1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Elszámolás/beszámítás közös megegyezés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony/Szakértő Úr! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: A munkáltató és a munkavállaló megállapodnak a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésében. Az Mt. 80. § (2) bek. alapján a munkaviszony megszűnésétől számított 5. munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait. A felek megállapodhatnak abban, hogy a munkavállaló részére nem kerül semmilyen összeg kifizetésre, tekintettel arra, hogy a felek között létrejött, a munkaviszonytól független polgári jogi megállapodás alapján a munkáltató a munkavállalóval szembeni követelését a munkabérbe és az egyéb járandóságba beszámítja? Vagy ilyen beszámításra csak az Mt. 162. §-ában (levonásmentes munkabér) foglaltak betartásával van lehetőség? Szíves válaszaikat ezúton is köszönöm, tisztelettel:

Kata ügyvezető jogviszonya Kérdés

Az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg a kisadózó vállalkozásnak kisadózóként KÖTELEZŐ bejelentenie azon magánszemély tagját, tagjait, aki vagy akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a megbízási jogviszony alapján végzett vezető tisztségviselői és más tevékenységet) részt vesz vagy vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Kérdésem az lenne, hogy fenti szabály kizárja-e, hogy a munkaviszonyban álló ügyvezetőt (a társasági szerződésben ez került megjelölésre) bejelentse a bt. mint katás magánszemély? Vagy a jogszabály "engedő", vagyis azt mondja ki, hogy munkaviszonyon kívüli jogviszony esetében KÖTELEZŐ a bejelentés, munkaviszony esetén választható? Katás bt. esetében is külön kell vizsgálni az ügyvezetőség és a személyes közreműködés járulékfizetési kötelezettségét? Tehát, ha mint ügyvezetőt bejelentem a kata alá, és megfizeti a havi 50 ezer forintot, és emellett személyesen is közreműködik, ez utóbbi jogviszonya keletkeztet járulékfizetési kötelezettséget? Hiszen, ha külön kell vizsgálni, akkor nem minősül főállás melletti társas vállalkozónak, így személyes közreműködése alapján járulékot kellene fizetnie.

A munkáltató által folyósított lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaadó milyen jogcímen adhat lakáscélú támogatást munkaviszonyban álló dolgozójának? Például hiteltörlesztés (előtörlesztés) számlával igazolt építési költségek utófinanszírozásához stb. A lakáscélú felhasználás tényét eltérő esetekben a dolgozónak milyen formában kell a munkáltatója felé igazolnia? A munkáltató a támogatás összegét kinek kell, hogy utalja? Az adott támogatás számviteli elszámolása az egyéb személyi jellegű ráfordítások között jelenik-e meg, illetve terheli-e a munkaadót adó- és járulékfizetési kötelezettség? Milyen hatása van a támogatásnak a társasági adóra? Köszönettel!

Felmondás munkáltató működésével összefüggő okból Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony/Szakértő Úr! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: A munkavállaló évek óta csak heti 4 nap dolgozik, a munkavállaló teljes munkaideje heti 4 napra kerül beosztásra. Ezt a munkavállaló munkaszerződése is rögzíti. A munkáltató azonban átszervezte a munkarendet, mely szerint a munkavállalóknak nem csak heti 4 nap, hanem heti 5 nap, hétfőtől péntekig kell dolgozniuk (természetesen betartva a munkaidőre/pihenőidőre vonatkozó szabályokat). A munkavállaló az új munkarendet nem fogadja el, a vonatkozó munkaszerződés-módosítást nem hajlandó aláírni. Jól gondoljuk, hogy jelen esetben a munkáltató jogszerűen megszüntetheti a munkáltató működésével összefüggő okból a munkavállaló munkaviszonyát? Hiszen a munkáltató nem tudja a továbbiakban a munkavállalót a korábbiak szerint megállapított beosztásban foglalkoztatni. Szíves válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel:

Járulékfizetés, külföldi cég részére történő munkavégzés esetén Kérdés

Magyar programozó németországi cég részére Magyarországon végezne munkát. A programozó a német cég alkalmazottja lenne. A német cég szerint neki nincs Magyarországon járulékfizetési kötelezettsége. Igaz ez? Ha igen, a magánszemélynek, hogy kell bevallani és befizetni maga után a járulékokat?

Katás vállalkozó munkaviszonytól való elhatárolása Kérdés

Katás, tanácsadással foglalkozó vállalkozó bevételeinek 90 százaléka egy cégtől származik. Van más cégnél főállása. Év végén lejelentési kötelezettségének eleget tesz az 1 milliót meghaladó bevételről. A Kata tv. munkaviszonytól való elhatárolást, hogy kell értelmezni? Saját eszközein, saját telephelyén végzi a szolgáltatást.

Tulajdonos munkaviszonyának megszűnése saját kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 50 százalékos tulajdonosa, aki könyvelőként dolgozik ebben a kft.-ben, megszünteti a munkaviszonyát, és más cégben létesít 40 órás munkaviszonyt. Viszont továbbra is el akarja látni a kft. könyvelési teendőit. Milyen formában teheti ezt meg szabályosan, ha ingyenesen szeretné? Ha nem teheti ingyenesen, akkor milyen formában teheti meg, ha máshol áll 40 órás munkaviszonyban? Válaszát előre is köszönöm szépen!

Érettségiztető tanárok megbízási díja Kérdés

Tisztelt Adózóna! Iskolánkban az érettségi vizsgák lebonyolításáért az érintett tanárok megbízólevél és megbízási szerződés alapján külön díjazást kapnak a munkaviszonyukban kapott jövedelmükön kívül. A kérdésünk az lenne, hogy van-e jelentősége annak (esetleg adózási szempontból), hogy bérszámfejtéskor a már meglévő munkaviszonyban rögzítünk egyéb jövedelemként megbízási díjat, vagy teljesen külön kellene kezelni a megbízási díjat, és nyitni mindenkinek egy új jogviszonyt? Válaszukat előre is köszönjük!

Betegszabadság ideje alatt megszűnő munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérjük szíves válaszukat – törvényi hivatkozással – az alábbi kérdésünkre. Kft. dolgozójának munkaviszonya közös megegyezéssel megszűnik 2017. 06. 15-én. (Közös megegyezéssel szűnik meg, melyről szóló megállapodás már aláírásra került.) Beteget jelent 2017. 06. 12-én (8-as kóddal – egyéb táppénz). Jól gondoljuk-e, hogy részére 4 nap betegszabadság jár 06. 12-étől 15-éig, és munkaviszonya június 15-én megszűnik? Előfordulhat, hogy a munkáltató köteles kifizetni a munkaviszony megszűnését követő betegszabadságot is 15 napig? Segítségüket köszönjük!

Igazolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság ügyvezető tagja munkaviszonyban látja el a tevékenységet. Tagi jogviszonyra szeretné változtatni. Milyen igazolásokat kell kiállítani a jogviszonyváltozáskor? Köszönettel.

Saját termés értékesítése: idénymunka vagy alkalmi munka lehet? Cikk

Családi gazdaság, dinnyét termeszt. A megtermelt dinnyét kizárólag maguk értékesítik, különböző értékesítési helyeken, mástól nem vásárolnak fel dinnyét, csak a saját termésüket adják el. Van munkaviszonyos dolgozójuk is az értékesítésre, de egyszerűsített foglalkoztatottakat is alkalmaznak eladásra, illetve szedésre. Az egyszerűsített foglalkoztatásnál alkalmazható-e – a mezőgazdasági munka miatt – a napi 500 forintos járulék? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Katás egyéni vállalkozó számlázhat-e a munkáltatójának? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órás munkaviszonyban álló fogorvos katás egyéni vállalkozói is. Munkaszerződése szerint a munkaköre fogorvosi járóbeteg-ellátás. Vállalkozóként is ez a tevékenységi köre. Katás vállalkozóként fogorvosi ügyeleti ellátásért (amit nem munkaviszonyban végez) számlázhat-e munkáltatójának? Köszönöm válaszát: CSCS

Munkaviszony-e a gyet? Kérdés

Kedves Szakértő! Szeretném megtudni, hogy a gyet munkaviszonynak számít-e. Vagyis beleszámít-e a nyugdíjba majd, illetve mehet-e orvoshoz az, aki gyet mellett nem dolgozik? Tudom, hogy 30 órát lehet mellette dolgozni, de valószínűleg nem lesz munkaviszony. Az orvosi ellátáshoz meg kell-e fizetni a havi 7110 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot? Köszönöm a válaszát: BM

Kúria: a munkaviszony és a megbízási jogviszony elhatárolásáról Cikk

A felek közötti alá-, fölérendeltség megállapíthatósága körében a Kúria kimondta: az a körülmény, hogy a foglalkoztató bizonyos körben felügyeli és meghatározza az értékesítés területét és annak protokollját, valamint az a követelmény, hogy a feladatot ellátó a szakmai protokollt kövesse, az adott tevékenység (a megbízó termékeinek terjesztése) jellegére is figyelemmel nem minősül az Mt. szerinti munkáltatói utasításnak.

Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: ügyfelem egyszemélyes kft. tagja, a társasági szerződésben úgy van rögzítve, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, további munkaviszonnyal sehol nem rendelkezik. Kérdésem, hogy ez alapján lehet-e heti 40 óránál rövidebb munkaviszonyra bejelenteni, jelen esetben heti 20 óra lenne a kérés. Valamint terheli-e a céget vagy mint magánszemélyt, a 20 órás munkaviszonyra járó járulékfizetésen túl egyéb fizetési kötelezettség? Válaszukat nagyon szépen köszönöm Kovács-Horváth Adrienn

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink