási jogviszonnyal. Ha korábban közreműködött a cég tevékenységében, a feladatát vagy munkaviszonyban vagy megbízási szerződéssel látta el. Az a kérdésem, hogy a végelszámolói feladatát kizárólag társas vállalkozóként láthatja el, megfizetve a kötelező járulékokat, és előre be kellett volna jelenteni a T1041 nyomtatványon, vagy lehetséges megbízási szerződéssel, csekély díjazásért teljesíteni ezt a feladatot, mellyel nem lesz biztosított?

Ügyvezető többes jogviszonyban: pénzkérdés, hogy minek minősül Cikk

Ügyvezetés munkaviszonyban vagy társas vállalkozóként – melyek a biztosítotti bejelentésekkel kapcsolatos problémák?

Munkaviszony megszűnése, táppénz- és csedalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdés, hogy azon munkavállaló, aki 2017-ben közös megegyezéssel szünteti meg munkaviszonyát, azonban időközben teherbe esik és táppénzre megy, milyen társadalombiztosítási ellátásra jogosult a későbbiek folyamán? Kérdés, hogy a munkaviszony megszűnését követően jogosult-e táppénzre, ezen időszak alatt be kell-e jelentkeznie a Munkaügyi Hivatalnál, a későbbiekben a csed, gyed stb. milyen jövedelem alapján kerülhet megállapításra? Előre is köszönöm a válaszokat!

Járulék Kérdés

Egy egyszemélyes kft. törzstőkét emelt. Az emelés még egy tulajdonos bevonásával történt. A társasági szerződésben munkaviszonyban látják el az ügyvezetést. A kérdésünk, hogy heti egy órás munkaviszony elfogadható? A korábbi tulajdonos főállású társas vállalkozóként fizeti maga után a járulékokat. A kérdésünk, hogy a "régi tulajdonos" heti egy órás munkaviszonyba jelentenénk be az ügyvezetésre. Ez elfogadható? Az új tulajdonosnak van 36 órát meghaladó munkaviszonya más munkáltatónál. Őt heti 2 órára jelentettük be. Válaszukat előre is köszönjük.

Munkaviszonytól elhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 14. paragrafus (3) bekezdése meghatározza a munkaviszonytól való elhatárolást igazoló feltételeket. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy egy NAV ellenőrzés során hogyan, mivel (milyen dokumentumokkal, vagy egyéb módon) igazolható az alábbi feltételek teljesülése: a) a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette; c) a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan; d) a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll; e) a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére; f) a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg. Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Ügyvezetők munkaviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amelyben 5 tulajdonos van (testvérek), közülük kettő jelenleg még nappali tagozatos felsőoktatásban hallgató. A kérdésem az, hogy a többi tulajdonos dolgozhat-e kétórás munkaviszonyban a kft.-ben? Válaszát előre is köszönöm!

Lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél igénybe kívánják venni a lakáscélú támogatást. A kérdésem, hogy tagi jogviszonyban is lehetséges ez? Vagy csak munkaviszonyban? Lehet azt, hogy egész évben fizette a tag a hitel részleteit (itt egy tagi jogviszonyban lévő tulajdonosról lenne szó), és most, decemberben utólag megkapná visszamenőleg, amit lehetséges? Azt, hogy megfelel-e a feltételeknek az adós, ki dönti el? A munkáltató? Vagy a bank? A banknak milyen szerepe van ebben? Hogyan kell lebonyolítani ezt a gyakorlatban? Előre is köszönöm a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garázs bérbeadása

Nagy Norbert

adószakértő

Képernyő előtti munkavégzés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink