2170 találat a(z) könyvelés cimkére
Céges személygépkocsi értékesítése, folytatás Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Köszönöm a válaszát, de én még mindig azt olvasom ki a törvényi hivatkozásokból, hogy arányosítva levonhatom utólag az áfáját a személyautó értékesítésnek (EU-s adóalanynak történik az értékesítés). Annak érdekében, hogy minden tagállambeli adóalany egyforma elbírálásban részesüljön, a HÉA-irányelv rendelkezési elsőbbséget élveznek a nem harmonizált rendelkezésekkel. Amennyiben tehát az áfatörvény 87. § b, vagy c, pontjának, valamint a 89. § (1) vagy (2) bekezdésének alkalmazhatósága egyaránt fennáll, az áfatörvény 89. §-a szerinti szabályokat kell irányadónak tekinteni. A 89. § elsőbbségének van egy fontos következménye. A Közösségen belüli termékértékesítés ugyanis a "valódi" mentes értékesítések közé tartozik, amelynek jellemzője, hogy az értékesítés során áfát nem kell felszámítani, viszont a beszerzéshez kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonásba helyezhető. Ennek alapján, amennyiben az adóalany a tárgyi eszközként használt személygépkocsiját a 89. § alapján értékesíti, úgy a 136. § 1.a, pontja alkalmazható, tehát a gépkocsi beszerzését terhelő, előzetesen levonásba nem helyezett áfa meghatározott része pótlólagosan levonásba helyezhető. Ezek alapján én úgy gondolom, hogy utólag levonhatom az arányosított áfát. Hogyan, és mi a könyvelése? Üdvözlettel: Sz. Szilvi
Vevői követelés kivezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég 2016-ban értékesítette cégautóját, a vevő azonban nem fizettett. Jogerős bírósági ítélet született, melynél az eladó pervesztes lett. 2018-ban a nyitásnál szerepel, mint nyitott tétel (311). Kérem, segítsen, hogyan könyveljem ezt a tételt! (Áfa mentes az ügylet.) Köszönöm.
Követeléskötelezettség engedményezése Kérdés
Tisztelt Szakértők! A cég kölcsönt nyújtott 2016.09.12-én B cégnek. A cég kölcsönt kapott 2016.09.12-én C cégtől, egyező összegben. A lejárat mindkét esetben 2017.12.31-e volt. Senki nem fizetett senkinek. 2018.11.29-én született egy engedményezési szerződés, amelyben A cég az engedményző, C cég az engedményes. Tehát A cég követelését C-re engedményezi. C cég a követelés ellenértékét beszámítja a követelés ellénértékébe, egymással szemben beszámítják, így senki nem tartozik senkinek. 2016-tól elhatároltuk a járó és a fizetendő kamatot is. Mivel nem fizetett senki, így késedelmi kamat is jár, és fizetni is kell. Az lenne a kérdésem, hogy kell kontírozni a fenti eseményeket? Mi így képzeljük: Követelés. Könyv szerinti értéke T3631: 63 354 eFt, Járó kamat: T3631-K974 1837 eFt, elhatárolt kamat feloldása: T974-K3911: 1837 eFt, Járó késedelmi pótlék: T3631-K9674: 4784 eFt. (Mi lesz ezzel az egyéb bevétellel?) Kötelezettség: K4511: 63 354 eFt Fizetendő kamat: T874-K4511: 1837 eFt elhatárolás feloldása: T4812-K874: 1837 eFt késedelmi kamat: T8675_K4511: 4784 eFt (Itt is ugyanaz a kérdés, mint a járó késedelmi kamatnál). Illetőleg kell-e könyvelni az engedményezést T8695-K3631 és T4511-K9695? Vagy elég egy átvezetési számlán keresztül összevezetni a követelést a kötelezettséggel? Válaszukat előre is köszönöm.
Folyamatos teljesítés évváltásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiállítottunk egy számlát folyamatos teljesítésről, a következő dátumokkal: számla kelte: 2018.12.28., teljesítés dátuma: 2019.01.12.; fizetési határidő: 2019.01.12. A vevő 2018.12.28-án átutalta az összeget, ami még a múlt évben jóvá is íródott a számlánkon. Az lenne a kérdésem, hogy ezt hogyan könyveljem? Válaszát előre is köszönöm.
Skontó könyvelése és árfolyama Kérdés
Tisztelt Szakértő! A devizás számlák kapcsán utólag kapott, a határidő előtt történő fizetés esetére vonatkozó engedményt (skontó) milyen árfolyamon kell a könyvekben rögzíteni? A pénzügyi teljesítés napján érvényes banki, vagy a cég éltal használt MNB-árfolyamon, vagy a számla teljesítés napi árfolyamán? Könyvelése: pénzügyi műveletek egyéb bevételei?
Játékszervező könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás internetes játékfelületet hozott létre, melyet terveik szerint külföldi (EU-s és harmadik országbeli) magánszemélyek fognak használni. Lehetőség van arra, hogy nevezési díj fejében egyszerre többen is játsszanak egymás ellen. A befizetett nevezési díjak meghatározott hányada az 1-3. helyezettnek kifizetésre kerül. A pénzügyek lebonyolítása Barion rendszerén keresztül történik, a nevezési díj „leemelése” és a nyeremény kiutalása is rajtuk keresztül zajlik. Úgy vélem, hogy a nyeremény kiosztásának bizonylata is a Bariontól kapott kimutatás lesz. Kérdésem, hogyan kell ezt könyvelni? Árbevétel-csökkentő tranzakcióként? Köszönettel: Vágner Emília
Postai közvetített szolgáltatás áruvásárlásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiskereskedelmi boltunkban az egyik árubeszállítónk a számláin (csekkes fizetési mód) a továbbiakban felszámolja és postai teljesítés költségeit (a számlán postai közvetített szolgáltatásként szerepel). Kérdésünk, hogy ezt a költséget ugyanúgy a postaköltségeknél kell szerepeltessük, vagy ez valamilyen formában (könyveléssel) érinti az áruvásárlás költségeit is? Amennyiben nem kapcsolódik az áruhoz közvetlenül, és postaköltség, külön főkönyvre kell könyvelnünk, illetve a későbbi bevallásoknál kell-e külön kezeljük? Köszönettel várjuk válaszát!
Végrehajtói iroda könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Végrehajtói iroda könyvelésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Az iroda két bankszámlával rendelkezik. Az egyik egy vállalkozói számla, mely a vállalkozással kapcsolatos bevételek és kiadások kezelésére szolgál. A kérdésünk a végrehajtói letéti számlával kapcsolatos. Ezen a számlán a végrehajtással kapcsolatos forgalom zajlik, ami egyértelműen nem befolyásolja (nem befolyásolhatja) a vállalkozás eredményét. Kérdésünk az lenne, hogy ezt a bankszámlát kell-e könyvelni, hiszen az ezzel kapcsolatos elászámolás a végrehajtónak előírt nyilvántartás alapján zajlik. Válaszát köszönöm.
Év végi tranzakciók mikrogazdálkodónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő szituációban kérem a segítségüket: Adott mikrogazdálkodó decemberi keltezésű számlán megkapja a következő, január 14.–március 13. közötti időszakra a biztosítási díjról szóló számláját. A számlát még december hónapban ki is fizeti úgy, hogy a biztosítási számlán lévő csekket bankkártyával kiegyenlíti a postán. A csekken decemberi pecsét szerepel. A bankkivonaton pedig januárban jelenik meg a terhelés. Véleményem szerint a számlát januárra kell könyvelni és a bankkártyás kifizetés is a következő évben történik. De a csekken szereplő előző decemberi dátum miatt szükséges lenne egy gazdasági eseményt könyvelni decemberre is, amiben szeretném kérni a segítségüket. Kérném, hogy amennyiben lehetséges, legyenek szívesek a gazdasági események kijelölésével együtt megküldeni a válaszukat, amit előre is köszönök.
Szállító könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A biztosító cég a következő dátummal adta ki a számláját a 2019. 01. 21 – 2019. 04. 20-áig tartó biztosítási díjról: számla kelte: 2018. 12. 29. Teljesítés időpontja: 2019. 01. 21. Fizetési határidő: 2019. 01. 21. Kérdésem: a 2018. évre kell könyvelni mint szállító (a könyvelési program nem kezeli a 2019. évi teljesítést a 2018. évben), és a költséget elhatárolom, vagy a 2019. évre könyvelem, hiszen a 2019. évre is szól? Megzavar, hogy előre adta ki a számlát. Válaszát előre is köszönöm szépen! Reményik Anikó
Biztosítási díj 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017-ben egy kft. munkavállalói részére kötött „whole life” életbiztosítást. 2017-ben a havi díj adómentes volt, 2018-ban egyes meghatározott juttatásként adózott. 2019-ben pedig mint bérjövedelem fog adózni. A társaság úgy döntött, hogy "bruttósítja" a biztosítási díjat, és az adók levonása utáni nettó díjat fizeti ki a biztosítónak. Hova kell ezt a kft.-nek könyvelnie? Milyen igazolást kell erről a magánszemély felé kiállítania? Köszönettel: Mónika
Térítés nélküli átvétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Térítés nélkül adtak át számunkra készletet (oszlopokat). A partner nyilatkozott arról, hogy a készlet beszerzésekor az áfát nem helyezte levonásba, ezért a térítésmentes átadás sem keletkeztet áfafizetési kötelezettséget. Bekönyveltem a készletbe és passzív időbeli elhatárolásba a megállapodás szerinti értéken. Az oszlopok egy részét egy beruházáshoz használtuk fel. A készletből való kivezetés könyvelését szeretném megtudni. Válaszát előre is köszönöm.
Szénértékesítés – jövedéki adó könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk szénértékesítéssel is foglalkozik, a számlán külön sorban feltüntetjük a jövedéki adót és felszámítjuk az áfát is rá. Tárgyhónapot követően ezeket az összegeket bevallásjuk és befizetjük, a jogszabályokban előírtaknak megfelelően. Kérdésem, hogy számvitelileg hogyan kell kezelni ezeket az "átmenő tételként" megjelenő jövedéki adókat? Mi a helyes? T311 K91 és 467 (ebben az esetben van-e további könyvelési tétel, amivel csökkentem a tényleges bevételt), vagy T311 K 479, 467 Köszönöm válaszát: Varga-Szabó Zsófia
Kötelező felelősségbiztosítás Kérdés
Cégünk kisteherautójának út közben kárt okozott egy magánszemély. A járművet a szervíz megjavította és benyújtotta cégünk felé a számlát azzal, hogy a cég fizesse meg az áfát a szervíznek, és igényelje vissza. Nem értjük, hogy a cégnek, a gépkocsitulajdonosnak mi köze a számlához, mikor azt a magánszemély felelősségbiztosítója állja. Ha mégis miénk a számla, mit tegyünk a számla nettó értékével, mikor azt a biztosító fizeti a szervíznek, azaz hova könyveljük a nettó részét a számlának? https://adozona.hu/kerdesek/2016_3_16_Gepkocsi_karesemeny_utani_javitas_jtq
Nyert kártya könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk a cég nevében részt vett egy játékban, ahol nyert egy üzemanyagkártyát. Ezt a kártyát odaadtuk az anyagbeszerzőnknek, akinek el kell számolnia annak felhasználásáról. Kérdésünk: Hogyan kell lekönyvelni ennek a kártyának az értékét, hogy belekerüljön könyveinkbe?