2147 találat a(z) könyvelés cimkére
Visszlízing+előleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Cégünk gépet vásárolt közösségen belüli országból, majd ezt a gépet eladta egy lízingcégnek, amelytől visszalízingelte a gépet. Megállapodás alapján cégünk a gép értékének 20 százalékát előlegként fizette, a maradék 80 százalékot a lízingcég finanszírozta a közösségi partnernek. Érdeklődnék mi a könyvelés menete, hogyan fut ki 0-ra a kötelezettség a közösségi partner felé.( A gépről szóló számla cégünk nevére érkezett.)
Költség átvállalása Kérdés
Tisztelt Szakértő, Társaságunk vásárolt 2 db tabletet, aminek a költségét egyik partnerünk átvállalja. (Az ő megbízásukból kell használnunk az eszközöket.) Az eszköz a mi tulajdonunkban marad (tehát nem akarjuk eladni), az árát viszont a partner megtéríti. Milyen bizonylatot kell kiállítanom ahhoz, hogy a partner megtérítse részünkre az eszközök értékét? Ha jól gondolom, akkor ez (a költség megtérítése) nem lesz áfás tétel. hova könyvelem a befolyó összeget? Köszönöm!
Idegen göngyöleg könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét idegen göngyöleg könyvelésében, régen a 2-es számlaosztályba kellett, továbbra is így írja elő a számviteli törvény? Kérem szíveskedjen a könyvelést részletezni. Köszönöm válaszát.
Tárgyi eszköz Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tárgyi eszköz nyilvántartásával kapcsolatban kérdezném, hogy a 100 000 Ft alatti, 2019-től pedig a 200 000 Ft alatti tárgyi eszközöket, ha éven túl nem szolgálják a vállalkozót, akkor ezeket a tárgyakat egyéb anyagköltségként 513 főkönyvi számra le lehet könyvelni? Vagy ezeket is a 161 főkönyvi számon keresztül kell vezetni és az 1 számlaosztályba sorolni?
Jelzálogjog-bejegyzés könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell könyvelni az ingatlanra történő jelzálogjog bejegyzését? Köszönettel: Szalainé
Saját beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Véleményét kérném, hogy helyesen járok-e el egy használt tehergépjármű aktiválásakor. 161-re könyveltem a gépjármű vásárlási árát, a szállítási benzinköltséget, az autópálya-matricát, a hatósági díjakat. Viszont alkatrészeket és anyagokat is vásároltak hozzá, amit beszereltek a járműbe 50 munkaórában. Úgy itéltem meg, hogy ez sajátrezsis beruházás is egyben, és a forgalomba helyezés előtt készült, az anyagot T511-re könyveltem 100 ezer forint értéken, majd az anyag- és 50 óra arányos munkabért és annak tb-járulékát rátettem T161-K582-re. Az áfába is beállítottam mindkét oldalra 150 000 forint 27 százalékát. Majd a 161-en lévő teljes összeget aktiváltam. Helyes ez az eljárás? Köszönettel.
Jelzálogjog Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság ingatlanán tagi hitel fejében jelzálogot alapított az egyik tulajdonos. A jelzálogjogot fel kell-e venni a könyvekbe, szemben a bevételek passzív időbeli elhatárolásával, majd amortizálni, s az amortizációval párhuzamosan a passzív időbeli elhatárolást feloldani? Köszönöm válaszukat.
Számla pénzneme: forint vagy euró? Cikk
Internetes hirdetésről kapott számlán forintban és "tájékoztatásul" euróban is szerepel a végösszeg. A pénzügyi teljesítés "vásárlás hitelkártyával" jogcímen történik, a vevő bankszámláját az euróértéket a napi árfolyammal számolva terheli meg a bank, ami így nem egyezik meg a számla forintösszegével. A szerződés nem tér ki a fizetés pénznemére. A számlát forintos vagy eurós számlaként kell kezelni? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Apport Kérdés
Tisztelt Adózóna! Segítségüket kérném egy apporttal kapcsolatban. Idén alakult egy új kft, melyben egy másik kft. a tulajdonos. A pénzbeli befizetett tőke 3 millió forint volt, amit a bankba befizetett, viszont ez a cég egy alkalmazást apportként átadott. Erről készült ügyvéd előtti nyilatkozat. Az lenne a kérdésem, hogy erről az átadásról számlát nem kell kiállítania az apportáló cégnek? Ezt az alkalmazást mikori dátummal és hogyan vezetem ki a könyvekből, illetve a másik cégbe milyen bizonylatokkal könyvelhető? Köszönettel: Alexandra
Zrt. pótbefizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy zrt., amely a negatív saját tőke rendezése érdekében pótbefizetést írt elő a tulajdonosainak. A pótbefizetés lehetőségére a zrt. alapszabálya nem tér ki. Szabályos ez így? A Pt. 3:318-as pontja nem vonatkozik a zrt.-re? A pótbefizetést tagi kölcsön átsorolásával oldották meg. Sajnos nem láttam a kapcsolódó szerződést, csak annyit tudok, hogy nem járt pénzmozgással az ügylet. Tehát ténylegesen nem fizette vissza cég a tagi kölcsönt, és nem került átutalásra a pótbefizetés. A fenti ügylet szabályszerű-e? Tudomásom szerint tagi kölcsönből közvetlenül nem lehet pótbefizetést eszközölni. Ha nem szabályos az ügylet, akkor mi a megoldás? A 2017-es évben ez a gazdasági esemény bekerült a könyvelésbe, a beszámoló szempontjából jelentős és átfogó összegben. Vissza kell rendezni az eredeti állapotot háromoszlopos beszámolóval? Válaszát előre is köszönöm.
Árfolyam meghatározása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. szeretne eurós bankszámlát nyitni, mert szinte már naponta érkeznek vevői kiegyenlítések euróban. A kérdésem az lenne, hogy az eurós bankszámla könyvelésekor milyen árfolyamot kell használni az egyes napok kiegyenlítésekor? A kft. be van jelentkezve az MNB árfolyam alá. A válasz sürgős lenne! Köszönettel;
Visszaigényelt környezetvédelmi termékdíj könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A visszaigényelt környezetvédelmi termékdíj helyes könyvelésével kapcsolatban kérem segítségét. Társaságunk továbbértékesítés céljából külföldről hoz be gumiabroncsokat, mely után a megfizetett termékdíjat a következőképpen könyveljük: T: 26. Kereskedelmi áruk - K: 46 Környezetvédelmi termékdíj. Utólag a külföldre kiszállított tételek után a megfizetett termékdíjat visszaigényeljük. A visszaigényelt termékdíj könyvelésére többféle megoldásról olvastam. Egyik esetben a belföldi értékesítés nettó árbevételét, másik esetnél az ELÁBÉ-t, harmadiknál az egyéb bevételt tüntették fel a 46-os környezetvédelmi termékdíj ellenszámlájaként. Kérem segítségét, hogy a visszaigényelt összeg valóban a helyére kerüljön a könyvelésünkben! Köszönettel!
Árukészlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Németországi vállalat fióktelepeként működünk Magyarországon. Szolgáltatást nyújtunk szinte kizárólag, de eseti jelleggel, havi 3-5 alkalommal egy-egy terméket értékesítünk magánszemélyeknek, amiről számlát állítunk ki. A készletet a vállalatcsoport által használt nyilvántartásban vezetjük, és az anyavállalat könyveiben mutatjuk ki. A magyar könyvelésben nem szerepel a készletek között, mert az az anyavállalat álláspontja, hogy mi kvázi egy cég vagyunk, és szerepeljen csak az ő könyvelésükben. Az itt lévő raktárkészlet, amiből az esetleges eladások történnek, kb. 2-3 millió forintot tesz ki. Mivel a mi magyar könyvelésünkbe nem kerül be, így költséget sem számolunk el, ha készletfogyás van. Kérdésem, hogy egy adóellenőrzéskor származhat-e ebből gondunk, vagy akár még az is előfordulhat, hogy ez így megfelel a számviteli szabályoknak? Köszönöm a választ előre is.
Pályázat óvadéka Kérdés
T. Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan kell könyvelni a következőt. Bankban szövegrész: pályázat óvadéka x Ft kifizetés, a banki letéti számlán pedig ez az összeg jóváírásra került. Legyen szíves kontírozást leíni mind a kettő banki számlánál. Köszönöm.
Maradványérték könyvelése nyílt végű pénzügyi lizingnél Kérdés
A nyílt végű pénzügyi lízing maradványértékének könyvelése hogyan történik a bérbevevőnél és a bérbeadónál? Ki állítja ki a végén a számlát, és ki fizeti be az áfát?