1514 találat a(z) munkaviszony cimkére
Külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasági szerződésében két személyt jelölt meg ügyvezetőként, egyik a tag, önálló képviselettel, másik egy külső személy szintén önálló képviselettel. A külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el ügyvezetői feladatait, mellette személyesen közreműködik a társaság életében. Ezen kívül a külsős ügyvezetőnek van egy másik helyen napi 4 órás munkaviszonya, ahol 120 ezer forint a bruttó bére. A kft.-ben az külsős ügyvezető bére szintén 120 ezer Ft/hó bruttó lenne, csak megbízási jogviszonyban. A külsős ügyvezetőnek ez a két jogviszony elegendő-e ahhoz, hogy ha esetleg katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, akkor a 25 ezer forint adót kelljen fizetnie, vagy hogy a biztosítása így ezzel a két bejelentéssel teljes értékű-e, tehát nem éri-e hátrány, ha szülni vagy táppénzre menne, vagy a nyugdíja számításakor a jövőben ezek a hónapok teljes értékűnek számítanak-e?
Gyes
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló 4 órás munkaviszonyból, 70 000 forint brutto bérrel ment el szülési szabadságra 2011-ben. 2013 májusában és 2016 májusában megszületett a 2. és 3. gyermek is. A vállalkozásnál a dolgozói létszám nőtt, megemelkedtek a bérek, a munkáltató a gyeden lévő dolgozónak 2015-ben megemelte a bérét és az óraszámát, teljes munkaidős lett. Azonban idéntől csökkent a létszám és a munka, így visszakerült 4 órába a gyeden lévő Anyuka. Közös megegyezéssel aláírta a két fél a munkaszerződés-módosítást. Még nem akar visszajönni dolgozni, de szeretnénk tudni, hogy milyen törvényes eljárást kell alkalmazni a munkáltatónak, akkor, ha a dolgozó újra munkába állna? Például 4 órás állásban gondolná a munkáltató visszavenni, akkor miként kell kiszámolni a bruttó munkabérét? Köszönöm szépen a válaszát! Tisztelettel, Hné Zsuzsanna
Gyed melletti munkavégzés, katás vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azután érdeklődnék, hogy az apa a gyerek féléves kora után igényelheti-e úgy a gyedet, hogy dolgozna a mellékállású katás vállalkozásában is és a 8 órás főállását is folytatná? Köszönettel Kovács Edit
Tag munkaviszonyban
Kérdés
Egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban elláthatja-e az ügyvezetést és a személyes közreműködést is, és kell-e erről a társasági szerződésben rendelkezni (a személyes közreműködésről az ügyvezetés mellett), hogy a NAV ne állapítson meg többes jogviszonyt?
Nappali tagozatos egyetemista munkaviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos egyetemista foglalkoztatható-e heti 40 órás munkaviszonyban? Amennyiben igen: - a munkáltatói és a munkavállalói terhek is egy "normál" munkavállalóéval megegyezőek? Érvényesíthet-e a cég a huszonöt év alatti foglalkoztatott munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény mellett szakképzési járulék kedvezményt? -tartozik-e bejelentési kötelezettséggel az egyetem felé a munkaviszonyáról? -munkaviszonya befolyásolja-e a diákigazolványra való jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaviszony vagy egyéni vállalkozás
Kérdés
Számviteli szolgáltatást kiegészítő tevékenységben végző katás egyéni vállalkozó (negatív következmények nélkül) vállalhat-e – egy pályázat keretében, határozott időre munkaviszonyban – pénzügyi tevékenységet annál a vállalkozónál, akinek számviteli szolgáltatást végez?
Ügyvezető tag munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja a kft. ügyvezetője is egyben. A társasági szerződésben az van rögzítve, hogy az ügyvezetői feladatait megbízási jogviszonyban látja el. Most szeretné munkaviszonyban ellátni az ügyvezető feladatokat. Ebben az esetben a társasági szerződést módosítani kell. Amennyiben munkaviszonyban látja el a tag az ügyvezetői feladatokat az emelt szintű járulékot kell megfizetni vagy a számfejtett bruttó bért kell alapul venni és nem kell az alapot megemelni a járulékfizetés szempontjából? Amennyiben munkaviszonyban látja el, attól ő még társas vállalkozónak számít?
Bt. beltag járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdésben szeretném a segítségét kérni. Bt. beltag elláthatja-e az ügyvezetői tevékenységet munkaviszonyban, ha erről a társasági szerződés külön nem rendelkezik? A másik kérdés: bt. beltag máshol napi 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik, a bt.-vel mérnöki feladatok ellátására szintén napi 4 órás munkaviszonyt létesített (tehát összesen megvan a heti 36 órás munkaviszonya). Ügyvezetésére tekintettel meg kell-e utána fizetni a minimálbér járulékait, vagy mivel összesen megvan a heti 36 órás munkaviszonya (de ennek fele a saját bt.-ből származik), csak az ügyvezetésre tekintettel ténylegesen kifizetett összeg után járulékol?
Vezető tisztségviselő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég alkalmazottja, aki jelentős részt vállalt eddig is a vállalkozás munkájában, az egyik tulajdonostól megvásárolta az üzletrészét, ezzel együtt pedig vezető tisztségviselővé is vált. A kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni őt mint társas vállalkozót (17T1041)? A munkaviszonyát a cégbírósági bejegyzést követően sem kell megszüntetni? Ha a munkaviszonya fennállhat a már eddig is ellátott munkakörében, akkor ki lehet-e egészíteni az ügyvezetéssel is? Amennyiben a heti 36 órát meghaladja (eddig is teljes időben foglalkoztatott volt) saját cégében a munkaviszonya, akkor vonatkozik-e rá a minimális járulékfizetési szabály? Már eddig is meghaladta a havibére a garantált bérminimum kétszeresét, ami ezután is megmaradna. Válaszát előre is köszönöm!
Ügyvezető járuléka
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Kft.-nek külső ügyvezetője van megbízásban, aki rokkant nyugdíjas. Megbízási díj havi 10 000 forint. Ugyanakkor a kft.-ben 6 órában dolgozik 129 000 forintért havonta. Most beteg lett, a kft.-ben nincs termelés, és munkaviszonyát megszüntetné. A megbízási díja pedig 0 forint lenne. Lehet-e ebből tb-hiány? A kft.-t szeretnék eladni, mivel veszteséges. Válaszukat köszönöm.
Kft. tag, ügyvezető biztosítási jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő, az alábbiakban kérem válaszát: Kft. tulajdonosa ügyvezető is. Társasági szerződés tartalmazza, hogy az ügyvezetői feladatát munkaviszonyban látja el heti 8 órában. Biztosítási jogviszonnyal heti 10 órában – más cégnél – rendelkezik. Ha a saját cégében csak ügyvezetői feladatokat lát el, kötelező-e bejelenteni a heti 8 óra munkaviszonyon kívül, mivel nincs meg a heti 40 órás biztosítási jogviszonya. Ha az ügyvezetői feladatokon kívül munkát is végez a cégében heti 15 órában, ezt alkalmazotti jogviszonyban végezheti-e? Ha nincs meg a heti 40 órás biztosítási jogviszonya, akkor fizetni kell-e a minimálbér v. garantált bérminimum után a járulékot? Köszönöm válaszát . F. Ágnes
Nyugdíj igénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk munkaviszonya 2017. június 15. napjával megszűnt. A nők kedvezményes nyugdíjigényét 2017.06.16. napjával elektronikusan beküldtük. A megállapodás szerint továbbra is fog dolgozni. Kérdésem: be lehet jelenteni a nyugdíjigény elbírálása előtt is? Vagy meg kell várni, hogy a nyugdíjigényt elbírálják? Milyen feltételek mellett lehet foglalkoztatni, hogy a nyugdíját ne veszítse el? Köszönettel: Égei Emese
Rokkantellátás
Kérdés
2017.04.01-től C2 csoportba tartozó 64 százalékos egészségkárosodott rokkantellátásra lennék jogosult. 2017. 04. 01-én főállású mezőgazdasági őstermelő voltam, napi 8 órás munkaviszonyom van 2017. 05. 22-től, mellette őstermelő is vagyok. 2016-ban őstermelésből 3 600 000 bevételem volt, mint átalányadózó a jövedelmem 540 000 forint volt. 2017-re várhatóan ugyanennyi bevételem keletkezik. Kérdésem: Jogosult vagyok-e a rokkantellátást igénybe venni, ha igen, mikortól? Meg kell-e szüntetnem a munkaviszonyom vagy az őstermelői tevékenységem?
Munkavállaló visszamenőleges bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném abban, hogy ha egy munkavállaló a bejelentés után szembesül azzal, hogy nem a megbeszélt időponttól volt bejelentve, hanem később, akkor kérheti-e a munkáltatót, hogy módosítsa a bejelentést? Ha igen, a munkáltatónak milyen büntetési tételekkel kell számolnia? Előre is köszönöm válaszát.
Dupla jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017.06.22-ével kezdett nálunk egy munkavállaló, bejelentését ezzel a nappal az adóhatóság felé meg is tettük, heti 40 órában. 2017.06.26-ával jött hozzám a munkavállaló és jelezte, hogy előző cége 2017.06.26-ával szüntette meg teljes munkaidős jogviszonyát. Érdeklődnék, hogy ez így szabályos-e, és ha nem, akkor a mi cégünknek mi a teendője, hogy megfelelően tudjon eljárni? Válaszát előre is köszönöm