502 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére
Változás az ügyvezetésben
Kérdés
Újra ügyvezetés, 2016. 03. 16-tól új Ptk. A kötelező továbbképzésen kapott tájékoztatás szerint tagi jogviszonnyal nem lehet a fenti időponttól ügyvezetői tisztséget gyakorolni. Ha egy kft. tagja eddig 1210 Feor kóddal volt bejelentve, mint tag, és erre a jogviszonyára kapott havi jövedelmet (garantált bérminimumon felül), akkor most ki kell jelenteni ebből a Feorból, és, mint tagi személyes közreműködőt, milyen kóddal kell bejelenteni? Egy vállalkozás tagja, „mindenes” a saját cégében, hogyan válasszon Feort? A tagi közreműködésén felül köteles jövedelmet kapni az ügyvezetésért? Eddig úgy tudtam,hogy a tag társas vállalkozónak minősül, ha nincs heti 36 órás munkaviszonya, vagy nem nyugdijas. Mi változott? Ha tagként a garantált bérminimum után adózik, most az ügyvezetői tisztség után is a garantált bérminimum után fog duplán adózni, ha nem köt részmunkaidős munkaviszonyt a saját cégével? Vagy megbízási jogviszonnyal ebben az esetben is lehet, és az lehet nulla? Mi a változás miatt a lényeg? Ha egy egyszemélyes kft. tagja főállásban máshol dolgozik, megbízási jogviszonyt hogyan köt magával? Köteles magának fizetni az ügyvezetésért? Kérem szíves tájékoztatásukat ez ügyben.
Tisztségviselő
Kérdés
Kedves Radics Zsuzsanna! Szeretnék segítséget kérni az alábbi kérdésben: Egér Kft. tulajdonosa egy másik kft. – legyen Cica Kft. Mindkét kft. képviselője ugyanaz a személy, de nincs tulajdoni részesedése egyik cégben sem. Akkor, ha mindkét cégben, mint tisztségviselő látja el az ügyvezetői tevékenységét, milyen járulékokat kell fizetnie, ha elvileg egy harmadik kft.-ben társas vállalkozó, és fizeti is a járulékait? Lehet-e megbízási jogviszonyban nulla forinttal a Egér és Cica Kft.-nél is? Vagy valamennyi megbízási díjat kell adni neki? Ha jól tudom, akkor volt arra lehetőség, hogy nulla forintos megbízási díj legyen, csak azt nem tudom, hogy melyik évben változott ez meg... Segítségét előre is köszönöm!
Bevallási nyilatkozat megbízási díjról
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a "munkáltató" megjelölésre vonatkozik a feltételek között. Tehát, adott egy magánszemély, akinek csak egy (vagy több) megbízótól, mint kifizetőtől származik adóköteles jövedelme, a kifizetők mindig 10 százalék költséghányadot alkalmaztak az előleg megállapítása során év közben, és a magánszemély egyéb tekintetben megfelel a bevallási nyilatkozat feltételeinek. Ez a magánszemély, aki tehát megbízási jogviszonyban állt egy (vagy több) kifizetővel 2015-ben, és csak megbízási díjból származó jövedelme volt ebben az évben, adhat-e bevallási nyilatkozatot az éppen aktuális kifizetője felé (élő megbízási szerződés esetén), illetve az adóhatóság felé (ha éppen nincs élő megbízási szerződése)? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel B.Gy.
Végelszámoló biztosítási jogviszonya: ki, mikor, mennyi közterhet fizet?
Cikk
Számos kérdés érkezik az Adózóna.hu-hoz a végelszámolók társadalombiztosítási jogviszonyával kapcsolatban. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk, milyen jogviszonyokban, milyen tb-közterhek mellett láthatja el a végelszámoló a feladatát.
Katás bt. kültagja
Kérdés
Katás bt. kültagja alkalmanként szeretne dolgozni a bt.-ben. Lehetséges-e, hogy március hóra megbízási jogviszonyban (15 ezer forint/hó) munkát végezzen? Egy évben kb. 8 megbízása lenne. Többször nem végezne munkát. A bt. minden járulékot megfizetne utána. Köszönöm.
Megbízási jogviszony számfejtése
Kérdés
Tiszelt Szakértő! Egyik megbízási jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalónk jogviszonya 2015. 11. 13-tól 2016. 08. 31-ig tart. Szerződés szerinti díja 2015. 11. 13-2015. 11. 30. között bruttó 90.000 Ft, 2015.12.01-től havonta bruttó 30.000 Ft. Összes megbízási díj: bruttó 360 ezer forint, 10 százalékos költséghányad alkalmazását kérte a munkavállaló. Ezért a jövedelme összesen bruttó 324 ezer forint lesz a teljes időszakra. Véleményünk szerint december hónapra vonatkozóan (bruttó 30 ezer forint) a munkavállalónk egy napra eső jövedelme eléri a tárgyhó első napján érvényes minimálbér 30 százalékának a 30-ad részét, azaz 1 050 forintot. Mivel a fent említett időszak 293 nap összesen. Ezért a 324 ezer forintot ezen napok számával kell elosztanunk, melynek végeredménye 1106 forint/nap. Tehát ezek és a (Tbj. tv.)1997. évi LXXX. törvény alapján a megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalónk biztosított, ezért le kell vonnunk a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot, a 16 százalékos személyi jövedelemadót. A munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében foglalkoztatottak a törvény szerint akkor lesznek biztosítottak, ha a tárgyhavi járulékalapot képező jövedelmük eléri a minimálbér összegének a 30 százalékát, illetve naptári napokra annak 30-ad részét. Az általunk használt bérszámfejtő program viszont csak a 16 százalékos szja-t vonja le a bruttó díjból (30 ezer forint). Jól értelmezzük-e a törvényt? Valóban vonnunk kell jelen esetben valamennyi járulékot (a munkaerő-piaci 1,5 százalékot kivéve)? Válaszát előre is köszönöm!
Beltag ügyvezető 36 órás munkaviszony mellett
Kérdés
Betéti társaság beltagja amikor elvállalta az ügyvezetőséget, főiskolára járt ezért nem lett bejelentve biztosítottként a T1041-es nyomtatványon, és nem vett fel semmilyen jövedelmet. Közben a főiskola után azonnal 36 órát meghaladó jogviszonyban munkát vállalt, de maradt beltag, nyilatkozott, hogy nem kér juttatást, csak az osztalékot az ügyvezetői feladataiért. Nem is vett fel jövedelmet, és nem is jelentették be a T1041-es nyomtatványon sem megbízásos jogviszonnyal, sem munkaviszonyban. Hogyan kell ez esetben jogszabály szerint eljárni, kötelező-e valamilyen díjazásban részesíteni (biztosítási jogviszonyban kell-e lennie a bt.-vel), és kötelező-e utána közterhet fizetni?
Bt.-tagok jogviszonya
Kérdés
Egy most alakított bt.-ben a beltag a szomszédos Ausztriában dolgozik heti 40 órás munkaviszonyban, kikéri az A1-es igazolást. A társaság képviseletét megbízási jogviszonyban látja el. A megbízási díj összege: 5 000 forint. A minimálbér 30 százalékát nem haladja meg ez az összeg, be kell-e jelenteni a T1041-sen? A kültag egy 1951-ben született hölgy, aki nyugdíjban részesül; őt be kell-e jelenteni?
Óraadó tevékenység megbízással
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyetemünkön egy német állampolgárságú vendégprofesszor 2014. 02. 01-2015. 09. 30-ig munkaviszonyban állt, ezt követően megbízási jogviszonyban látja el egyetemi előadói tevékenységét 2015. 10. 01-2015. 12. 31. közötti időszakban. Mivel Németországban biztosított, és erről hozott A1 igazolást, ezért a munkaviszonyában csak szja-előleget vontunk tőle. Kérdésem, hogy a megbízási jogviszonyában vonnunk kell-e tőle szja-előleget, azaz a korábbi kilenchónapos magyarországi munkaviszonya miatt belföldi illetőségűvé vált-e az illető személy? Válaszát nagyon köszönöm. Tisztelettel: B.Gy.
Nyugdíjemelés: kérhető-e a 0,5 százalék megbízási jogviszonyban?
Cikk
Öregségi nyugdíjban részesülő személy, ha megbízási jogviszonyban dolgozik, kérheti-e a 0,5 százalékos emelést a megbízási jogviszony alapján? Ha igen, hány évre visszamenőleg lehet a kérelmet beadni? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Öregségi nyugdíjas, megbízásos jogviszony, 0,5 százalékos emelés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az öregségi nyugdíjban részesülő személy, ha megbízásos jogviszonyban dolgozik, akkor kérheti-e a 0,5 százalékos emelést a megbízásos jogviszony alapján? Ha igen, hány évre visszamenőleg lehet a kérelmet beadni? Válaszát köszönöm.
Megbízási jogviszony költséghányad
Kérdés
Amennyiben a megbízási jogviszony alapján kifizetett jövedelemből a kifizető nem vonta le a 10 százalék költséghányadot, azt a megbízott az éves szja-bevallásában érvényesítheti utólag?
Ügyvezetői feladatok ellátása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ügyvezetést csak megbízásos vagy alkalmazotti jogviszonyban lehet-e ellátni, vagy van mód esetleg arra is, hogy az ügyvezető, ha a társas vállalkozásnak egyben tagja is, akkor tagi jogviszony keretében folytassa a tevékenységét? Úgy tudom, a kérdést az is befolyásolja, hogy egyszemélyes kft.-ről van-e szó, illetve szerződésminta szerint készült-e a társasági szerződés, vagy ügyvéd által írt alapító okiratba foglalták az alapítást. Köszönöm válaszát előre is!
Egészségügyi szolgáltatási járulék – megbízási jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Ügyfelem megbízásos jogviszonyban foglalkoztat oktatót, aki biztosítottnak minősül (megbízási díja meghaladja havonta a minimálbér 30 százalékát). Másik foglalkoztatónál nem rendelkezik munkaviszonnyal vagy bármilyen jogviszonnyal. Az lenne a kérdésem, hogy magánszemélyként fizetnie kell-e a havi 6 930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, be kell-e jelentkeznie a 15T1011-es nyomtatványon a NAV-hoz? Ha nem kell külön fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot, a megbízási jogviszony megszűnését követően hány napig jogosult még egészségügyi ellátásra? Köszönettel: Kauker Zsoltné
Munkaviszony melletti megbízásos jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély napi 8 órás munkaviszonya mellett megbízási díjat kap egy másik munkáltatótól, havi bruttó 12 000 forintot. Milyen járulékokat, és kinek kell fizetnie utána?