467 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Családtag, haver segítene otthon, a cégben? Mutatjuk, hogyan lehet Cikk

Amikor az üzlet tulajdonosa kiugrik 1-2 órára elintézni az ügyes-bajos dolgait, ráhagyhatja-e a fiára a boltot, vagy addig be kell zárnia? Segíthet-e szívességből egy barát több napon át szüretelni? Jogszerű-e, ha az ismerősöm nem munkaviszony keretében, de segédkezik a házam alapozási munkáiban tűzifáért cserébe? Hogyan lehet családtagot foglalkoztatni? Mikor beszélünk munkaviszonyról, mikor létesíthető megbízási jogviszony?

Kft.-tag részmunkaidőben Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kétszemélyes kft. ügyvezetője nyugdíjas, fizetik utána a 7050 forintot. A másik tag (80 százalékban tulajdonos) személyesen közreműködik a cég tevékenységében, máshol nincs 36 órát elérő biztosítási jogviszonya. Eddig megbízási jogviszony alapján látta el a tevékenységét, a minimálbér 30 százalékát elérő megbízási díjjal, ami után a járulékokat megfizette. Helyes-e ez az eljárás, vagy ebben az esetben, mivel nincs főállása, kötelező-e főállású társas vállalkozóként megfizetnie a minimálbér utáni járulékokat? Ez az illető, ha most cégvezető lesz, megteheti-e ezt részmunkaidős munkaviszonyban? És ebben a munkaviszonyban elláthatja-e személyes közreműködési tevékenységét is?

Alapító okirat módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alapító okirat szerint a vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését megbízási jogviszonyban látja el. Kérdésem, hogy módosítani kell-e, a cégbíróságnál be kell-e jelenteni a jogviszonyváltozást, ha a képviselő az ügyvezetést a jövőben munkaviszonyban látná el? Válaszát előre is köszönöm: Kovács Lajosné

Járulék és szocho, ha az ügyvezető személyesen közreműködik Cikk

A cég ügyvezetője a társaságban személyesen is közreműködik, milyen járulékfizetési terhekkel kell számolnia? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Ügyvezető megbízási jogviszonya és a 36 órás jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy magánszemély két különböző gazdasági társaság ügyvezetője megbízási szerződéssel és a minimálbért jelentősen meghaladó díjazásokkal (ezek egyikében sem tag). A megbízási szerződések nem tartalmaznak a munkavégzésre vonatkozó óraszámot. Minden járulék levonásra kerül a megbízási díjak teljes összege után. Ugyanezen magánszemély egy harmadik társaságban is ügyvezető, és személyesen közreműködő tag is. Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli, és milyen járulékalap után ez utóbbi társaságban? A megbízási szerződések megfelelhetnek-e egy legalább 36 órás munkaviszonynak? Válaszukat előre is köszönöm!

Űgyvezető Ptk./NAV 2016. 03. 15. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft., amely megfelel az új Ptk. jegyzettőke-követelményének, mert már régen alakult. A cég ügyvédje felhívott, hogy módosítani kell a társasági szerződést, mert bele kell írni, hogy az ügyvezető munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban látja-e el az ügyvezetőséget. Én, mint könyvelő, leírtam neki, hogy van egy boltja, ahol eladó munkaviszonyban és a 08-as bevallásban, mint eladót 20 kód, 5113 FEOR úgy jelentjük, valamint mint társasvállalkozó ügyvezető 35 kód 1210 FEOR nulla forinttal. A válasz: nos az igazság az, hogy ebből bizony nekünk sem egyértelmű. Ügyvédnővel is beszéltünk róla, amit mi tudunk, hogy vezető tisztségviselő vagy munkaviszonyos vagy megbízásos jogviszonyban láthatja el a tisztséget. Mivel a tag bolti munkakörben van foglalkoztatva a társaságnál, talán megbízásos ügyvezető a jelenlegi státusza. Az biztos, hogy mindenképpen kellene, hogy legyen az ügyvezetői jogviszonyára, ha az nem munkaviszony megbízásos szerződése, amiben a díjazása rögzítve van (akár 0 forint)..... Kérdezem: nekem, mint könyvelőnek mit kellene mondanom: 1.) Mondhatom-e, hogy az eladói munkakört átváltom ügyvezetőre, és alkalmazottként, mint ügyvezető van a boltban, mert úgyis ott intézi a cégügyeket is (családi vállalkozás férj, feleség). Vagy maradjon bolti eladó munkaviszonyban, és mint ügyvezető megbízási jogviszonyban nulla Ft-tal? 3.) Tényleg most emiatt minden régi kft.-nek módosítania kell a társasági szerződését is amiatt, hogy benne legyen az ügyvezetői státusz?

Növényvédelmi szolgáltatás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdaság vezetője, ezen kívül adószámmal rendelkező (nem egyéni vállalkozó) magánszemélyként növényvédelmi szaktanácsadást nyújt. A tanácsadást növényvédelmi szolgáltatói szerződés alapján végzi évi 50 ezer forint szolgáltatási díj ellenében cégek és magánszemélyek részére egyaránt, a szolgáltatásról számlát állít ki. Helyes-e az a gyakorlat, hogy tételes költségelszámolás alapján negyedévente megállapítjuk a növényvédelmi szaktanácsadás jövedelmét, és a negyedévet követő hó 12-éig megfizetjük a 15 százalék szja-előleget, majd év végén önálló tevékenységből származó jövedelemként állítjuk be az 53-as bevallásba? 27 százalékos eho vagy egyéb más járulék terheli a jövedelmet? Tartalma alapján minősítheti-e a NAV megbízási jogviszonynak az ügyletet? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Közös őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem főállású őstermelő bevonhatja-e közös őstermelői tevékenységbe a nem biztosított házastársát anélkül, hogy ő főállású őstermelő lenne (vagyis fizetnie kellene kezdőként a minimálbér után)? A házastárs piacon szeretne árusítani, ezt őstermelői igazolvány hiányában milyen formában teheti meg? Egyszerűsített foglalkoztatás, esetleg megbízásos jogviszony díjazás nélkül szóba jöhet?

Magánszemély, megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam az egyik cikkben, hogy a magánszemélyt megbízási jogviszonnyal foglalkoztatják – lehetséges –, tehát arra lennék kíváncsi, hogy ezek szerint nem is kell számlát kiállítania, csak a szerződés szerint elszámolhat a magánszemély a 10 százalékos költséggel? Köszönöm.

Külsős ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 2012-ben alakult kft. már a megalakulása óta külsős ügyvezetőt alkalmaz megbízásos jogviszonyban. 2012-ben vezető tisztségviselőként jelentették be heti 36 órát elérő munkaviszony mellett (van máshol főállása is). Ettől az időponttól a havi 08-as bevallások 35-ös kóddal (társas vállalkozás tagja) kerültek beadásra. Kérdésem az lenne, hogy ez így megfelelő-e, mivel az ügyvezető nem tagja a társaságnak? Ha nem megfelelő, visszamenőleg javítani kell-e, vagy az időközben történt jogszabályváltozások befolyásolják-e ezt a bejelentést? Szeretnénk rendbe tenni ezt a bejelentést, ha nem jó így. Mit tegyünk? Megbízásos jogviszony szerint más nem önálló tevékenységnek számít és nem számolható el a 10 százalék költség a jogviszony után, illetve adható-e neki Erzsébet-utalvány kedvező adózással (ha egyébként a cafetéria rendszer további feltételeinek megfelel)?

Változás az ügyvezetésben Kérdés

Újra ügyvezetés, 2016. 03. 16-tól új Ptk. A kötelező továbbképzésen kapott tájékoztatás szerint tagi jogviszonnyal nem lehet a fenti időponttól ügyvezetői tisztséget gyakorolni. Ha egy kft. tagja eddig 1210 Feor kóddal volt bejelentve, mint tag, és erre a jogviszonyára kapott havi jövedelmet (garantált bérminimumon felül), akkor most ki kell jelenteni ebből a Feorból, és, mint tagi személyes közreműködőt, milyen kóddal kell bejelenteni? Egy vállalkozás tagja, „mindenes” a saját cégében, hogyan válasszon Feort? A tagi közreműködésén felül köteles jövedelmet kapni az ügyvezetésért? Eddig úgy tudtam,hogy a tag társas vállalkozónak minősül, ha nincs heti 36 órás munkaviszonya, vagy nem nyugdijas. Mi változott? Ha tagként a garantált bérminimum után adózik, most az ügyvezetői tisztség után is a garantált bérminimum után fog duplán adózni, ha nem köt részmunkaidős munkaviszonyt a saját cégével? Vagy megbízási jogviszonnyal ebben az esetben is lehet, és az lehet nulla? Mi a változás miatt a lényeg? Ha egy egyszemélyes kft. tagja főállásban máshol dolgozik, megbízási jogviszonyt hogyan köt magával? Köteles magának fizetni az ügyvezetésért? Kérem szíves tájékoztatásukat ez ügyben.

Tisztségviselő Kérdés

Kedves Radics Zsuzsanna! Szeretnék segítséget kérni az alábbi kérdésben: Egér Kft. tulajdonosa egy másik kft. – legyen Cica Kft. Mindkét kft. képviselője ugyanaz a személy, de nincs tulajdoni részesedése egyik cégben sem. Akkor, ha mindkét cégben, mint tisztségviselő látja el az ügyvezetői tevékenységét, milyen járulékokat kell fizetnie, ha elvileg egy harmadik kft.-ben társas vállalkozó, és fizeti is a járulékait? Lehet-e megbízási jogviszonyban nulla forinttal a Egér és Cica Kft.-nél is? Vagy valamennyi megbízási díjat kell adni neki? Ha jól tudom, akkor volt arra lehetőség, hogy nulla forintos megbízási díj legyen, csak azt nem tudom, hogy melyik évben változott ez meg... Segítségét előre is köszönöm!

Bevallási nyilatkozat megbízási díjról Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a "munkáltató" megjelölésre vonatkozik a feltételek között. Tehát, adott egy magánszemély, akinek csak egy (vagy több) megbízótól, mint kifizetőtől származik adóköteles jövedelme, a kifizetők mindig 10 százalék költséghányadot alkalmaztak az előleg megállapítása során év közben, és a magánszemély egyéb tekintetben megfelel a bevallási nyilatkozat feltételeinek. Ez a magánszemély, aki tehát megbízási jogviszonyban állt egy (vagy több) kifizetővel 2015-ben, és csak megbízási díjból származó jövedelme volt ebben az évben, adhat-e bevallási nyilatkozatot az éppen aktuális kifizetője felé (élő megbízási szerződés esetén), illetve az adóhatóság felé (ha éppen nincs élő megbízási szerződése)? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel B.Gy.

Végelszámoló biztosítási jogviszonya: ki, mikor, mennyi közterhet fizet? Cikk

Számos kérdés érkezik az Adózóna.hu-hoz a végelszámolók társadalombiztosítási jogviszonyával kapcsolatban. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk, milyen jogviszonyokban, milyen tb-közterhek mellett láthatja el a végelszámoló a feladatát.

Katás bt. kültagja Kérdés

Katás bt. kültagja alkalmanként szeretne dolgozni a bt.-ben. Lehetséges-e, hogy március hóra megbízási jogviszonyban (15 ezer forint/hó) munkát végezzen? Egy évben kb. 8 megbízása lenne. Többször nem végezne munkát. A bt. minden járulékot megfizetne utána. Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink