466 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Rokkantsági ellátás társas vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó rokkantsági ellátásban részesül. Szociális hozzájárulási adó kedvezmény illeti meg a 2011.évi CLVI. törvény 462/A (1) bekezdése alapján. Kérdésünk, hogy ezt a kedvezményt bármilyen jogviszonyban igénybe veheti? Mindegy, hogy a tag a vállalkozásban munkaviszonyban, megbízási vagy tagi jogviszonyban áll? Valamint ezt a kedvezmény visszamenőlegesen is igényelheti-e? Segítségüket köszönjük!

Munkaügy Kérdés

Külföldi tulajdonosú, magyar székhelyű kft. magyar ügyvezetője a társasági szerződés szerint megbízási jogviszonyban az elmúlt évben nem jelentette be magát a könyvelőjükkel semmilyen formában. Ugyanakkor egy bér nélküli munkaszerződést aláíratott a tulajdonossal. Kérdésem: ezt hogyan korrigáljuk? Visszamenőleg tegyük be a bejelentést és számfejtést? Nincs megbízási szerződés. Úgy gondolom, hogy ez az ő felelőssége, de nem szeretnénk, ha a céget büntetnék emiatt. Várom véleményüket. Köszönettel.

Vezető állású munkavállaló további jogviszonya Kérdés

Tiosztelt Szakértő! Az alábbi probléma megoldásához szeretném kérni a segítségét: Költségvetési intézményként működő színházban magasabb vezetőként igazgató kinevezésére került sor. A Kjt. 22/B §-át, illetve a 150/1992. kormányrendelet 5. paragrafusát figyelembe véve az igazgató foglalkoztatása az Mt. vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályai szerint történik. Tekintettel arra, hogy az igazgató színész, ezért szeretne mind a saját, mind meghívás esetén más színházban is vállalni előadást. Az Ávr. 51. § (2) bekezdése elvileg nem zárja ki megbízási szerződés megkötését, mivel nem munkakörbe tartozó feladat lenne, az Mt. 211. § (1) bekezdése szerint azonban a vezető további munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet és a 294. § (1) bek f) pontja alapján a megbízási szerződés ebbe beletartozik. Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e esetleg valamilyen egyéb jogszabályi rendelkezés, ami erre az esetre alkalmazható lenne annak érdekében, hogy az egyébként a színházi életben gyakorlatban elég sokszor előforduló további munkavégzésként végzett előadóművészi tevékenység folytatása jogszerűen történhessen mind a saját, mind esetleg más intézményben?

Egyszemélyes kft. és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alapít két egyszemélyes kft.-t. Van egy kft.-ben 10 százalék tulajdona. 1. Alapíthat-e egy személy kettő egyszemélyes vállalkozást? 2. Egyéni vállalkozásában fizeti meg a járulékot. A két kft.-ben megbízási jogviszonyban látja el teendőit. A kft. ingatlan- és hitelközvetítéssel foglalkozik, a közvetítést a cég ügyvezetője látja el. Milyen járulékokat kell fizetnie ? Köszönönettel

Megbízási jogviszonyban tételes költségelszámolás lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Év közben kezdődő, és év végéig fennálló megbízási jogviszonnyal kapcsolatban kérném a segítségüket. A megbízási jogviszonnyal kapcsolatosan tételes költségelszámolásra kerülne sor. Tudja-e a megbízott azon költségét a bevétellel szemben érvényesíteni, amely ugyan a megbízási szerződés teljesítésével kapcsolatban merült fel, de a megbízási jogviszony kezdetét megelőzte? Véleményem szerint a megbízási szerződés időtartama előtt keletkezett költségek nem számolhatók el a bevételből. Kérném szíves tájékoztatását a fentiekkel kapcsolatban. Köszönöm válaszát!

Több cégnél dolgozna egyszerre? Erre figyeljen szerződéskötéskor! Cikk

Munkaviszony mellett egy másik cégnél is besegítene a munkavállaló a nyári szabadságolások idején. Megbízási jogviszonyban alkalmaznák; mire kell figyelni a szerződés megkötésénél? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Nyugdíjemelés 2 % Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíj mellett dolgozó (megbízási jogviszonyos) közös képviselő hol, és milyen módon kérheti a 2 százalékos nyugdíjemelést? Mi az ügyintézés menete? Köszönettel.

Munkaviszony mellett megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy főállású munkaviszonyom, ahol heti 40 órában tevékenykedek, mint irodai adminisztrátor. Van-e arra lehetőségem (akár szabadságot kivéve), hogy egy másik cégnél besegítsek a nyári szabadságok miatt kieső emberek miatt? Megbízási jogviszonyban szeretnének alkalmazni erre a, kb. 4 hétre. Ha van rá lehetőség, akkor mire kell figyelnem a megbízási szerződés elkészítésénél, hogy ne legyen törvénybe ütköző az új munkaviszonyom? Köszönöm: Katalin

Megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyes eljárás, ha egy mellékállású egyéni vállalkozó és a házastársa tevékenykedik egy egyéni vállalkozásban, az egyéni vállalkozó katát fizet maga után, a házastársa díjazás nélkül megbízási jogviszony keretében dolgozik. Élő szerződés van a két fél között, de díjazást nem kap a házastárs az elvégzett feladatért. A NAV felé bejelentésre nem került a házastárs megbízási jogviszonya. (Heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik a házastárs is.) Válaszát előre is köszönöm.

Betegszabadság és táppénz: most megtudhatja, mi a különbség Cikk

Ugyan már huszonnégy éve él a betegszabadság intézménye, de még mindig sok kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogy kinek, mikor és milyen mértékben jár a betegszabadság, s milyen feltételek mellett, mikor, és milyen mértékben jogosult valaki táppénzre. Cikkünkben részletezzük a tudnivalókat.

Megbízási jogviszonyban foglalkoztatott – adatlap kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk megbízási jogviszonyban foglalkoztatott egy nyugdíjas munkavállalót. A kilépő papírok elkészítésénél merült fel az a kérdés, hogy az Adatlap 2016 II. oldalának IV. részénél a családi járulékkedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatást akkor is ki kell tölteni, ha a megbízási jogviszonyban foglalkoztatott nem érvényesített családi járulékkedvezményt? (Ideértve: a járulékalapot képező jövedelem (a), megállapított egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege (b), levont egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege (d)). Illetve milyen esetekben nem kell kitölteni ezt a részt? Segítő közreműködését előre is köszönöm!

Öregségi nyugdíjas megbízásos jogviszonya Kérdés

Adó és járulék vonatkozásában szakmai segitséget szeretnék kérni: Helyesen értelmezem-e, hogy ha egy öregségi nyugdijast (orvos) egy intézmény megbízási jogviszonyban foglalkoztat, nem kell levonni tőle nyugdij- és ez egészségbiztosítási járulékot? Csak az szja-t kell töle levonni. Mielőbbi segítő válaszukat várom tisztelettel.

Egyszemélyes kft. ügyvezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. alapító okiratában rögzítették, hogy a tulajdonos az ügyvezetést megbízásban látja el. A díjazása havi 600 000 forint. Tudomásom szerint egyszemélyes kft.-ben csak tagi jogviszonyban lehet ügyvezetni. Jól tudom-e, hogy a juttatását tagi jövedelemként kell kifizetni? Illetve, hogy a megbízási jogviszony itt helytálló-e, és megbízási díjként kellene kezelni? Tb-törvény szempontjából nem mindegy, és szeretnénk helyesen eljárni. Válaszát köszönöm.

Szociális szövetkezet igazgató elnökének jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szövetkezet alapító okirata nem mondja ki egyértelműen, hogy az igazgató elnök jogviszonyát milyen formában látja el. Tulajdonképpen nyitva hagyja a tagi jogviszony, munkaviszony, illetve a megbízási jogviszony közötti választás lehetőségét. Ilyenkor mi a teendő? A vezető tisztségviselő egy kft.-ben megbízási jogviszonyban látja el a feladatait, munkaviszonya nincs. Milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak? Segítségüket köszönettel! B. Ági

Családtag, haver segítene otthon, a cégben? Mutatjuk, hogyan lehet Cikk

Amikor az üzlet tulajdonosa kiugrik 1-2 órára elintézni az ügyes-bajos dolgait, ráhagyhatja-e a fiára a boltot, vagy addig be kell zárnia? Segíthet-e szívességből egy barát több napon át szüretelni? Jogszerű-e, ha az ismerősöm nem munkaviszony keretében, de segédkezik a házam alapozási munkáiban tűzifáért cserébe? Hogyan lehet családtagot foglalkoztatni? Mikor beszélünk munkaviszonyról, mikor létesíthető megbízási jogviszony?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

GINOP-8.3.5-18/B hitelprogram

Pölöskei Pálné

adószakértő

Személyszállítás – közvetített szolgáltatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink