467 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Szociális szövetkezetben végzett munka adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék útmutatást kérni szociális szövetkezetben végzett munka díjazásának adó- és járulékvonzatáról. Milyen adó-, illetve járulékteher tartozik a tagi munkavégzés keretében szerzett jövedelemhez (élelmiszer, illetve pénzbeli kifizetés esetén)? És, ha a szövetkezet tagja megbízási vagy munkaszerződés alapján végez tevékenységet a szövetkezetben, másképp adózik-e, mintha csak sima, tagi munkavégzés során részesülne jövedelemben? Válaszát előre is köszönöm! P.Zs.

Megbízási jogviszony bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízási jogviszonyt szeretnénk létesíteni, a megbízott biztosítottá válik, hosszabb időre (6 hónapra) szól a megbízási szerződés. Mikortól kell a T1041 bejelenteni: a megbízás napjától vagy majd a kifizetés napján? Ha havonta kapja a díjat, akkor minden hónapra be kell jelenteni?

Egyesület tagja által végzett tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy sportegyesület gyerekek részére úszásoktatás kíván végezni. Az oktatás ellenértékét számlázná a résztvevők részére. A kérdésem arra irányulna, hogy az oktatást az egyesület tagja végezheti-e úgy, hogy az egyesülettel nincs semmilyen munkavégzésre irányuló jogviszonyban? Vagy mindenképpen egy jogviszonyt kell teremteni, ellenértékkel együtt. Válaszát előre is köszönöm.

Ügyvezető Kérdés

Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! 2015. 02. 16-án részt vettem a Lurdy Házban tartott előadásodon. Szó volt róla, hogy egy személy egy céggel nem lehet egyidejűleg munkaviszonyban és megbízási jogviszonyban is. Az egyik kft.-ben, amelynek a bérszámfejtését készítem, a társasági szerződés alapján az ügyvezetői teendőket megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezető, emellett, mint (1311) Mezőgazdasági, erdészeti, halászati és vadászati tevékenységet folytató egység vezetője munkaviszonyban is áll ezzel a kf.-vel heti 10 órában. Jól gondolom, hogy ez a kettősség nem megengedett? Ha igen, tudnál nekem írni egy törvényi hivatkozást, ami kizárja? Lehotai Katalin (Claessens Kft.) [email protected]

Biztosítási kötelezettség megállapítása Kérdés

Biztosítási kötelezettség megállapításához kérem az állásfoglalásukat. Egy pályázat keretén belül megbízásos jogviszonyok alapján 2015. január hónapban (egy kifizetőnél) egy főnek fizetnék ki a 2014. évi megbízásos jogviszonyok szerinti megbízási díjat. 2014. év folyamán különböző tevékenységekre, különböző időszakokra, az időszakok átfedésével készültek a megbízási szerződések, teljesítésigazolások. Szerződésenként a teljesítési időszakok, és a járulékalapok: 1. 2014. 01.01-2014. 06.30. 35 100 Ft 2. 2014. 04.10-2014. 04.16. 18 000 Ft 3. 2014. 06.10-2014. 06.13. 18 000 Ft 4. 2014.11.01-2015.01.31 90 000 Ft 5. 2014.12.01-2015.01.31 37 800 Ft Kérdésem, hogy az első három szerződés szerinti kifizetést 2014. 01. 01-2014. 06. 30. időpont szerint, a 4-5. szerződést 2014. 11. 01 - 2015. 01. 31. időpont alapján – a naptári napok osztószámával, valamint az 1050 forint napi járulékalap figyelembevételével – kell-e elbírálni a biztosítási kötelezettséget, vagy ettől eltérő módon?

Ügyvezető jogviszonya, ha nem tulajdonos (tag) Kérdés

Kedves Szakértők! Megerősítést kérnék: 1/ Ha egy kft.-ben egy ügyvezető, aki nem tagja, illetve tulajdonosa a cégnek, megbízási jogviszonnyal látja el a feladatait, akkor őt a T1041-es bevalláson 1210-es (választott tisztségviselő) biztosítási kóddal (s nem a megbízási jogviszony kóddal) kell bejelenteni, mert biztosított lesz (eléri a minimálbér 30 százalékát), valamint a bérszámfejtésnél nem jár neki a szokásos 10 százalékos költséghányad, mert ennél a jogviszonynál nem lehet (mivel tiszteletdíjat kap), illetve nem vonunk tőle 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulékot sem. 2/ Ha a fenti esetet eddig megbízási jogviszonnyal jelentették be a T1041-en (1202-es biztosítási kóddal), s alkalmazták a 10 százalékos költséghányadot (még annál is, aki nem biztosított), akkor ez nagyon helytelen? Várom megtisztelő válaszát! Böbe

Társasházi közös képviselő díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő Elvállaltam egy társasház 2013. évi utólagos ellenőrzését. A társasház közös képviselője a házban lakik, azonban a lakás a lánya nevén van. Ő maga társasház-kezelői tanfolyamot nem végzett. A közös képviselet mellett a takarítást is ő végezte. Ezeket a feladatokat már évek óta ő látta el, azonban erről a megbízásról sem társasházi jegyzőkönyv, sem szerződés nem lelhető fel. Díjazása a következőképpen alakult: Takarítás összege 40 000 Ft/hó, közös képviselet összege 28 000 Ft/hó, közös képviselő költségtérítése 15 000 Ft/hó. A költségtérítésről számla nem található a könyvelésben. A közös képviselő számlát nem bocsátott ki. A fenti összegeket a közös képviselő a bankból készpénzben vette fel. Kérdésem az lenne, hogy Ön szerint a közös képviselő milyen jogviszonyban látta el a feladatát? Hogyan bérszámfejtsem a fenti összegeket? A szociális hozzájárulási adót kinek kell megfizetnie, amennyiben a fenti jogviszonyt minősíthetem munkaviszonynak (munkaszerződés, bérszámfejtés nincs.), illetve megbízási jogviszonynak? Esetleg lehetne azt mondani, hogy a fenti jogviszonyt vállalkozói szerződés alapján vállalkozói jogviszonynak minősítsük? Köszönettel.

Kültag megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. (családi vállalkozás, tagjai férj és feleség) kültagja a társasági szerződés szerint személyesen nem működik közre. A bt. olyan egyedi megrendelést kapott, amelyben a kültag el tudná végezni a munka nagy részét. A bt. adhat a kültagnak megbízást a munka elvégzésére nulla forint összeggel? Válaszát előre is köszönöm!

Tgyás, gyed számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. novemberben születendő baba esetén, ha az édesanyának két párhuzamos jogviszonya volt 2005-től (munkaviszony és szabadfoglalkozású egészségügyi dolgozó megbízási jogviszonnyal, amiből a díjazása eléri a minimálbér 30 százalékát), azonban a szabadfoglalkozású jogviszony megszűnt 2014 áprilisában, akkor a tgyás és a gyed alapja, a munkaviszonyában szerzett 2013-as jövedelem vagy a munkaviszonyában és a szabadfoglalkozású jogviszonyában elért jövedelem lesz? Válaszát köszönöm!

Passzív állományú egyetemi hallgató biztosítotti jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünk megbízási szerződést kötött egy személlyel egyszeri – október elején lezajlott – munkavégzésre. A megbízási díj nem éri el a minimálbér 30 százalékát. Az utalandó megbízási díj számfejtésekor derült ki, hogy a megbízott 2014. szeptember eleje óta passzív állományú egyetemi hallgató. Kérdésem, hogy ilyen esetben él-e, és meddig él a biztosítotti jogviszonya, szükséges-e, hogy a NAV felé bejelentsük, mint munkavállalót? Válaszát előre is köszönöm!

Tag munkaviszonya vagy megbízási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most induló kft.-vel kapcsolatos a kérdésem. A kft. tagja és a kft. ügyvezetője nem ugyanaz a személy. Az ügyvezető főiskolai hallgató. Van az ügyvezetőnek járulékfizetési kötelezettsége? A tag szeretne munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban dolgozni a kft.-ben. Melyik jogviszonyban célszerű tevékenykednie? Arra gondoltunk, hogy napi 2 óra munkaviszonyban, vagy a megbízási jogviszonyért havonta 30 000 forintot kapna. Milyen járulékfizetési kötelezettsége van a tagnak a fenti esetben? A tagnak kell-e a fenti jogviszonyok mellett egészségszolgáltatási járulékot fizetnie? Mit kell a társasági szerződésben szerepeltetni ahhoz, hogy a fenti jogviszonyt a NAV a járulékfizetés ellenőrzésekor elismerje? Válaszát előre is köszönöm.

Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Kft. ügyvezetője 4 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva, aki egyben tag is a társaságban. Máshol nincs jogviszonya. Meg kell-e fizetnie a minimális járulékalapok után a járulékokat? Vagy csak a 4 órás munkaviszonyra eső járulékot kell fizetnie? Ha megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezető tevékenységét, aki tag is a társaságban. levonhatja-e a 10 százalékos költségátalányt a megbízási díjából? Társaság ügyvezetője, aki tag is 0 forintos megbízási díjért elláthatja-e az ügyvezetői tevékenységét? Ha az ügyvezetés mellett eladó is a kereskedelmi egységben, akkor erre külön jogviszony jön létre? Ha nem működik a kft., tehát személyesen nem közreműködik az ügyvezető, kell-e minimális járulékokat megfizetnie?

Adó és tb megbízási jogviszonyban Cikk

A munkaviszony mellett – és sokszor helyett – talán a leggyakrabban választott jogviszonyok egyike a megbízási jogviszony. A következőben e jogviszony – elsősorban adózással és társadalombiztosítással összefüggő – néhány jellemzőjét tekintjük át.

Külföldi adóügyi illetékesség és biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy német magánszemélyt szeretnék felkérni előadások megtartására megbízási jogviszony keretében egyhónapos időtartamra. az előadásokat Magyarországon kellene megtartani. A leendő megbízott német adóügyi illetékességi igazolással és német A1-es igazolással rendelkezik az adott időszakra. Ebben az esetben szükség van adóazonosító jel, illetve TAJ-szám igénylésére? Kell-e valamilyen adót, illetve járulékot levonni? Kell-e valamilyen bevallást teljesíteni? Köszönöm a segítséget.

Foglalkoztatás megbízási jogviszony keretében Kérdés

Egy egyéni vállalkozó megbízási jogviszony keretében szeretne foglalkoztatni úgynevezett tanyagondnokot, akinek a feladata lenne a tanya gondnokolása, a tanya körüli földrészletek művelése, az állatok őrzése és gondozása. A jövőbeli gondnok jelenleg semmilyen jogviszonnyal nem rendelkezik. Díjazása a mindenkori minimálbért elérné vagy meghaladná. A közterheket az egyéni vállalkozó megfizetné. Kérdésem, hogy a fenti feladatkörre megbízási jogviszonnyal foglalkoztatható-e a dolgozó?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan, áfalevonás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Termékcsomag áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink