1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Járulékfizetés heti 20 órás munkaviszony mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy társas vállalkozó, aki heti 4 órában iskolában tanít. A járulékfizetési kötelezettség a társas vállalkozásban hogyan alakul? Jól gondolom, hogy csak 4 óra után kell ebben az esetben a társas vállalkozás tagjának a járulékot megfizetni? Előre is köszönöm. Reinhardt Éva
Gyes Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk, aki előző munkaviszonya alatt volt gyesen, 2010. 05. 05-éig, 2010. 10. 25-én megszűnt a munkaviszonya. Kiderült, hogy a gyermek nagyothall, és 2013. 10. 01-jétől 10 éves koráig gyesre jogosult utána. Közben 2016-ban munkaviszonyt létesített a mi cégünknél. Folyamatosnak számít a biztosítási viszonya és 60 százalékos táppénzre jogosult, ha gyápra vagy saját maga után táppénzre megy? Válaszát előre is köszönöm.
Öregségi nyugdíj munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél (vállalkozói szféra) az egyik munkavállaló november 1-jén eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Október 31-ével kijelentjük, hogy a nyugdíjigénylést meg tudja kezdeni. Október 31-ével marad fenn neki szabadsága, amit nem tudunk kiadni, ezt szabadság megváltásként ki kell fizetni? Viszont ha szeretnénk tovább alkalmazni, mint nyugdíjas munkavállaló november 1-jével vissza lehet jelenteni (annak ellenére hogy a nyugdíjbiztosítónál még nincs befejezve a nyugdíj igénylés)? Ebben az esetben a korábbról meg lévő szabadsága továbbhozható, vagy idő arányosan kell megállapítani neki az év hátra lévő részére és a korábbi jogviszonyból fenn maradt szabadságot ki kell fizetnünk? Válaszát előre is köszönöm!
Szlovák és magyar munkajogviszony, társadalombiztosítás Kérdés
Tisztelt Adózóna, Adott egy szlovák és egy magyar kft., mely cégeknek a tulaja egy harmadik kft. A szlovák cégtől az egyik munkavállaló a magyar cégnél is munkaviszonyba került, de a két cég között nem született semmilyen megállapodás a munkavállalóval (például kiküldetéssel) kapcsolatosan. A munkavállaló bejelentette a szlovák társadalombiztosítónak, hogy Magyarországon fog dolgozni az évben több mint 183 napot (konkrétan április 1-jétől), de mellette a szlovák munkaviszonyát is fenntartja. A szlovák társadalombiztosító értesítette a munkavállalót, hogy a szlovák társadalombiztosítása túlfizetést mutat, mivel a magyar munkaviszonyával párhuzamosan a szlovák béréből is került befizetésre a szlovák államháztartásnak. A szlovák kolléga korrigálná (visszakérné) a szlovák járulékot, de nem tudjuk, hogy a szlovák bérből visszakért szlovák összegét kinek kellene utalni. A munkavállalónak? Vagy a magyar foglalkoztatónak, aki a szlovák munkajogviszonyára tekintettel a "szlovák tbj" a magyar szabályok szerint, a magyar kincstárba fizeti? Hivatalosan a munkavállaló két jogviszonya független egymástól, csak átjött ide is dolgozni. Vagy a munkavállaló saját maga rendezi a magyar államháztartás felé a szlovák visszakapott járulékot? A továbbiakban is mindkét helyen fog jövedelmet szerezni, de magyarországi illetőséggel, a két jövedelem tbj és adóelőleg elszámolása, hogyan történjen? Köszönettel Nagy Katalin
Ügyvezető munkaviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy magánszemély egyszemélyes kft.-t alapított, melyben Ő az egyedüli tulajdonos és ügyvezető. 1.) Az alapító okiratban nincs információ arról, hogy személyesen közreműködne a társaságban, így vélelmezhető, hogy nem működik személyesen közre? 2.) Kikötés az alapító okiratban, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Jól gondolom, hogy akkor munkaviszonyosként kell Őt bejelenteni, és nem minősül társas vállalkozónak? Ebből következően a társaság csak a tényleges munkabér után a fizeti meg a szükséges járulékokat és adókat? 3.) A magánszemély nemcsak az ügyvezetést, hanem egyéb a társaság tevékenységével kapcsolatos munkákat is végez, mellette irányítja a többi munkavállalót. Egy munkaviszonyban végezheti minden feladatát és elegendő a munkaszerződésében leírni ezeket (ügyvezetői és egyéb)? Köszönöm válaszukat!
Szociális hozzájárulási adó alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több munkaviszony esetén, ha egyik sem éri el a heti 36 órát, miként alakul a szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség? Ilyen esetben valóban legalább az időarányos minimálbér után meg kell fizetni a szociális hozzájárulási adót minden jogviszonyban? Válaszát előre is köszönöm!
Cégtörlés, s.o.s. 2. Kérdés
Tisztelt dr. Kéri Ádám! 2017. 10. 08-án küldött „Cégtörlés SOS” kérdésünkre 2017. 10. 09-én adott válaszát nagyon szépen köszönjük, igazán megtisztelt bennünket a gyors segítséggel. Helyesbítésként: A közlönyben még nem a kényszertörlési eljárás megindulása jelent meg 2017. 09. 30-án, hanem az azt megelőző változásbejegyzés iránti kérelmet elutasító végzés, melyben a társaság ellen kényszertörlési eljárás megindítását rendelték el. Állítólag 2017. 10. 16-án nekünk új, de már meglévő kft. ”veszi át” a dolgozókat, vagyis egy meglévő céget akarnak „feltölteni” velünk átvéve a dolgozókat. A kérdés: ha már elrendelték a kényszertörlési eljárás megindítását, de az még nem jelent meg a közlönyben, történhet-e olyan „átszervezésnek” vagy „beolvadásnak” álcázott jogutód nélküli megszűnés (vagy jogszerű jogutódlásba való átmenet), hogy a dolgozók „öröklődjenek” az új cégbe? Hogy történhet a dolgozók átvétele-átadása egy ilyen helyzetben és egy ekkora volumenű változással kapcsolatban mikor és hogyan kell, hogy tájékoztatási kötelezettségének eleget tegyen a vezetőség? Ha a bérszámfejtő munkaviszonya a törvény erejénél fogva szűnik meg, akkor ki fogja a bérszámfejtést az aktuális záró hónapban elvégezni és milyen jogviszonyban? A bérszámfejtő ráadásul nem is szándékozik az „új” cégben tovább dolgozni… Kérem, ne haragudjon, hogy ennyi kérdést tettem fel, de a vezetői tájékoztatás hiánya mögöttes és dolgozói oldalról nézve nem éppen kedvező eljárást feltételez. Köszönettel
Ügyvezető biztosítási jogviszonyának bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa és egyben ügyvezetője az ügyvezetést és személyes közreműködést is munkaviszonyban látja el a kft.-ben. A 17T1041 -es bejelentésben nem lehet két munkakört, FEOR számot bejelenteni. Személyes közreműködés például szakács, ezt jelentem be – ez nem gond –, az ügyvezetés bejelentését hogyan tudom megoldani? A munkaszerződésben szerepel mindkét feladat ellátása. Köszönöm válaszát .
Külföldi fióktelepen alkalmazni kívánt külföldi munkavállaló Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Magyarországi székhellyel rendelkező társaság Romániában fióktelepet hozott létre. Eddig román állampolgárságú munkavállalókat alkalmazott munkerő-kölcsönzés keretében. Azonban igény jelentkezett arra, hogy a munkavállalók saját állományba kerüljenek. A munkavégzés helye Románia. 1. A magyar vagy a román jog lesz a jogviszonyra irányadó? 2. Választható-e a magyar jog, illetve a román? 3. Fióktelep létesíthet-e munkaviszonyt a munkavállalókkal, vagy csak az anyavállalat? 4. Hol kerül sor a bérszámfejtésre? Válaszát előre is köszönöm. 1.
Kevés a dolgozója? Legyen képben, hogyan alkalmazhat többet! Cikk
Sok magyarországi vállalkozás küzd manapság munkaerőhiánnyal. Érdemes áttekinteni azokat a jogviszonybeli lehetőségeket, amelyekkel a munkaerő-szükséglet kielégíthető úgy, hogy se a foglalkoztatott személy, se a munkaügyi felügyelet ne találjon fogást a vállalkozáson.
Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., ahol "A" és "B" személyek az ügyvezetők, önállóan látják el feladataikat. A társasági szerződésben nincs külön kikötve, hogy az ügyvezetői tisztséget milyen jogviszonyban látják el. Elláthatja-e ügyvezetői státuszát munkaviszonyban "A" személy úgy, hogy a társasági szerződésben külön "A" személy van megnevezve, mint munkáltatói jogok gyakorlója? Ha lehet munkaviszonyban, akkor felette a munkáltatói jogokat a "B" személy vagy a taggyűlés gyakorolja? Segítségét köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó tb-ellátása Kérdés
Tisztelt Szakértő ! 40 órás munkaviszonnyal rendelkező katás egyéni vállalkozó milyen társadalombiztosítási ellátásokra jogosult vállalkozói minőségében szülés után? Köszönöm válaszát !
Ennyi a tb, ha dolgozik, tanul vagy nyugdíjas és egyidejűleg vállalkozó is Cikk
Gyakori, hogy valaki a munkaviszonya, tanulmányai, nyugdíja mellett egyéni vagy társas vállalkozóként, illetve több vállalkozásból is szerez jövedelmet. Ismertetjük, hogy ilyen esetekben hogyan és mennyi tb-terhet kell fizetni.
Adómentes juttatás Kérdés
Tisztelt Cím! Járulék- és adómentesen adható évi 100 000 Ft készpénz a munkavállalónak, amennyiben egész évben munkaviszonyban állt a munkáltatónál? Válaszukat előre is köszönöm!
Munkaviszony kontra alkalmi munkavállalói jogviszony Kérdés
Kedves Szakértők! Van-e arra lehetőség, hogy ugyanazon munkáltatónál munkaviszony megszűnése után mennyi idővel létesíthető alkalmi munkavállalói jogviszony ugyanazzal a személlyel? Köszönettel