2147 találat a(z) könyvelés cimkére
Év végi tranzakciók mikrogazdálkodónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő szituációban kérem a segítségüket: Adott mikrogazdálkodó decemberi keltezésű számlán megkapja a következő, január 14.–március 13. közötti időszakra a biztosítási díjról szóló számláját. A számlát még december hónapban ki is fizeti úgy, hogy a biztosítási számlán lévő csekket bankkártyával kiegyenlíti a postán. A csekken decemberi pecsét szerepel. A bankkivonaton pedig januárban jelenik meg a terhelés. Véleményem szerint a számlát januárra kell könyvelni és a bankkártyás kifizetés is a következő évben történik. De a csekken szereplő előző decemberi dátum miatt szükséges lenne egy gazdasági eseményt könyvelni decemberre is, amiben szeretném kérni a segítségüket. Kérném, hogy amennyiben lehetséges, legyenek szívesek a gazdasági események kijelölésével együtt megküldeni a válaszukat, amit előre is köszönök.
Szállító könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A biztosító cég a következő dátummal adta ki a számláját a 2019. 01. 21 – 2019. 04. 20-áig tartó biztosítási díjról: számla kelte: 2018. 12. 29. Teljesítés időpontja: 2019. 01. 21. Fizetési határidő: 2019. 01. 21. Kérdésem: a 2018. évre kell könyvelni mint szállító (a könyvelési program nem kezeli a 2019. évi teljesítést a 2018. évben), és a költséget elhatárolom, vagy a 2019. évre könyvelem, hiszen a 2019. évre is szól? Megzavar, hogy előre adta ki a számlát. Válaszát előre is köszönöm szépen! Reményik Anikó
Biztosítási díj 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017-ben egy kft. munkavállalói részére kötött „whole life” életbiztosítást. 2017-ben a havi díj adómentes volt, 2018-ban egyes meghatározott juttatásként adózott. 2019-ben pedig mint bérjövedelem fog adózni. A társaság úgy döntött, hogy "bruttósítja" a biztosítási díjat, és az adók levonása utáni nettó díjat fizeti ki a biztosítónak. Hova kell ezt a kft.-nek könyvelnie? Milyen igazolást kell erről a magánszemély felé kiállítania? Köszönettel: Mónika
Térítés nélküli átvétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Térítés nélkül adtak át számunkra készletet (oszlopokat). A partner nyilatkozott arról, hogy a készlet beszerzésekor az áfát nem helyezte levonásba, ezért a térítésmentes átadás sem keletkeztet áfafizetési kötelezettséget. Bekönyveltem a készletbe és passzív időbeli elhatárolásba a megállapodás szerinti értéken. Az oszlopok egy részét egy beruházáshoz használtuk fel. A készletből való kivezetés könyvelését szeretném megtudni. Válaszát előre is köszönöm.
Szénértékesítés – jövedéki adó könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk szénértékesítéssel is foglalkozik, a számlán külön sorban feltüntetjük a jövedéki adót és felszámítjuk az áfát is rá. Tárgyhónapot követően ezeket az összegeket bevallásjuk és befizetjük, a jogszabályokban előírtaknak megfelelően. Kérdésem, hogy számvitelileg hogyan kell kezelni ezeket az "átmenő tételként" megjelenő jövedéki adókat? Mi a helyes? T311 K91 és 467 (ebben az esetben van-e további könyvelési tétel, amivel csökkentem a tényleges bevételt), vagy T311 K 479, 467 Köszönöm válaszát: Varga-Szabó Zsófia
Kötelező felelősségbiztosítás Kérdés
Cégünk kisteherautójának út közben kárt okozott egy magánszemély. A járművet a szervíz megjavította és benyújtotta cégünk felé a számlát azzal, hogy a cég fizesse meg az áfát a szervíznek, és igényelje vissza. Nem értjük, hogy a cégnek, a gépkocsitulajdonosnak mi köze a számlához, mikor azt a magánszemély felelősségbiztosítója állja. Ha mégis miénk a számla, mit tegyünk a számla nettó értékével, mikor azt a biztosító fizeti a szervíznek, azaz hova könyveljük a nettó részét a számlának? https://adozona.hu/kerdesek/2016_3_16_Gepkocsi_karesemeny_utani_javitas_jtq
Nyert kártya könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk a cég nevében részt vett egy játékban, ahol nyert egy üzemanyagkártyát. Ezt a kártyát odaadtuk az anyagbeszerzőnknek, akinek el kell számolnia annak felhasználásáról. Kérdésünk: Hogyan kell lekönyvelni ennek a kártyának az értékét, hogy belekerüljön könyveinkbe?
Kapott osztalékelőleg könyvelése kft.-ben III. Kérdés
Tisztelt Szolnoki Béla! A 2019. január 24-én feltett kérdésemhez kapcsolódva kérdezném, hogy akkor, ha például egy kft. novemberben kap 100 millió forint osztalékelőleget, az – a válasza alapján – a közbenső mérlegben az adózott eredményt és az eredménytartalékot nem befolyásolja? Ha a közbenső mérlegben – mondjuk – csak 50 millió forint az adózott eredmény és az eredménytartalék november végén, hiába van egyébként ott a 100 millió forint kapott osztalékelőleg, akkor – gondolom – nem fizethet ki 100 millió forint osztalékelőleget a tulajdonosoknak. Nem vagyok benne biztos, hogy jól értettem-e a választ, ezért így – számokkal levezetve – kérem, hogy erősítsen vagy cáfoljon meg. Köszönöm.
Egyéni vállalkozó részére magánszemély kölcsönt nyújt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a köztartozásai fizetéséhez kölcsönt kap a családtagoktól (magánszemélytől), kamatmentesen. Hogyan kell ezt könyvelni az egyéni vállalkozónál, és milyen adójogi következményei vannak a kölcsönt adónál? Köszönettel.
Nyílt végű lízing könyvelése egyéni vállalkozónál Kérdés
Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing formájában személygépkocsit lízingel, ennek könyvelése hogyan oldható meg?
Civil szervezet GDPR-kötelezettsége Kérdés
Civil szervezet (vadásztársaság) köteles-e a részletes könyvelést megmutatni a tagoknak? A könyvelés tartalmaz bérszámfejtést, személyes adatokra vonatkozó tételt. A társaság néhány tagja a részletes bizonylatokat szeretné áttekinteni. A könyvelési tételek, összesített kimutatás, beszámoló – amit közzétett – számukra kevés. Milyen feltétel mellett mutathatja meg a könyvelő?
Egyesület reprezentációs költségének elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk segítségét kérni az alábbi problémánkkal kapcsolatban. Van egy sportegyesületünk, melynek a nyári időszakban volt gyermekek részére rendezett futballtábora. Erre vonatkozóan merültek fel költségek, melyeket nem tudjuk, hogyan kezeljünk. A gyerekek kaptak tízóraira péksüteményt, üdítőt, ebédre melegételt rendeltek, napközbeni fogyasztásra különböző rágcsálnivalót(sós, édes) vásároltak, illetve volt olyan rendezvény, melyen bográcsoztak, grilleztek. Hogyan tudjuk elszámolni ezen költségeket a könyveinkben, hogy szabályszerűen járjunk el? Kell-e ezek után reprezentációs adót fizetnünk vagy egyéb személyi jellegű kifizetésként kezeljük (551FK)? Továbbá a nyertes csapatok díjazásban részesültek, ezen díjakat hogyan kezeljük a könyvekben? Válaszát előre is köszönöm!
Németországi fióktelep Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Egy magyarországi székhellyel rendelkező ügyfelem Németországban fióktelepet létesített, amit 2018 decemberében be is jegyeztek. A fióktelepen külföldi illetőségű munkavállaló is dolgozik. Kérdéseim: 1. A munkavállalót kinek kell/kellett bejelenteni, annak adózása Németországban történik? 2. A munkavállaló bérét a fióktelep fizeti ki? 3. A fióktelep bizonylatait a magyar könyvelésben is tételesen könyvelni kell, vagy elég csak a németországi könyvelés által összeállított beszámoló eredményét beállítani a magyar beszámolóba? 4. A külföldi számlák eredeti vagy másolati példányát kell a cégnek elkérnie és megőriznie? 5. A könyvelést elkülönített főkönyvi számlákon célszerű elvégezni? 6. Van-e olyan egyéb fontos tudnivaló, ami érinti a kérdésben szereplő könyvelést, illetve ennek szabályozását milyen jogszabályokban találom meg? Köszönettel: Orbán Kriszta
Különbözeti adózás könyvelése Kérdés
A különbözeti adózás könyvelési tételei érdekelnének példán keresztül. A tevékenység: könyvkereskedelem. Köszönettel.
Üzletrész vásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. A kft. üzletrészt vásárolt névérték felett, nem tudom ezt hogyan kell könyvelni. Az üzletrész – ami 9,89% értéke 296 700 forint, de a kft. ezért 13 840 000 forintot fizetett ki. Hogyan kell ezt könyvelni? Köszönöm válaszát.