1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Tulajdonos, ügyvezető és katás: tb többes szereposztásban Cikk

Melyik jogviszonyában, mennyi és milyen társadalombiztosítási járulékokat kell fizetnie a többes vállalkozónak? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas egyéni vállalkozó munkaviszonyban is áll. Köteles-e az egyéni vállalkozásában megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot?

Eseti idegen autós fuvarozás vállalkozási keretek között Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérdésem arra vonatkozik, hogy egy főállású egyéni vállalkozó, aki kata adózási formában működik, szokásos tanácsadói tevékenysége mellett (amit nemcsak ügyfelemnek nyújt) ügyfelemnek úgy nyújtana közúti áruszállítási szolgáltatást, hogy a teherautó ügyfelem, egy kft. tulajdonában van, ügyfelem írja elő az egyéni vállalkozónak, hogy mikor, honnan, hova, mit kell fuvaroznia, és a vállalkozási szerződésben eseti szolgáltatásnyújtásban állapodtak meg, óraalapú elszámolással (menetlevél alapján). Az egyéni vállalkozó bevételeiből a tanácsadás és áruszállítás összesen sem éri el az 50 százalékot. Kérdésem, hogy a fenti ügylet munkaviszonynak átminősítése akkor is meg fog-e a NAV részéről történni, ha az egyéni vállalkozó esetenként, kb. havonta 8 alkalommal teljesít? Köszönettel

Szabadság kiadása és munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat a munkáltatómmal közös megegyezéssel szüntettük meg (még tart). Ebben az állt, hogy munkaviszonyom december 31-ével szűnik meg, s utolsó munkában töltött napom október 20. A szöveg szerint a ki nem adott szabadságomat a munkáltatóm pénzben megváltja. Pénteken megkaptam a kilépő papírokat és az összeget is. Meglepődve tapasztaltam, hogy erre az időre kiadottnak tekintették egyrészt az eddig ki nem vett (10 munkanap), illetve a december 31-éig majd "keletkező" szabadságnapokat is. A 2 ünnep között már korábban kértem, hogy adják ki szabadságomat (akkor még nem tudtam, hogy már nem lesz aktuális), de most arra számítottam, hogy ezzel az nem kiadott lesz, hiszen felmentettek a munkavégzés alól. Tévedtem. A munkáltatómnak Ön szerint ezek alapján ezekhez volt joga? Milyen lehetőségeim vannak, ha vannak? Köszönettel.

Bt.-beltag és ügyvezető Kérdés

Egy betéti társaság ügyvezetője 50 százalékban tulajdonos is a bt.-ben. Ha a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, és személyesen is közreműködik, akkor ezt teheti-e munkaviszonyban? Jár-e neki a szochokedvezmény, ha gyes mellett dolgozik, és gyes után is marad?

Egyszerűsített munkavállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy nem állami fenntartású szociális intézményben a pénztári feladatot egy nyugdíjas munkavállaló napi kétórás munkaviszony keretében látja el úgy, hogy a munkaidő a heti kétszeri pénztári nyitvatartási időhöz igazodik. Tehát egy héten csak két alkalommal dolgozik. Kérdésként merült fel, hogy ha megszüntetjük a munkaviszonyát, utána alkalmi munkában elláthatja-e ezt a feladatot? Nyilván ha letelik az évi 90 nap, akkor ez tovább nem működik, de addig is sokat meg lehetne spórolni a közterhen. A másik, hogy ugyanez a munkavállaló, ha konyhai munkát is végezne alkalmanként, azt hogyan honoráljuk anélkül, hogy a munkaidejét megemelnénk? A konyhai munka csak eseti jellegű lenne. Előre is köszönöm válaszát.

Tulajdonos ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Egy kft. tulajdonosa évek óta munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Munkaszerződéssel rendelkezik, illetve a munkaviszony bejelentése a NAV felé a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően határidőben megtörtént. A társasági szerződés módosítása azonban sajnos elmaradt, a társasági szerződésben továbbra is az szerepel, hogy a tulajdonos ügyvezető az ügyvezetést megbízási jogviszony keretében látja el. Az ügyvezető bruttó munkabére a garantált bérminimummal azonos összeg volt, amely után „normál” mértékkel megállapított adók és járulékok nem érték el a társas vállalkozó után fizetendő minimális adó- és járulékösszeget. A társasági szerződés módosítása folyamatban van. Kérdésem, hogy az elmúlt időszakot illetően van-e teendő? Át kell-e minősíteni utólagosan a munkaviszonyt társas vállalkozói jogviszonnyá, és ennek megfelelően havonta magasabb mértékű adót és járulékot megállapítani, megfizetni?

Nyugdíjasok keresőtevékenysége és közterhei különböző jogviszonyokban Cikk

Mind a munkaerőhiány, mind az alacsony összegű nyugellátás ösztönzi a nyugellátásban részesülők foglalkoztatását. A nyugdíjasok keresőtevékenysége kapcsán fizetendő közterhek sok esetben eltérnek az aktív korúakétól. Sorra vesszük, hogy a különböző foglalkoztatási formákban milyen közterheket kell fizetnie a foglalkoztatónak és a foglalkoztatott nyugdíjasnak, külön kitérve a kisadózásra és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásra.

Közösségen belüli több munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy árufuvarozó gazdasági társaság, ahol szeretnének alkalmazni egy sofőrt részmunkaidőben, nagyjából heti 20 órás munkaviszonynak megfelelő időtartamra. Az említett sofőrnek jelenleg Németországban is van munkaviszonya, és ezen meglévő biztosítása mellett Magyarországon is vállalna munkát az említett kft.-nél. Kérdésem az lenne, hogy ennek van-e bármilyen jogi akadálya? Nem minősül-e kettős adóztatásnak? Esetleg a két tagállamban lévő biztosítást jelenteni kell-e külön valamely szervnek? Véleményem szerint a jogviszony megköttethető lenne, de felmerültek az aggályok és szeretnénk tisztázni az ügyet. Válaszát előre is köszönöm! Gyenes Ferenc

Főállás mellett piacozási tevékenység végezhető-e és milyen formában? Kérdés

Hétvégeken saját készítésű kézműves termékeimet szeretném vásárokban értékesíteni. 8 órás munkaviszonyom van egy cégnél, milyen formában tehetem meg? Kell-e egyéni vállalkozói vagy más formában adószámot kérnem hozzá?

Ápolási díj mellett fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Fizetés nélküli szabadság esetén (gyermek ápolási miatt) a társas vállalkozásban kell-e járulékot fizetni? Eddig napi 8 órás munkaviszony mellett voltam társas vállalkozó.

Járulékfizetés heti 20 órás munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy társas vállalkozó, aki heti 4 órában iskolában tanít. A járulékfizetési kötelezettség a társas vállalkozásban hogyan alakul? Jól gondolom, hogy csak 4 óra után kell ebben az esetben a társas vállalkozás tagjának a járulékot megfizetni? Előre is köszönöm. Reinhardt Éva

Gyes Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk, aki előző munkaviszonya alatt volt gyesen, 2010. 05. 05-éig, 2010. 10. 25-én megszűnt a munkaviszonya. Kiderült, hogy a gyermek nagyothall, és 2013. 10. 01-jétől 10 éves koráig gyesre jogosult utána. Közben 2016-ban munkaviszonyt létesített a mi cégünknél. Folyamatosnak számít a biztosítási viszonya és 60 százalékos táppénzre jogosult, ha gyápra vagy saját maga után táppénzre megy? Válaszát előre is köszönöm.

Öregségi nyugdíj munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél (vállalkozói szféra) az egyik munkavállaló november 1-jén eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Október 31-ével kijelentjük, hogy a nyugdíjigénylést meg tudja kezdeni. Október 31-ével marad fenn neki szabadsága, amit nem tudunk kiadni, ezt szabadság megváltásként ki kell fizetni? Viszont ha szeretnénk tovább alkalmazni, mint nyugdíjas munkavállaló november 1-jével vissza lehet jelenteni (annak ellenére hogy a nyugdíjbiztosítónál még nincs befejezve a nyugdíj igénylés)? Ebben az esetben a korábbról meg lévő szabadsága továbbhozható, vagy idő arányosan kell megállapítani neki az év hátra lévő részére és a korábbi jogviszonyból fenn maradt szabadságot ki kell fizetnünk? Válaszát előre is köszönöm!

Szlovák és magyar munkajogviszony, társadalombiztosítás Kérdés

Tisztelt Adózóna, Adott egy szlovák és egy magyar kft., mely cégeknek a tulaja egy harmadik kft. A szlovák cégtől az egyik munkavállaló a magyar cégnél is munkaviszonyba került, de a két cég között nem született semmilyen megállapodás a munkavállalóval (például kiküldetéssel) kapcsolatosan. A munkavállaló bejelentette a szlovák társadalombiztosítónak, hogy Magyarországon fog dolgozni az évben több mint 183 napot (konkrétan április 1-jétől), de mellette a szlovák munkaviszonyát is fenntartja. A szlovák társadalombiztosító értesítette a munkavállalót, hogy a szlovák társadalombiztosítása túlfizetést mutat, mivel a magyar munkaviszonyával párhuzamosan a szlovák béréből is került befizetésre a szlovák államháztartásnak. A szlovák kolléga korrigálná (visszakérné) a szlovák járulékot, de nem tudjuk, hogy a szlovák bérből visszakért szlovák összegét kinek kellene utalni. A munkavállalónak? Vagy a magyar foglalkoztatónak, aki a szlovák munkajogviszonyára tekintettel a "szlovák tbj" a magyar szabályok szerint, a magyar kincstárba fizeti? Hivatalosan a munkavállaló két jogviszonya független egymástól, csak átjött ide is dolgozni. Vagy a munkavállaló saját maga rendezi a magyar államháztartás felé a szlovák visszakapott járulékot? A továbbiakban is mindkét helyen fog jövedelmet szerezni, de magyarországi illetőséggel, a két jövedelem tbj és adóelőleg elszámolása, hogyan történjen? Köszönettel Nagy Katalin

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink