1514 találat a(z) munkaviszony cimkére
Bt.-beltag jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Bt.-beltag társas vállalkozói jogviszonyban, gyeten van márciusig. A gyet lejártát követően újra járulékokat kell fizetnie. Az lenne a kérdésünk, hogy lezárhatjuk a társas vállalkozói jogviszonyát és bejelenthetjük napi 8 órás munkaviszonyban? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaszerződés köthető-e nulla forinttal?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy munkaszerződést lehet-e nulla forintos bérrel kötni, vagy legalább 1 forint kötelező? (Emlékeim szerint Gyurcsány Ferenc fizetése ennyi volt.) A másik pedig az lenne, hogy van-e korlátja annak, hogy munkaviszony keretében egy személy mennyi munkaidőben dolgozhat, akár egy, akár több munkahelye van? Példa: napi 8 órás munkaviszony mellett létesíthet-e még egy napi 6 vagy 8 órás munkaviszonyt is ugyanaz a személy? Ilyenkor mi dönti el, hogy melyik a főállása? Be kell-e jelenteni a munkáltatónak, ha újabb munkaviszonyt létesít valaki? Köszönettel.
Munkabér
Kérdés
T. Széles Imre! Köszönöm a kérdésemre adott válaszát, melyet a díjazás nélküli munkavégzésre adott. Azonban a kérdésem nem volt egyértelmű, ezért a kért pontosításokat itt adom meg: Az ellátás: rokkantsági ellátás. A munkavégzés a saját kft.-ben történne, jelenleg mint munkavállaló, napi 2 órában. Ha a tagi jogviszony előnyösebb lenne, akkor természetesen megszüntetné a munkavállalói viszonyt, és csak a tagi jogviszonyában dolgozna (nem ügyvezető) napi néhány óra irodai munkát munkabér nélkül. Segítségét köszönöm. Ildi
Többes jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon sokoldalú a kérdésem, igyekszem mindenre kiterjedően leírni a problémámat. Egy kft.-nek 2 tagja van, mindkettő egyedül képviselheti a céget. Egyik férfi, a másik nő. - A nő gyes után napi 2 órában dolgozik munkaviszonyban a cégnél, emellett alkalmazott napi 4 órában máshol. - A férfi egy magyarországi cégnél dolgozott napi 8 órában, a kft.-ben 4 órára van bejelentve, emellett mellékállású katás egyéni vállalkozó. A férfi a magyarországi 8 órás munkaviszonyát felmondta, és az EU-ban dolgozik tovább főállásban. Mi a teendő a férfi magyarországi jogviszonyaival? Tulajdonképpen mindkettőt folytatja, vagy alvállalkozóval, vagy alkalmazottal, vagy távmunkában. Meg kell-e bármelyiket szüntetni, van-e bejelentési kötelezettsége a külföldi munkával kapcsolatban? Kell-e igazolás a külföldi cégtől? - Melyik tulajdonos után kell megfizetni a magasabb járulékokat a kft.-ben? Előre is köszönöm a választ!
Munkaviszony felszámolás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló főállásban dolgozik egy cégnél. Emellett mellékállású katás egyéni vállalkozó. A cég ellen felszámolási eljárás indul. A dolgozónak nem mondanak fel. Az ügyvezetőt elérni nem lehet, tehát információt sem tud sehonnan szerezni. Mi ebben az esetben a teendője? Át kell jelentkeznie főállású egyéni vállalkozónak? Vagy várja meg, amíg a felszámoló kijelenti? Ez akár lehet több év is. Előre is köszönöm a választ!
Egyszemélyes kft. munkaviszonyban II.
Kérdés
Már feltettem ezt a kérdést, de valószínűleg nem voltam egyértelmű. Azt szeretném tudni, hogy ha egyszemélyes kft.-ben a társasági szerződésben az van meghatározva, hogy az ügyvezetői feladatokat az ügyvezető munkaviszonyban látja el, hogyan kell számfejtenem. Az ügyvezetőnek nincsen máshol sem munkaviszonya, sem tagi jogviszonya. A következőképpen kell-e eljárni. A saját kft.-jébe alkalmazottként bejelenteni, és a járulékokat a munkabér (bruttó 180 000 Ft) után megfizetni, és ez alapján válik biztosítottá. Így a fizetendő járulék kevesebb, mintha tagi jövedelemként fizetné meg a garantált bérminimum utáni járulékokat. Jól van ez így? A másik kérdésem, hogy nem kell-e ugyanebbe a kft.-be egy másik jogviszonnyal is bejelenteni mint heti 36 órás munkaviszony melletti tagot, ahol nem vesz ki jövedelmet, és így járulékot sem kell fizetnie, mert már az alkalmazotti státusza után biztosított. Válaszát előre is köszönöm.
Katás több vállalkozásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet-e ugyanazon magánszemély több vállalkozásban katás? Heti 36 órát meghaladó munkaviszonya van. Katás egyéni vállalkozó, fizeti a havi 25 ezer forintot, egy katás betéti társaságban kültagként szintén 25 ezer forintot fizet. Megteheti ezt több katás betéti társaságban is kültagként? Adott esetben mindannyiszor 12 millió forintig számlázhat 40 százalékos adó nélkül? Köszönöm a válaszát. Kozár Judit
Távmunka 40 órás munkaviszony mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 40 órás munkaviszony mellett távmunkaviszonyt is szeretne létesíteni. Kb heti 40 órát dolgozna a távmunkában is. Az óraszámok miatt van ennek valami akadálya, illetve közelező jelenléti ívet vezetni a távmunkáról? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Munkaviszony után egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltató és munkavállaló közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt. A munkáltató ezek után alkalmazhatja-e a munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatás keretében a munka törvénykönyve 201. § (2) bekezdésében foglaltak ellenére: "A felek a munkaszerződést egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony létrehozása érdekében nem módosíthatják". Van-e időbeli korlátozása a munka törvénykönyve ezen paragrafusának? Köszönettel, Krisztina
Járulékfizetés többes jogviszonyban, ugyanannál a foglalkoztatónál
Cikk
Az egyidejűleg több jogviszonyban álló munkavállaló, vállalkozó utáni járulékkötelezettség szabályaival a jogalkalmazók többnyire tisztában vannak. Elbizonytalanodnak viszont, ha az érintett ugyanannál a foglalkoztatónál, illetve kifizetőnél létesít párhuzamos jogviszonyokat.
Szerb munkaválllaló foglalkoztatása magyar cégnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett cég szerb állampolgárságú magánszemélyt szeretne foglalkoztatni munkaviszonyban, és a munkát is Szerbiában végezné. Az illetőségigazolást beszerezte. Mivel van kettős adózást kizáró egyezmény a két ország között, nem kell adót, és járulékot vonni a munkabéréből? Van-e a munkabér után fizetendő szociális hozzájárulási adó, illetve szakképzési hozzájárulás? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Karóczkai Enikő
Amikor a cégnek tudnia kellett arról, hogy adókijátszásban vesz részt
Cikk
A munkát ténylegesen elvégző személyek és a számlabefogadó között munkaviszony fennállása nem állapítható meg, ha a jogviszonyt polgári jogi elemek határozzák meg – szögezte le a Kúria a Kfv.VI.35.625/2016. számú adójogi jelentős ügyben. Ugyanakkor azt is megállapította a Kúria, hogy a szerződő vállalkozásnak tudnia kellett volna arról, hogy adókijátszásban vesz részt, ezért nem gyakorolhatja áfalevonási jogát.
Egyszemélyes kft. munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. társasági szerződésében úgy van meghatározva, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetői teendőket. Szeretném megkérdezni, hogy akkor őt a kft.-ben hogyan kell számfejteni?
Kft. munkaviszonyos ügyvezetője
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 40 órás munkaviszonyos ügyvezetője (egyben tagja is a kft.-nek) EU-s országba megy dolgozni, szintén teljes idős munkaviszonyba. Tehát nem látja el az ügyvezetői feladatait, és nem is működik közre a tevékenységben. A kft. jelenleg nem "tevékenykedik". Mivel, mint ügyvezető, nem kap munkabért, ezért nincs is tb-fizetési kötelezettség. A jogviszonyát ilyenkor meg kell szüntetni vagy biztosítotti jogviszonyát (T1041) miként fogja látni a NAV? Vagy nulla adattartalommal is el lehet küldeni a 08-as adatszolgáltatást? Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel: Timi
Munkaviszony időszakos munka esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozás egy jelenleg egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmazott dolgozót munkaviszonyban alkalmazna, azonban december, január, február hónapokban nem tud munkát adni a tevékenység jellegéből adódóan. Hogyan lehet szüneteltetni ezen hónapokra a munkabér- és járulékfizetést? Esetleg minden évben új határozott idejű szerződést kötni március–november hónapok közti időszakra? De ugyanazon felek között ez hányszor lehetséges? Vagy nincs más lehetőség, csak az egyszerűsített foglalkoztatás erre az esetre? Válaszát köszönöm.