486 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére
Megbízási jogviszonyban foglalkoztatott – adatlap kiállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk megbízási jogviszonyban foglalkoztatott egy nyugdíjas munkavállalót. A kilépő papírok elkészítésénél merült fel az a kérdés, hogy az Adatlap 2016 II. oldalának IV. részénél a családi járulékkedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatást akkor is ki kell tölteni, ha a megbízási jogviszonyban foglalkoztatott nem érvényesített családi járulékkedvezményt? (Ideértve: a járulékalapot képező jövedelem (a), megállapított egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege (b), levont egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege (d)). Illetve milyen esetekben nem kell kitölteni ezt a részt? Segítő közreműködését előre is köszönöm!
Öregségi nyugdíjas megbízásos jogviszonya Kérdés
Adó és járulék vonatkozásában szakmai segitséget szeretnék kérni: Helyesen értelmezem-e, hogy ha egy öregségi nyugdijast (orvos) egy intézmény megbízási jogviszonyban foglalkoztat, nem kell levonni tőle nyugdij- és ez egészségbiztosítási járulékot? Csak az szja-t kell töle levonni. Mielőbbi segítő válaszukat várom tisztelettel.
Egyszemélyes kft. ügyvezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. alapító okiratában rögzítették, hogy a tulajdonos az ügyvezetést megbízásban látja el. A díjazása havi 600 000 forint. Tudomásom szerint egyszemélyes kft.-ben csak tagi jogviszonyban lehet ügyvezetni. Jól tudom-e, hogy a juttatását tagi jövedelemként kell kifizetni? Illetve, hogy a megbízási jogviszony itt helytálló-e, és megbízási díjként kellene kezelni? Tb-törvény szempontjából nem mindegy, és szeretnénk helyesen eljárni. Válaszát köszönöm.
Szociális szövetkezet igazgató elnökének jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szövetkezet alapító okirata nem mondja ki egyértelműen, hogy az igazgató elnök jogviszonyát milyen formában látja el. Tulajdonképpen nyitva hagyja a tagi jogviszony, munkaviszony, illetve a megbízási jogviszony közötti választás lehetőségét. Ilyenkor mi a teendő? A vezető tisztségviselő egy kft.-ben megbízási jogviszonyban látja el a feladatait, munkaviszonya nincs. Milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak? Segítségüket köszönettel! B. Ági
Családtag, haver segítene otthon, a cégben? Mutatjuk, hogyan lehet Cikk
Amikor az üzlet tulajdonosa kiugrik 1-2 órára elintézni az ügyes-bajos dolgait, ráhagyhatja-e a fiára a boltot, vagy addig be kell zárnia? Segíthet-e szívességből egy barát több napon át szüretelni? Jogszerű-e, ha az ismerősöm nem munkaviszony keretében, de segédkezik a házam alapozási munkáiban tűzifáért cserébe? Hogyan lehet családtagot foglalkoztatni? Mikor beszélünk munkaviszonyról, mikor létesíthető megbízási jogviszony?
Kft.-tag részmunkaidőben Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kétszemélyes kft. ügyvezetője nyugdíjas, fizetik utána a 7050 forintot. A másik tag (80 százalékban tulajdonos) személyesen közreműködik a cég tevékenységében, máshol nincs 36 órát elérő biztosítási jogviszonya. Eddig megbízási jogviszony alapján látta el a tevékenységét, a minimálbér 30 százalékát elérő megbízási díjjal, ami után a járulékokat megfizette. Helyes-e ez az eljárás, vagy ebben az esetben, mivel nincs főállása, kötelező-e főállású társas vállalkozóként megfizetnie a minimálbér utáni járulékokat? Ez az illető, ha most cégvezető lesz, megteheti-e ezt részmunkaidős munkaviszonyban? És ebben a munkaviszonyban elláthatja-e személyes közreműködési tevékenységét is?
Alapító okirat módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alapító okirat szerint a vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését megbízási jogviszonyban látja el. Kérdésem, hogy módosítani kell-e, a cégbíróságnál be kell-e jelenteni a jogviszonyváltozást, ha a képviselő az ügyvezetést a jövőben munkaviszonyban látná el? Válaszát előre is köszönöm: Kovács Lajosné
Járulék és szocho, ha az ügyvezető személyesen közreműködik Cikk
A cég ügyvezetője a társaságban személyesen is közreműködik, milyen járulékfizetési terhekkel kell számolnia? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Ügyvezető megbízási jogviszonya és a 36 órás jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy magánszemély két különböző gazdasági társaság ügyvezetője megbízási szerződéssel és a minimálbért jelentősen meghaladó díjazásokkal (ezek egyikében sem tag). A megbízási szerződések nem tartalmaznak a munkavégzésre vonatkozó óraszámot. Minden járulék levonásra kerül a megbízási díjak teljes összege után. Ugyanezen magánszemély egy harmadik társaságban is ügyvezető, és személyesen közreműködő tag is. Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli, és milyen járulékalap után ez utóbbi társaságban? A megbízási szerződések megfelelhetnek-e egy legalább 36 órás munkaviszonynak? Válaszukat előre is köszönöm!
Űgyvezető Ptk./NAV 2016. 03. 15. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft., amely megfelel az új Ptk. jegyzettőke-követelményének, mert már régen alakult. A cég ügyvédje felhívott, hogy módosítani kell a társasági szerződést, mert bele kell írni, hogy az ügyvezető munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban látja-e el az ügyvezetőséget. Én, mint könyvelő, leírtam neki, hogy van egy boltja, ahol eladó munkaviszonyban és a 08-as bevallásban, mint eladót 20 kód, 5113 FEOR úgy jelentjük, valamint mint társasvállalkozó ügyvezető 35 kód 1210 FEOR nulla forinttal. A válasz: nos az igazság az, hogy ebből bizony nekünk sem egyértelmű. Ügyvédnővel is beszéltünk róla, amit mi tudunk, hogy vezető tisztségviselő vagy munkaviszonyos vagy megbízásos jogviszonyban láthatja el a tisztséget. Mivel a tag bolti munkakörben van foglalkoztatva a társaságnál, talán megbízásos ügyvezető a jelenlegi státusza. Az biztos, hogy mindenképpen kellene, hogy legyen az ügyvezetői jogviszonyára, ha az nem munkaviszony megbízásos szerződése, amiben a díjazása rögzítve van (akár 0 forint)..... Kérdezem: nekem, mint könyvelőnek mit kellene mondanom: 1.) Mondhatom-e, hogy az eladói munkakört átváltom ügyvezetőre, és alkalmazottként, mint ügyvezető van a boltban, mert úgyis ott intézi a cégügyeket is (családi vállalkozás férj, feleség). Vagy maradjon bolti eladó munkaviszonyban, és mint ügyvezető megbízási jogviszonyban nulla Ft-tal? 3.) Tényleg most emiatt minden régi kft.-nek módosítania kell a társasági szerződését is amiatt, hogy benne legyen az ügyvezetői státusz?
Növényvédelmi szolgáltatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdaság vezetője, ezen kívül adószámmal rendelkező (nem egyéni vállalkozó) magánszemélyként növényvédelmi szaktanácsadást nyújt. A tanácsadást növényvédelmi szolgáltatói szerződés alapján végzi évi 50 ezer forint szolgáltatási díj ellenében cégek és magánszemélyek részére egyaránt, a szolgáltatásról számlát állít ki. Helyes-e az a gyakorlat, hogy tételes költségelszámolás alapján negyedévente megállapítjuk a növényvédelmi szaktanácsadás jövedelmét, és a negyedévet követő hó 12-éig megfizetjük a 15 százalék szja-előleget, majd év végén önálló tevékenységből származó jövedelemként állítjuk be az 53-as bevallásba? 27 százalékos eho vagy egyéb más járulék terheli a jövedelmet? Tartalma alapján minősítheti-e a NAV megbízási jogviszonynak az ügyletet? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Közös őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem főállású őstermelő bevonhatja-e közös őstermelői tevékenységbe a nem biztosított házastársát anélkül, hogy ő főállású őstermelő lenne (vagyis fizetnie kellene kezdőként a minimálbér után)? A házastárs piacon szeretne árusítani, ezt őstermelői igazolvány hiányában milyen formában teheti meg? Egyszerűsített foglalkoztatás, esetleg megbízásos jogviszony díjazás nélkül szóba jöhet?
Magánszemély, megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam az egyik cikkben, hogy a magánszemélyt megbízási jogviszonnyal foglalkoztatják – lehetséges –, tehát arra lennék kíváncsi, hogy ezek szerint nem is kell számlát kiállítania, csak a szerződés szerint elszámolhat a magánszemély a 10 százalékos költséggel? Köszönöm.
Külsős ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2012-ben alakult kft. már a megalakulása óta külsős ügyvezetőt alkalmaz megbízásos jogviszonyban. 2012-ben vezető tisztségviselőként jelentették be heti 36 órát elérő munkaviszony mellett (van máshol főállása is). Ettől az időponttól a havi 08-as bevallások 35-ös kóddal (társas vállalkozás tagja) kerültek beadásra. Kérdésem az lenne, hogy ez így megfelelő-e, mivel az ügyvezető nem tagja a társaságnak? Ha nem megfelelő, visszamenőleg javítani kell-e, vagy az időközben történt jogszabályváltozások befolyásolják-e ezt a bejelentést? Szeretnénk rendbe tenni ezt a bejelentést, ha nem jó így. Mit tegyünk? Megbízásos jogviszony szerint más nem önálló tevékenységnek számít és nem számolható el a 10 százalék költség a jogviszony után, illetve adható-e neki Erzsébet-utalvány kedvező adózással (ha egyébként a cafetéria rendszer további feltételeinek megfelel)?
Változás az ügyvezetésben Kérdés
Újra ügyvezetés, 2016. 03. 16-tól új Ptk. A kötelező továbbképzésen kapott tájékoztatás szerint tagi jogviszonnyal nem lehet a fenti időponttól ügyvezetői tisztséget gyakorolni. Ha egy kft. tagja eddig 1210 Feor kóddal volt bejelentve, mint tag, és erre a jogviszonyára kapott havi jövedelmet (garantált bérminimumon felül), akkor most ki kell jelenteni ebből a Feorból, és, mint tagi személyes közreműködőt, milyen kóddal kell bejelenteni? Egy vállalkozás tagja, „mindenes” a saját cégében, hogyan válasszon Feort? A tagi közreműködésén felül köteles jövedelmet kapni az ügyvezetésért? Eddig úgy tudtam,hogy a tag társas vállalkozónak minősül, ha nincs heti 36 órás munkaviszonya, vagy nem nyugdijas. Mi változott? Ha tagként a garantált bérminimum után adózik, most az ügyvezetői tisztség után is a garantált bérminimum után fog duplán adózni, ha nem köt részmunkaidős munkaviszonyt a saját cégével? Vagy megbízási jogviszonnyal ebben az esetben is lehet, és az lehet nulla? Mi a változás miatt a lényeg? Ha egy egyszemélyes kft. tagja főállásban máshol dolgozik, megbízási jogviszonyt hogyan köt magával? Köteles magának fizetni az ügyvezetésért? Kérem szíves tájékoztatásukat ez ügyben.