486 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Kft. ügyvezetője 4 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva, aki egyben tag is a társaságban. Máshol nincs jogviszonya. Meg kell-e fizetnie a minimális járulékalapok után a járulékokat? Vagy csak a 4 órás munkaviszonyra eső járulékot kell fizetnie? Ha megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezető tevékenységét, aki tag is a társaságban. levonhatja-e a 10 százalékos költségátalányt a megbízási díjából? Társaság ügyvezetője, aki tag is 0 forintos megbízási díjért elláthatja-e az ügyvezetői tevékenységét? Ha az ügyvezetés mellett eladó is a kereskedelmi egységben, akkor erre külön jogviszony jön létre? Ha nem működik a kft., tehát személyesen nem közreműködik az ügyvezető, kell-e minimális járulékokat megfizetnie?

Adó és tb megbízási jogviszonyban Cikk

A munkaviszony mellett – és sokszor helyett – talán a leggyakrabban választott jogviszonyok egyike a megbízási jogviszony. A következőben e jogviszony – elsősorban adózással és társadalombiztosítással összefüggő – néhány jellemzőjét tekintjük át.

Külföldi adóügyi illetékesség és biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy német magánszemélyt szeretnék felkérni előadások megtartására megbízási jogviszony keretében egyhónapos időtartamra. az előadásokat Magyarországon kellene megtartani. A leendő megbízott német adóügyi illetékességi igazolással és német A1-es igazolással rendelkezik az adott időszakra. Ebben az esetben szükség van adóazonosító jel, illetve TAJ-szám igénylésére? Kell-e valamilyen adót, illetve járulékot levonni? Kell-e valamilyen bevallást teljesíteni? Köszönöm a segítséget.

Foglalkoztatás megbízási jogviszony keretében Kérdés

Egy egyéni vállalkozó megbízási jogviszony keretében szeretne foglalkoztatni úgynevezett tanyagondnokot, akinek a feladata lenne a tanya gondnokolása, a tanya körüli földrészletek művelése, az állatok őrzése és gondozása. A jövőbeli gondnok jelenleg semmilyen jogviszonnyal nem rendelkezik. Díjazása a mindenkori minimálbért elérné vagy meghaladná. A közterheket az egyéni vállalkozó megfizetné. Kérdésem, hogy a fenti feladatkörre megbízási jogviszonnyal foglalkoztatható-e a dolgozó?

Megbízással dolgozik az ügyvezető? Nem mindegy, milyen a jogviszonya Cikk

A megbízási jogviszony két típusát kell elkülöníteni a társadalombiztosításon belül a tagi ügyvezetők úgynevezett minimális alapok utáni járulékfizetése nyomán. Cikkünkben áttekintjük, mit is foglal magába a megbízás, és az egyes esetekben milyen közterhekkel kell számolni.

Beltag személyes közreműködés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új bt. alakulásánál (ahol van egy beltag és egy kültag, mint rendesen) az ügyvéd azt kérdezi, hogy a beltag az ügyvezetői feladatokat, munkaviszonyban, vagy megbízási díjjal (például 0 forint) látja el. Beltag munkaviszony vagy megbízás alapján végezheti a személyes közreműködést? A személyes közreműködés kell-e, hogy elváljon a fenti feladattól, vagy az csak tagi viszonyban látható el? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Szolgálati időről folyt a per, a Kúria tett pontot az ügy végére Cikk

Szolgálati időről vitázott a társadalombiztosítás szerveivel az ügyfél, aki a számára kedvezőtlen határozatot a munkaügyi bíróság elé vitte. Az eset végül a Kúrián kötött ki.

Magánszemélyek közötti megbízásos jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két magánszemély közötti megbízásos jogviszony adó- és járulékvonzatának megállapításához kérem a segítségét. Az építtető magánszemély megbízza a másik magánszemélyt építési műszaki ellenőri feladat ellátására. A megbízott műszaki ellenőr rendelkezik a feladat ellátásához szükséges képesítéssel és engedéllyel, de nincs adószáma és semmilyen vállalkozása. Kérem, írja meg, hogy adószám kiváltása nélkül létrejöhet-e ez a megbízásos jogviszony? Valamint azt, hogy az szja-n kívül milyen járulékot kell fizetnie a megbízottnak, és azt, hogyan kell megfizetnie és bevallania? Köszönettel.

Végelszámoló járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egy kft. ügyvezetője végzi a végelszámolást. A társasági szerződés szerint az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban látja el (máshol semminemű biztosítási jogviszonya nincs, és a társaság tagja is egyben). A végelszámolás kezdetétől a végéig, mint megválasztott végelszámoló kell-e, hogy továbbra is munkaviszonyban lássa el a feladatát, vagy végezheti azt például megbízási jogviszonyban nulla forintért úgy, hogy nem áll be a minimálbér miatti fizetési kötelezettsége (a tag+ügyvezető státusza miatt)?

Megbízási díj nyugdíjszámításnál figyelembe vehető-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 8 órás munkaviszonnyal (tagi jogviszonnyal) rendelkező sportági szakember foglalkoztatása megbízás keretében történik 2014. január 1-jétől. A megbízás havi fix összegű, rendszeres jövedelem – egy országos sportszövetség sportági igazgatójaként. Kérdésként többször felvetődött, hogy a megbízás keretében kifizetett díj (10 százalékos költségelszámolási nyilatkozattal számfejtett) majd az öregségi nyugdíj számításánál beszámít-e? Kérem szíves állásfoglalását a kérdésben. Amennyiben a nyugdíjszámításnál a megbízás, mint foglalkoztatási forma nem értelmezhető, úgy kérem szíveskedjen kitérni arra, hogy van-e az ilyen típusú munkavégzésre alternatív jogviszony, ami egy 8 órás biztosítási jogviszony mellett – azonban napi szinten különböző intenzitású munkavégzés mellett – szabályosan megköthető, célzottan olyan szerződéssel, amely a nyugdíj számításába a későbbiekben mindenképpen beszámítható? Megtisztelő válaszát megköszönve, egy könyvelőiroda-vezető.

Megbízási jogviszony Kérdés

Adószámos, 55 év feletti magánszemély adminisztrációs munkát vállal több vállalkozásnál, és nincs máshol biztosítási jogviszonya, fizeti a 6 810 forintot. A kifizetett díj a minimálbér 30 százalékánál minden esetben kevesebb. A költségelszámolást választotta, nem a 10 százalékos költséghányadot. Kérdésem: 1.) Hány százalékos szociális hozzájárulási adó fizetendő utána, ez esetben a foglalkoztatót megilleti-e a kedvezmény? 2.) Kötelező-e levonni a szja-t tőle, vagy nyilatkozhat, hogy azt saját maga fizeti meg? 3.) Abban az esetben, hogy nem éri el a kifizetés a minimálbér 30 százalékát, kell a 08-as bevallásban szerepeltetni?

Több ügyvezetés - több járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam cikkét az ügyvezetés és többes jogviszony kapcsán. Magam elé vettem a NAV-füzetet is. Ha őszinte akarok lenni, minél többet foglalkozom a kérdéssel, annál inkább elbizonytalanodok, annyira agyon bonyolította a jogszabályalkotó a szabályokat, úgy, hogy ráadásul a példák nem is teljes körűen, sőt, le sem fedik a lehetőségeket. Én ráadásul néha még összefüggést sem találok közöttük. Segítsen kérem. Ügyvezető vagyok alkalmazottként 8 órában egy vállalkozásban, amely nem a sajátom. Emellett van egy cégem, amelyben tulajdonos, ügyvezető, és személyesen közreműködő is vagyok. Jól értelmezem, hogy a saját vállalkozásomban csak a ténylegesen kifizetett jövedelem után kellene, hogy adózzak? Tehát, ha nincs tényleges kivett jövedelmem, sem megbízásból, sem munkaviszonyból, de még osztalékból sem, akkor nem keletkezik járulékfizetési kötelezettségem, sem a személyes közreműködés, sem az ügyvezetés miatt? Jól gondolom? Hogy lehet a NAV-füzetet valami értelmes formátummá alakítani? Nincs esetleg javaslata?

Megbízási jogviszony beszámítása a szolgálati ídőbe Kérdés

Munkaviszony mellett megbízási jogviszonyban is dolgozom. A megbízási díj összege járulékköteles, tehát minden közterhet megfizetnek utána. Keletkeztet-e szolgálati időt ez a járulékfizetés? Ha igen, akkor hogyan számolják? Minimálbérhez kötött, vagy egész más elméleten alapul?

Az öregségi nyugdíj elengedhetetlen feltétele Cikk

Az öregségi nyugdíj megállapításának elengedhetetlen feltétele a biztosítási jogviszony megszűnése. Mi a helyzet a tagi jogviszonnyal, a válaszott tisztségviselői és a megbízási jogviszonnyal? Az Adózón olvasójának kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Megbízási jogviszony Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy megbízási jogviszonyban árulhatok-e közvetlen családtag helyett, aki őstermelői igazolvánnyal árul? Írásba kell-e foglalni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabérelőleg

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Saját tulajdonú ingatlan-adásvétel áfája

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink