466 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Főállású katás ügyvezetői díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017.01.01-től betéti társaság beltagja főállású katásként dolgozik a saját társaságában. 2017 előtt 36 órás munkaviszonyban volt a bt.-ben, e mellett ugyanitt megbízási jogviszonyban, havi 1000 forintért látta el az ügyvezetői teendőket. Kérdésünk az, hogy főállású katásként szükség van-e még az ügyvezetői teendők ellátása miatt a megbízási jogviszonyra?Köszönettel.

Járulékfizetés többes jogviszonyban, ugyanannál a foglalkoztatónál Cikk

Az egyidejűleg több jogviszonyban álló munkavállaló, vállalkozó utáni járulékkötelezettség szabályaival a jogalkalmazók többnyire tisztában vannak. Elbizonytalanodnak viszont, ha az érintett ugyanannál a foglalkoztatónál, illetve kifizetőnél létesít párhuzamos jogviszonyokat.

Járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem korlátolt felelősségű társaságban 50%-kos részesedéssel bír. Képviseleti joga önálló, tisztsége ügyvezető. 2017. január hónapban heti 36 órát meghaladó munkaviszonyt létesített. Korábban a kft. tagi jogviszonya alapján volt biztosított. A társaságban a heti 36 órát meghaladó munkaviszony létesítését követően is lát el ügyvezetői feladatokat, illetve továbbra is önállóan képviseli a céget. A kérdés az, hogy az ügyvezetői feladatok ellátása végezhető-e munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban, és az elvégzett feladatokért járó díjazást meg lehet-e állapítani a munkabérre és a megbízási jogviszonyra vonatkozó jogszabályok szerint. A választ köszönöm. Orosz Sándorné

Egyszemélyes kft. – munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. alapító okiratában az szerepel, hogy az ügyvezető a tevékenységét megbízási jogviszonyban látja el. Munkaviszonyra szeretne váltani. Megteheti a könyvelő, hogy a 17T1041-en átjelenti munkaviszonyra a jogviszonyát, vagy ahhoz mindenképpen szükséges az alapító okirat módosítása is? Az ügyvédtől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nem tudja csak a jogviszonyt módosítani, mivel ez a cégjegyzékben nem megjelenő adat. Válaszukat köszönöm.

Katás kültag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy főállású katás egyéni vállkozó lehet-e egy katás bt. kültagja (csak a bt. beltagja van bejelentve kisvállkozónak) és ott végezhet-e munkát megbízási jogviszony keretében? Jól gondolom-e, hogy ez a megbízási jogviszonya nem minősülne tagi jogviszonynak, hisz nem egyszerre áll fenn a tagi jogviszony és a bt képviseleti jogviszonya. A bt.-nek szüksége lenne a szakmai munkájára, és így a megbízási jogviszonya mellett katás jövedelemhez jutna, melynek járulékterhe a megbízás után számolódna. Ha tagi jogviszony keretében közreműködne, akkor a bt.-ben állna be a főállású státusza minimálbér utáni járulékfizetéssel és egyéni vállkozóként lenne 25 ezer forintos kiegészítő jogviszonyú? Válaszát előre is köszönöm.

Megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném véleményét, hogy amennyiben egy könyvelő heti 40 órás munkaviszonyban főállásban dolgozik egy cégnél, akkor vállalhat-e mellette határozatlan idejű megbízási jogviszonyban (kb. havi 10-15 óra, részben otthon, részben a kft. székhelyén) könyvelést egy másik cégnél? A könyvelő nem tud számlát adni a megbízási díjról. A kft. számfejti a havi megbízási díj összegét, és jelenti a 08-as bevalláson. (Levonja az szja-t és megfizeti a megbízási díj után a 27 százalék ehót.) Köszönöm válaszukat!

Megbízási jogviszony Kérdés

A következő kérdéseim lennének megbízási jogviszonnyal kapcsolatban: 1. Megbízási jogviszonyban lehet-e heti, illetve havi munkaidőkeretet megállapítani, illetve munkavégzés helyét megállapítani? 2. 10 százalékos költségátalányt kötelező-e figyelembe venni, vagy vehetem-e a bruttó bért 100 százaléknak a járulékok megfizetésénél? 3. A megbízási jogviszonyt a munkaügyi ellenőrzés mikor módosíthatja át munkaviszonnyá? Köszönöm a válaszukat! Zsók Gabriella

Veszélyeztetett terhesség és ügyvezetőség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy hölgy, aki jelenleg 9-es táppénzen van, januárban várható a baba születése. A barátnőjével van egy közös tulajdonú cége, ahol ő többségi tulajdonban van. Szeretné átvenni az ügyvezetést. Veszélyeztetett terhesként van akadálya megbízásival őt lejelenteni ügyvezetőnek? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Anna

Kata és mellette kft. ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben a tagok megbízási jogviszonyban tevékenykednek, a minimálbér után megfizetik a járulékokat. Jövőre szeretnének katás egyéni vállalkozók lenni úgy, hogy ott megfizetik az 50 ezer forint katát, az lenne a főállásuk, a kft.-ben, mint ügyvezetők és közreműködők, pedig egy bizonyos összegű megbízási díj után fizetnének járulékot. Kérdésem, hogy ez törvényes-e? Mondhatják-e azt, hogy az egyéni vállalkozás lesz a főállásuk, és a kft.-ben így mentesülnek a minimálbér utáni járulékfizetés alól? Válaszukat előre is köszönöm!

Ügyvezetés megbízásban, tagság munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben két tag van. Mindkettő ügyvezető is egyben. Az egyik tag munkaviszonyban működik személyesen közre. A másik nyugdíjas, így kiegészítő tevékenységűnek minősül. Elláthatják-e az ügyvezetőséget megbízási jogviszonyban, díjazás nélkül? Ha igen, jól gondoljuk-e, hogy nem merül fel ezután adó- és járulékfizetési kötelezettség egyik fél esetében sem, egyik oldalon sem az ügyvezetői státusz tekintetében? Mely jogszabályhely alapozza ezt meg? (A munkaviszonyos – aminek időtartama egyébként eléri a 36 órát – jövedelem után természetesen minden közterhet megfizetnek, és a kiegészítő tevékenységű tag után is az egészségügyi szolgáltatási járulékot.)

Kereskedő jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nem bolti kereskedelmi tevékenységként munkavédelmi eszközök értékesítésére kötött szerződést az eszközök gyártójával. Értékesítőként alkalmazna magánszemélyeket, akik a saját idejüket beosztva, saját eszközeikkel a társaságunk nevében 50 ezer forint alapdíj és a megkötött ügyletek után jutalékot kapna. Foglalkoztathatja a társaság a kereskedő magánszemélyt, mint kereskedő ügynököt megbízási jogviszonyban? A kereskedő magánszemély társaságunk képviseletében, nevében járna el. A megbízási vagy a munkaviszony jogviszonyát javasolja?

Társas vállalkozó személyes közreműködése Kérdés

Egy általunk könyvelt kft.-nél munkaügyi ellenőrzés történt. A kft. két magánszemély tagból áll, ahol az egyik tag – aki a kft. ügyvezetője – heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat nulla forintért, a másik tag heti 30 órában, munkaviszonyban dolgozik a kft.-ben eladóként. A kft. egy üzletet üzemeltet, aminek a nyitvatartási ideje hétköznap napi 9 óra, és szombaton is nyitva van fél napot. A 30 órában foglalkoztatott munkavállalót (aki a kft. tagja is) a munkaideje letelte után a kft. másik tagja (aki az ügyvezető) váltja fel, és ő látja el az eladói feladatokat. Az ellenőrzés során azt a megállapítást tette a munkaügyi felügyelőség, hogy az ügyvezető nem állhat a pult mögé eladóként dolgozni, mivel neki az ügyvezetésre van megbízása, és a társasági szerződésben személyes közreműködésre nincs hivatkozás, ezért ajánlották, hogy jelentsük be az adóhatóság felé T1041-es nyomtatványon, mint munkavállaló dolgozót eladóként heti 19 órában, ahogy a bolt nyitvatartási ideje megkívánja. (Egy munkaügyi előadáson felvetettem ezt a problémát, ahol az előadó azt tanácsolta, hogy megbízási jogviszonyban is elláthatja az ügyvezető az eladói munkakör feladatait.) A kft. ügyvezetőjét bejelentettük a T1041-es nyomtatványon, mint társas vállalkozó tagját heti 36 órás munkaviszony mellett. Az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látja el, amiért díjazásban nem részesül, ezért nem képződik tb-jogviszonya, így T1041-es nyomtatványon bejelentési kötelezettsége.

Ausztria – egyéni vállalkozó Kérdés

Ausztriában egyéni vállalkozóként dolgozó magánszemélynek – az éves bevétele nem haladja meg a 11 ezer eurót – milyen járulékfizetési kötelezettsége van, és emellett lehet-e Magyarországon részmunkaidős munkaviszonya, vagy azt az ausztriai egyéni vállalkozás idejére meg kell szüntetnie? Vagy lehet-e megbízási jogviszonyban magyar társas vállalkozással? Nyugdíjra számíthat-e az ausztriai munkavégzésével kapcsolatban?

Helyettesítő gyógyszerész alkalmazása Kérdés

869002 TEÁOR (gyógyszerész nem saját gyógyszertárban) megbízási szerződéssel jogilag alkalmazható-e? Számlát ad, heti 2*4 órában dolgozik. Szakmai előírás szerint: 41/2007. (IX. 19.) EüM rendelet „a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak, továbbá intézeti gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjéről” "13/A. § (1) A közforgalmú gyógyszertár működtetője … (3a) A közforgalmú gyógyszertár működtetője a gyógyszerész, gyógyszertári szakasszisztens, gyógyszertári asszisztens (1) bekezdés szerinti létszámára vonatkozó előírásokat – a gyógyszertárral munkavégzésre irányuló jogviszonyban nem álló – helyettesítő gyógyszerésszel, helyettesítő gyógyszertári szakasszisztenssel, helyettesítő gyógyszertári asszisztenssel is biztosíthatja úgy, hogy a helyettesített munkaórák száma egy naptári éven belül nem lehet több, mint a gyógyszertárban foglalkoztatott gyógyszerészek, gyógyszertári szakasszisztensek, illetve asszisztensek egész évben teljesített munkaóráinak 30%-a. (3b) A gyógyszertár vezetője a (3a) bekezdés szerint helyettesített munkaórákról nyilvántartást vezet."

Orosz Föderáció állampolgára Magyarországon céget alapít IV. Kérdés

Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Mindkét esetben egy olyan munkaviszonyól van szó, ahol a munkakörben megjelölt tevékenységet nem Magyarországon végzik, és harmadik ország területén tartózkodik szinte egész évben a munkaviszonyban álló magánszemély. Mivel csak néha látogat az érintett munkavállaló Magyarországra, lakóhellyel sem rendelkezik ezáltal nálunk. Arra valóban nem tértem ki, hogy az Orosz Föderáció területén is rendelkezik biztosítással a mi emberünk. Különbséget én csak abban látok, hogy az általam feltett kérdésben jelölt személy társas vállalkozó is egyben, mivel tulajdonos, aki az ügyvezetést munkaviszonyban látja el heti 40 órában (a tagi kivét nulla forint). A helyzet jelenleg annyiban változott, hogy a munkaviszonyos ügyvezetés megbízási díjasra módosult. Feltelhetően ebben az esetben a kötelező társas vállalkozók járulékfizetése nem áll fenn, ugye?! Mivel Nincs az ügyfél Magyarországon, tb-vel az Orosz Föderáció területén rendelkezik, melyről igazolásunk van. Köszönöm szépen előre is!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Bejelentett részesedés végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink