486 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Ügyvezető megbízási jogviszonyban: mikor lehet, és mikor nem? Cikk

Gazdasági társaság ügyvezetője megbízási jogviszony keretében (amely természetesen díjazás nélkül is történhet) csak abban az esetben láthatja el az ügyvezetői teendőket, ha nem tagja a társaságnak, illetve, ha tulajdonosról van szó, akkor pedig az ügyvezetésen túl, társas vállalkozóként is közreműködik a társaságban. Cikkünkben részletezzük a vonatkozó törvényi előírásokat.

Egyéni vállalkozó csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki jelenleg gyeden van első gyermekével, 2017.11.11-re várja a második babáját. Közben a gyed mellett megbízási jogviszonyban is szerzett jövedelmet, 2016.09.01-2017.05.31. között, amelyből vontak egészségbiztosítási járulékot is. Az egyéni vállalkozás szünetelt, de 2017.02.24-től újra aktív. Jelenleg nincs az egyéni vállalkozónak a vállalkozásból kivétje, de egyéb jövedelme sincs, csak az első gyermek után a gyed. Az egyéni vállalkozásból nem fizet járulékot. Jól gondoljuk, hogy a második gyermekkel a csedet a minimálbér másfélszerese után fogja számfejteni az OEP? Köszönettel: Kozma Beáta

Ügyvezető tag munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja a kft. ügyvezetője is egyben. A társasági szerződésben az van rögzítve, hogy az ügyvezetői feladatait megbízási jogviszonyban látja el. Most szeretné munkaviszonyban ellátni az ügyvezető feladatokat. Ebben az esetben a társasági szerződést módosítani kell. Amennyiben munkaviszonyban látja el a tag az ügyvezetői feladatokat az emelt szintű járulékot kell megfizetni vagy a számfejtett bruttó bért kell alapul venni és nem kell az alapot megemelni a járulékfizetés szempontjából? Amennyiben munkaviszonyban látja el, attól ő még társas vállalkozónak számít?

Megbízási jogviszonyban 08-as bevallás kitöltése. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó megbízási jogviszonyban foglalkoztat dolgozót. A megbízási díj nem éri el havonta a minimálbér 30 százalékát, így a dolgozó nem biztosított. A kérdésem az lenne, hogy abban a hónapban, amikor kifizetés nem történik (mert vagy előtte való hónap végén, vagy a következő elején történik a kifizetés, a munka elvégzésétől függően) kell-e szerepeltetni a dolgozót nullás adatokkal a 08-as bevalláson, vagy egyáltalán nem is kell feltüntetni. Köszönöm.

Munkaviszonyban lévő számlázna is a munkáltatójának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha főállásban irodavezető vagyok egy kft.-nél, és munka után, illetve hétvégén új ügyfeleket szerzek a cégnek, mely után jutalékot kapnék, azt leszámlázhatom-e a munkáltatómnak, mint katás egyéni vállalkozó? Baj-e, hogy ott főállásban munkavállaló is vagyok? Köszönöm szépen a segítségét!

Társas vállalkozó megbízásos jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben. Most alakult kft. kettő taggal, törzstőkemegosztás 75-25 százalék. Mindketten ügyvezetők, vezető tisztségviselők, a társasági szerződés szerint az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látják el, és mindketten rendelkeznek 36 órán túli munkaviszonnyal is. A kérdés, hogy ők társas vállalkozók 36 órán túli munkaviszony mellett? Kell-e külön készíteni megbízási szerződést az ügyvezetői tevékenységek ellátására, illetve van-e arra lehetőség, hogy díjazás nélkül végezzék a teendőiket, a személyes közreműködésüket? Milyen bejelentési és járulékfizetési kötelezettség terheli a kft.-t a megbízási jogviszony alapján? Köszönöm a segítséget.

Kft. tag, ügyvezető biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő, az alábbiakban kérem válaszát: Kft. tulajdonosa ügyvezető is. Társasági szerződés tartalmazza, hogy az ügyvezetői feladatát munkaviszonyban látja el heti 8 órában. Biztosítási jogviszonnyal heti 10 órában – más cégnél – rendelkezik. Ha a saját cégében csak ügyvezetői feladatokat lát el, kötelező-e bejelenteni a heti 8 óra munkaviszonyon kívül, mivel nincs meg a heti 40 órás biztosítási jogviszonya. Ha az ügyvezetői feladatokon kívül munkát is végez a cégében heti 15 órában, ezt alkalmazotti jogviszonyban végezheti-e? Ha nincs meg a heti 40 órás biztosítási jogviszonya, akkor fizetni kell-e a minimálbér v. garantált bérminimum után a járulékot? Köszönöm válaszát . F. Ágnes

Megbízási jogviszony – bejelentési kötelezettség Kérdés

"A foglalkoztatás megkezdése előtt kell bejelenteni, ha új biztosítási jogviszonyt létesít, tehát: a biztosítás kezdetére vonatkozóan legkésőbb a biztosítási jogviszony első napján, a foglalkoztatás megkezdése előtt. Álláskeresési támogatás esetén a támogatást megállapító határozat jogerőre emelkedését követő 10 napon belül, illetve ha a biztosítás elbírálására utólag kerül sor, legkésőbb a biztosítási kötelezettség megállapítását követő napon (Art. 16. § (4) bek. a) pont)". Ha megbízási jogviszonyban foglalkoztatok valakit, függetlenül attól, hogy a megbízási időszak végén az elszámolás szerint kifizetett összeg alapján biztosítottá válik a megbízott vagy sem, van-e bejelentési kötelezettségem a NAV-hoz a T1041 nyomtatvány beküldésével a megbízási jogviszony kezdetekor?

Gyed melletti ügyvezetés megbízási jogviszonyban Kérdés

Egy kft. munkaviszonyban lévő tagja munkaviszonyban látta el az ügyvezetést, időközben gyermeket vállalt és jelenleg gyeden van. A társasági szerződés módosításra került 2017 májusában, az ügyvezetést a továbbiakban megbízási jogviszonyban látja el, díjazás nélkül. Kérdésünk, hogy a T1041-es nyomtatványon ezt a változást hogyan kell jelentenünk?

Veszélyes a bejelentés nélküli foglalkoztatás – van más megoldás is Cikk

A be nem jelentett foglalkoztatás a munkaügyi ellenőrzés adatai alapján vezető jogsértésnek számít, mely ráadásul sok esetben a felek akarategységén alapul. A munkáltató szeretne megmenekülni az adminisztrációs, valamint közteherviselési kötelezettségei alól, a munkavállaló pedig abban reménykedik, hogy „feketén” magasabb munkabért vihet haza, mint bejelentett foglalkoztatásban.

Személyes közreműködés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, a többségi részesedéssel rendelkező tag az ügyvezető, a másik tagja a kft.-nek eddig nem működött közre a vállalkozás tevékenységében. Munkaerő hiányában van a cég, a tagja, aki eddig nem vett részt a vállalkozás tevékenységében kisegítené a céget. Kérdés: 1. megbízási jogviszonyban elláthatja-e a személyes közreműködést nulla forintos megbízási díjért? 2. Ha igen, van-e bejelentési kötelezettség a T1041-es nyomtatványon? Köszönettel: Filip Emese

Nyugdíjas ügyvezető egészségügyi szolgáltatási járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségét: nyugdíjas (öregségi) ügyvezető után, aki megbízási jogviszonyban látja el teendőit 0 forintért, kötelező-e megfizetni a 7110 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot? Nevezett illető nem tulajdonosa a kft.-nek. Válaszát megköszönve tisztelettel maradok!

Kft. tagjának jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakuló egyszemélyes kft. tulajdonosának jogviszonyával kapcsolatban lenne kérdésem. A kft. kisboltot szeretne üzemeltetni. A tulajdonosnak nincs ugyan kereskedelmi végzettsége, de szeretne napi 8 órában, munkaviszonyban dolgozni a boltban, mert nincs más munkaviszonya. Ezen munkaviszonyon belül elláthatja az ügyvezetői tevékenységet is, vagy kell külön megbízási jogviszony az ügyvezetésre? Illetve, ha ő munkaviszonyban dolgozik, bár tag is, akkor nem minősül társas vállalkozónak, így nem kell az emelt járulékalapok alapján megfizetnie a szochót, egészségügyi járulékokat, ha jól értem. Illetve a szakképzettséggel kapcsolatban szeretném még kérdezni, hogy a tulajdonos egyik nyugdíjas családtagjának van kereskedelmi végzettsége, ő napi két órában tudna tevékenykedni a boltban, ez így elegendő-e, hogy a vegyesbolti tevékenységhez szükséges szakképzettség biztosítva legyen, vagy minden alkalmazottnak szükséges a végzettség vagy esetleg magasabb óraszámban kell foglalkoztatni? Esetleg valamilyen arányszámnak kell megfelelni a szakképzettséggel kapcsolatban? (Ezekre vonatkozóan, ha jogszabályhelyet is tudna írna, azért nagyon hálás lennék.) Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

Kata választása – bt.-beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság egyedüli beltagjaként munkaviszonyban látom el a bt. ügyvezetését. Erről a társasági szerződésben rendelkeztünk. Szeretnék év közben áttérni a katás adózásra. Kérdésem, hogy a munkaviszony szerinti ügyvezetés kizáró ok-e az alábbiak miatt? "Betéti társaságnak be kell jelentenie legalább egy kisadózó magánszemélyt. Betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett olyan tagja minősül kisadózónak, aki bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz a kisadózó vállalkozás tevékenységében. A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. Amennyiben kizáró ok az eddigi munkaviszony, megoldást jelent-e, ha módosítom a társasági szerződést, és az ügyvezetést a továbbiakban tagi jogviszonyban végzem, majd ezután jelentkezek át a kata hatálya alá? Esetleg társasági szerződés módosítása nélkül, a T1041-es bejelentő lapon elég kijelenteni a munkaviszonyt, és tagi jogviszonyosként bejelentkezni? Válaszát köszönöm! Kata

Alkalmi munkavállaló egyéb jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. több alkalommal foglalkoztat egyszerűsített munkavállalás keretében egy magánszemélyt. Kérdésem az, hogy ugyanezt a magánszemélyt az alkalmi munkavállalás mellett megbízhatja-e valamely munka elvégzésére megbízási szerződéssel is (az alkalmi munkavállalással azonos időre, vagy azon kívül eső időre)? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink