1535 találat a(z) munkaviszony cimkére

A munkáltató bosszúja – ez is joggal való visszaélés Cikk

Mit kell bizonyítaniuk a feleknek diszkrimináció esetén? Milyen tipikus esetek, tévedések merülnek fel az egyenlő bánásmód követelményének megsértésekor? Az ítélkezési gyakorlatból hasznos tapasztalatok szűrhetőek le, így érdemes szemügyre venni.

Lakhatási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk részére szeretnénk mobilitási célú albérlet-támogatást adni. Információk a dolgozóról: Munkaviszonya 2013.10.24-én jött létre, ezt a későbbiekben megszakította csed, gyed. 2017 június végén állt újra munkába heti 20 órás munkaidőben, majd 2017. aug. 3-ától heti 40 órás munkaidőben. Jár-e neki támogatás, ha igen akkor mikortól, valamint milyen mértékben? Válaszát köszönjük.

Hiányos tb-kiskönyv Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amikor elkezdtem dolgozni, nem tudtam, hogy van tb-kiskönyv. Később az első két munkahelyemen ilyet nem is kaptam. Most ott tartok, hogy a tb-kiskönyvben csak a legutóbbi két munkáltató van bejegyezve. Nem gondoltam, hogy ez probléma lehet, hiszen a XXI. században vagyunk, az ügyfélkapu nyilvántartása alapján minden munkahelyem bejelentette a foglalkoztatásomat. Mégis azt olvastam, hogy lehet belőle probléma. Kérdésem, hogy Ön szerint mit kell vagy érdemes tenni? Kérjem meg a volt munkáltatóimat, hogy utólag (persze mostani dátummal) adjanak ki kiskönyvet, igazolva a munkaviszonyt? Vagy egyszerű, papíralapú igazolást kérjek? Mit tehetek, ha valamelyik nem létezik, vagy csak nincs kedve/ideje segíteni? Segítségét köszönöm!

Megbízás vagy munkaviszony? Cikk

Megbízás-e, ha valaki egy cég saját termékét szállítja a cég járművével több hónapnyi határozott ideig úgy, hogy a megtett kilométerek alapján fizetik tevékenysége ellentételezését és havonta egyszer elszámolnak? Helyesen járnak-e el, ha megbízási jogviszonyban történik a fuvarozás, vagy ez inkább munkaviszony? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

Saját áru szállítása a cég saját járművével megbízási jogviszonyban Kérdés

Tárgyi szállítási tevékenységet megbízási jogviszonyban szeretné végezni a megbízott. A megbízás több hónap határozott időre szólna, a megtett km-ek alapján lenne megbízási díj fizetve. Egy szerződésen belül lehet-e több kifizetési időpont, pl. havonta egyszer elszámolnak? A tehergépjármű a megbízó tulajdonában van, a megbízó saját termékét szállíttatja a megbízottal. Kérdés még, helyesen járunk-e el, ha megbízásos jogviszonyban történik a fuvarozás, vagy ez inkább munkaviszony.

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Dolgozónk gyes ideje alatt Németországba költözött, akkor még nem lehetett tudni, mennyi időre. Azóta, 2015-ben lejárt a gyese, de még mindig kint tartózkodik, ugyanakkor cégünknél munkaviszonyban áll, fizetés nélküli szabadságon van. Hogyan lehet megszüntetni munkaviszonyát jogszerűen? Válaszukat előre is köszönöm! Simon Péter

Külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasági szerződésében két személyt jelölt meg ügyvezetőként, egyik a tag, önálló képviselettel, másik egy külső személy szintén önálló képviselettel. A külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el ügyvezetői feladatait, mellette személyesen közreműködik a társaság életében. Ezen kívül a külsős ügyvezetőnek van egy másik helyen napi 4 órás munkaviszonya, ahol 120 ezer forint a bruttó bére. A kft.-ben az külsős ügyvezető bére szintén 120 ezer Ft/hó bruttó lenne, csak megbízási jogviszonyban. A külsős ügyvezetőnek ez a két jogviszony elegendő-e ahhoz, hogy ha esetleg katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, akkor a 25 ezer forint adót kelljen fizetnie, vagy hogy a biztosítása így ezzel a két bejelentéssel teljes értékű-e, tehát nem éri-e hátrány, ha szülni vagy táppénzre menne, vagy a nyugdíja számításakor a jövőben ezek a hónapok teljes értékűnek számítanak-e?

Gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló 4 órás munkaviszonyból, 70 000 forint brutto bérrel ment el szülési szabadságra 2011-ben. 2013 májusában és 2016 májusában megszületett a 2. és 3. gyermek is. A vállalkozásnál a dolgozói létszám nőtt, megemelkedtek a bérek, a munkáltató a gyeden lévő dolgozónak 2015-ben megemelte a bérét és az óraszámát, teljes munkaidős lett. Azonban idéntől csökkent a létszám és a munka, így visszakerült 4 órába a gyeden lévő Anyuka. Közös megegyezéssel aláírta a két fél a munkaszerződés-módosítást. Még nem akar visszajönni dolgozni, de szeretnénk tudni, hogy milyen törvényes eljárást kell alkalmazni a munkáltatónak, akkor, ha a dolgozó újra munkába állna? Például 4 órás állásban gondolná a munkáltató visszavenni, akkor miként kell kiszámolni a bruttó munkabérét? Köszönöm szépen a válaszát! Tisztelettel, Hné Zsuzsanna

Gyed melletti munkavégzés, katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azután érdeklődnék, hogy az apa a gyerek féléves kora után igényelheti-e úgy a gyedet, hogy dolgozna a mellékállású katás vállalkozásában is és a 8 órás főállását is folytatná? Köszönettel Kovács Edit

Tag munkaviszonyban Kérdés

Egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban elláthatja-e az ügyvezetést és a személyes közreműködést is, és kell-e erről a társasági szerződésben rendelkezni (a személyes közreműködésről az ügyvezetés mellett), hogy a NAV ne állapítson meg többes jogviszonyt?

Nappali tagozatos egyetemista munkaviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos egyetemista foglalkoztatható-e heti 40 órás munkaviszonyban? Amennyiben igen: - a munkáltatói és a munkavállalói terhek is egy "normál" munkavállalóéval megegyezőek? Érvényesíthet-e a cég a huszonöt év alatti foglalkoztatott munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény mellett szakképzési járulék kedvezményt? -tartozik-e bejelentési kötelezettséggel az egyetem felé a munkaviszonyáról? -munkaviszonya befolyásolja-e a diákigazolványra való jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm!

Munkaviszony vagy egyéni vállalkozás Kérdés

Számviteli szolgáltatást kiegészítő tevékenységben végző katás egyéni vállalkozó (negatív következmények nélkül) vállalhat-e – egy pályázat keretében, határozott időre munkaviszonyban – pénzügyi tevékenységet annál a vállalkozónál, akinek számviteli szolgáltatást végez?

Ügyvezető tag munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja a kft. ügyvezetője is egyben. A társasági szerződésben az van rögzítve, hogy az ügyvezetői feladatait megbízási jogviszonyban látja el. Most szeretné munkaviszonyban ellátni az ügyvezető feladatokat. Ebben az esetben a társasági szerződést módosítani kell. Amennyiben munkaviszonyban látja el a tag az ügyvezetői feladatokat az emelt szintű járulékot kell megfizetni vagy a számfejtett bruttó bért kell alapul venni és nem kell az alapot megemelni a járulékfizetés szempontjából? Amennyiben munkaviszonyban látja el, attól ő még társas vállalkozónak számít?

Bt. beltag járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésben szeretném a segítségét kérni. Bt. beltag elláthatja-e az ügyvezetői tevékenységet munkaviszonyban, ha erről a társasági szerződés külön nem rendelkezik? A másik kérdés: bt. beltag máshol napi 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik, a bt.-vel mérnöki feladatok ellátására szintén napi 4 órás munkaviszonyt létesített (tehát összesen megvan a heti 36 órás munkaviszonya). Ügyvezetésére tekintettel meg kell-e utána fizetni a minimálbér járulékait, vagy mivel összesen megvan a heti 36 órás munkaviszonya (de ennek fele a saját bt.-ből származik), csak az ügyvezetésre tekintettel ténylegesen kifizetett összeg után járulékol?

Vezető tisztségviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég alkalmazottja, aki jelentős részt vállalt eddig is a vállalkozás munkájában, az egyik tulajdonostól megvásárolta az üzletrészét, ezzel együtt pedig vezető tisztségviselővé is vált. A kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni őt mint társas vállalkozót (17T1041)? A munkaviszonyát a cégbírósági bejegyzést követően sem kell megszüntetni? Ha a munkaviszonya fennállhat a már eddig is ellátott munkakörében, akkor ki lehet-e egészíteni az ügyvezetéssel is? Amennyiben a heti 36 órát meghaladja (eddig is teljes időben foglalkoztatott volt) saját cégében a munkaviszonya, akkor vonatkozik-e rá a minimális járulékfizetési szabály? Már eddig is meghaladta a havibére a garantált bérminimum kétszeresét, ami ezután is megmaradna. Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csapatépítő tréning elszámolása

Nagy Norbert

adószakértő

Tb-kiskönyv

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Pénztárgéphasználat

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink