hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Két dolgozó, egy feladat: közös lónak túros a háta, vagy sem?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény számos újítást vezetett be, ezeknek egyik területe az úgynevezett atipikus munkaviszonyok szabályozása. Ezen munkaviszonytípusok több eleme ugyanis a hazai jogban korábban teljesen ismeretlen volt. Ide tartozik a több munkáltatóval létesített munkaviszony, valamint a munkakör megosztásának esete is.

Mindkét munkaviszony jellemzője, hogy a jogviszony nem egy munkáltató és egy munkavállaló között jön létre, hanem valamelyik oldalon több alany is található. Az alábbiakban a munkakörmegosztás szabályait vizsgáljuk meg, azaz azt az esetet, amikor egy munkáltató ugyanarra a feladatra, egy szerződésben, több munkavállalóval szerződik. Nézzük, mire is lehet jó a szabályozás, illetve mik a rizikófaktorok!

Egy munkáltató több munkavállalóval szerződik

A munkáltató és több munkavállaló az Mt. 194. paragrafusa alapján a munkaszerződésben egy munkakörbe tartozó feladatok közös ellátásában állapodhatnak meg. A közös teljesítés pedig azt jelenti, hogy valamely munkavállaló akadályoztatása esetén a szerződést kötő valamely más munkavállaló köteles a munkaviszonyból származó kötelezettségek teljesítésére. Ez az atipikus munkavégzési forma tehát abban az értelemben is atipikus, hogy szembe megy a munkajog egyik alapvető szabályával: a személyes munkavégzési kötelezettséggel, és már-már a megbízás elemeit hordozza.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogyan lehet eredményesen működtetni ezt a fajta munkaviszonyt.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink