1514 találat a(z) munkaviszony cimkére
Lakhatási támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szociális intézmény civil fenntartója közalkalmazottat foglalkoztat napi 8 órában (szociális segítő munkakörben). A kollégának nincs semmilyen ingatlantulajdona. Előző munkahelyén, egy bentlakásos szociális intézményben volt a bejelentett lakóhelye, jelenlegi munkahelyétől 70 kilométerre. Egy ideig szívességi bérlőként lakott egy ismerősénél, majd talált albérletet az intézményünk közelében. 2016 vége óta ez az állandó lakóhelye a lakcímkártyáján is. Jól gondolom-e, hogy 2018-tól adható neki a mobilitási célú lakhatási támogatás, mert van 36 órát meghaladó munkaviszonya, és nincs lakástulajdona a munkavégzés helyén? Válaszát előre is köszönöm!
Határozott idejű munkaszerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló az alábbiak szerint foglalkoztatott: 2005..02.11. – 2013.12.31. – határozatlan idejű munkaszerződés 2014.01.01. – 2014.12.31. – határozott idejű munkaszerződés (munkaszerződés módosítással) 2015.01.01. – 2015.12.31. – határozott idejű munkaszerződés (munkaszerződés módosítással) 2016.01.01. – 2016.12.31. – határozott idejű munkaszerződés (munkaszerződés módosítással) 2017.01.01. – 2017.12.31. – határozott idejű munkaszerződés (minkaszerződéssel) 2018.01.01. – 2018.12.31. – határozott idejű munkaszerződés (munkaszerződéssel) A kérdés, hogy akkor 2018. év végén megszűnhet-e a munkaviszonya, mert ez lesz az 5. év az Mt. szerint, vagy innen automatikusan átvált határozatlanra? Illetve egyben, megszakítás nélkül 12 éve dolgozik ugyanazon foglalkoztatónál, ettől nem lesz-e határozatlan idejű a munkaviszony? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó kismamát megillető ellátások
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen megállapítani a kismamát megillető ellátásokat és azok alapját az alábbi szituációban: - Főállású katás egyéni vállalkozó volt 2016.10.13-tól 2017.06.30-ig. - Ezt követően kilépett a katából és 36 órát meghaladó munkaviszonya volt 2017.07.01-től 2017.10.16-ig. A munkaviszony alatt 5 nap táppénz volt. - 2017.10.17-től szünetelteti az egyéni vállalkozását, máshol nincs biztosítása. A babát 2018.08. hóra várja. Ha most befejezi a vállalkozás szüneteltetését, jogosult lesz-e táppénzre, csedre, gyedre? Hogyan kell kiszámítani az ellátások alapját? Ha egyéni vállalkozóként csak a minimumjárulékot fizeti, de nem veszi ki jövedelemnek, akkor az nem minősül tényleges jövedelemnek? Ha a baba születése előtt elmegy táppénzre, akkor a táppénz időszaka a csed igénylésnél beleszámít az igénylést megelőző 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonyba? Előre is nagyon köszönöm a segítségét!
Tagi jogviszony és/vagy munkaviszony?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szakértő válaszát kérni, hogy a könyvelő megfelelően minősítette-e a jogviszonyokat három vállalkozás 80 százalékot elérő tulajdoni hányadú ügyvezető igazgatója esetében. Az első cégben 40 órás munkaviszony ügyvezetésre vonatkozóan munkabérrel, a második és a harmadik cégekben tagi jogviszony jövedelemkivét és járulékfizetés nélkül. Konkrét bizonytalanságot okoz, hogy az első cégben az ügyvezetés másodlagos tevékenység, úgy mint a többi cégben, és a "fő " tevékenysége a vállalkozás alapfeladata: a kreatív alkotói munka, amely szerzői jogok átadásával jár a megrendelők felé. Javaslatát és válaszát előre is köszönöm!
Ügyvezetők és tagok jogviszonya, társadalombiztosítási járulékai
Cikk
Kell-e a társaság tulajdonos ügyvezetőinek minimum járulékokat fizetniük, ha munkaviszonyban, illetve megbízási jogviszonyban látják el feladatukat? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Ügyvezetők és tagok jogviszonyai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Egy kft.-ben kettő tulajdonos van, akik mindketten ügyvezetők. 1.) Az egyikük kilépett és helyette lett tulajdonos és ügyvezető az egyik alkalmazott, aki heti 4 órás munkaviszonyban áll a társasággal. Az ügyvezetői feladatokat megbízás keretében látja el. Máshol nincs munkaviszonya. 2.) A másik tulajdonos munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat heti 4 órában. Időközben a főállása megszűnt. Maradhatnak-e heti 4 órás alkalmazottak vagy alkalmazni kell rájuk a minimum járulékokat? Előre is köszönöm: Léderer Györgyné
Egyszemélyes kft.-ben munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft. tulajdonosa létesíthet-e a saját kft.-jében munkaviszonyt, pénzügyi munkakörre? (Az ügyvezetést NEM munkaviszonyban látná el, azt továbbra is tisztségviselőként végzi.) Válaszát köszönöm
Ügyvezető bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő tényállásban kérném szíves válaszát: egy kft.-nek két tulajdonosa van 50-50 százalékban, mindketten önálló képviseleti joggal rendelkező ügyvezetők. Az egyik tag-ügyvezetőnek van 36 órás munkaviszonya, a másik tag-ügyvezetőnek megszűnt a 36 órás munkaviszonya. A kérdésem, hogy a tag-ügyvezetőnek, akinek megszűnt a heti 36 órás munkaviszonya, hogyan alakul a T1041-es nyomtatvány, hiszen eddig 1452 (társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett) biztosítási jogviszony kóddal volt bejelentve. Ha megbízási díj nélkül látja el a tevékenységét, akkor hogyan módosítandó a T1041-es nyomtatvány? A biztosítási jogviszonykód lehet-e 1202 megbízási jogviszony vagy 1451 társas vállalkozásnak kell lennie? Milyen járulékkötelezettségek állnak fenn? És ha megbízási díj nélkül látja el, milyen összeg a járulékfizetési alap? A 1708 nyomtatványon kell majd ezeket a járulékokat bevallani? Válaszát köszönöm!
Ezt kell tudni a nyugdíjas ügyvezető járulékfizetéséről
Cikk
Egy kft. öregségi nyugdíjban részesülő ügyvezetője munkabért szeretne kivenni. Milyen mértékű járulékokat kellene fizetnie a munkabére után? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Egyszemélyes kft.-ben tulajdonos munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos az ügyvezetést vezető tisztségviselőként látja el, erről a társasági szerződés rendelkezik. Az ügyvezetésért nem kap díjazást. Jelenleg van mellette más munkáltatónál heti 36 órás jogviszonya, ez azonban megszűnik. Létesíthet-e a saját kft.-jében munkaviszonyt gazdasági vezető munkakörre? (Az ügyvezetést továbbra is vezető tisztségviselőként látja el). Amennyiben van lehetősége a saját kft.-jében munkaviszonyt is létesíteni más munkakörre, akkor ezt bele kell-e foglalni a társasági szerződésbe? Válaszát köszönöm.
Jogviszony meghatározása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes, nonprofit B. Kft.-ben E. ügyvezető tag 6 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, gyermeknevelési támogatás mellett. Alakult egy új egyszemélyes, M. nonprofit kft. ahol B. nonprofit kft. a tag M. Kft.-ben E. személy megbízással látja el az ügyvezetői tevékenységet. A kérdésem az, hogy M. Kft.-ben milyen jogviszonya keletkezik E. személynek? Válaszát köszönve: Kiss Katalin
Ezekben az esetekben kérhető a munkaviszony helyreállítása
Cikk
Az Országgyűlés döntött a munka törvénykönyve újabb módosításáról, melynek egyik eleme, hogy jogellenes munkaviszony-megszüntetés esetén szélesebb körben lesz kérhető a munkaviszony helyreállítása. Tekintettel arra, hogy ennek számos komoly következménye van (elmaradt bérek kifizetése akár évekre visszamenőleg), érdemes áttekinteni az erre vonatkozó szabályokat.
Gyed egyéni vállalkozás – munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg a főállású munkaviszonyomban gyeden vagyok. A munkaviszonyom mellett van egy egyéni vállalkozásom is, jelenleg mellékállásban. Pályázati vállalás miatt 2018-től főfoglalkozású egyéni vállalkozónak kell lennem. Ehhez a munkaviszonyomban a napi 8 órás munkaviszonyt módosítani kell? Milyen nyomtatványokat kell benyújtanom?
Kedvezményes nyugdíj melletti munka
Kérdés
40 éves jogosultsági idejére tekintettel nyugdíjassá vált hölgy kisadózóként fizeti a 25 ezer forintos katát. Emellett egy gazdasági társaságból, melyben tulajdonos, munkabért vesz fel a keresetkorlát (legkisebb munkabér havi összegének tizennyolcszorosát meg nem haladó összeg) maximumáig. Kérdésem az, hogy ezt megteheti-e? Nem veszélyezteti-e a kedvezményes nyugdíj elvesztése? Válaszát köszönöm!
Áttérés kivára
Kérdés
T. Szakértő! Egy kft. 2018. 01. 01-től áttérne a társasági adózás helyett a kiva alá. Kérdésem: ha a kft. ügyvezetője jelenleg munkaviszonyban látja el a feladatát, áttérés után azonban megbízási jogviszonyban lenne (öregségi nyugdíjas lesz 04. hótól), kell-e társasági szerződést módosítani? Segítségét köszönöm. Ildi