2147 találat a(z) könyvelés cimkére
GINOP Ökoszisztéma támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknek a GINOP Innovációs Ökoszisztéma pályázat keretében előleget folyósítottak. A támogatás részben költségek és ráfordítások ellentételezésére kapott, illetve nagyobb részben (80%) startup vállalkozások inkubálására kapott támogatás. A pályázat időtartama 3 év. A startup vállalkozásoknak folyósított támogatást egyéb rövidlejáratú kötelezettség csökkenésként könyveltük, mivel ez az előleg terhére történt meg. Cégünk az előleggel az utolsó beadott elszámolásban fog elszámolni, így akkor realizálódik az egyéb bevétel a társaságnál, és egyidejűleg az átadott támogatást ráfordításként fogjuk tudni könyvelni. Kérdésem: az átadott támogatás könyvelése helyes-e? Köszönettel.
Perköltség-megtérítés könyvelése vesztes félnél Kérdés
Magánszemély kft. ellen pert indított, amit megnyert. A kft.-t a bíróság a magánszemély által fizetett perköltség megtérítésére kötelezte, amit a kft. nem fizetett meg. Ezt követően a bírósági végrehajtó a szokásos végrehajtási költségekkel (végrehajtást kérő költsége, végrehajtó költségei, jutalék stb.) növelt összegben inkasszóval behajtotta a tartozást. Kérdésünk az, hogy a bankszámláról egyösszegben leemelt tartozást melyik főkönyvi számlá(k)ra kell könyvelni?
Utazási bérlet juttatása 2018-ban és 2019-ben Kérdés
Mi a helyes számviteli elszámolás abban az esetben, ha a 2019-re a munkáltató által megvásárolt BKV bérletek még 2018-ban átadásra kerülnek a munkavállalóknak? Megfelelő-e, ha ezt a költséget már 2018. évi személyi jellegű ráfordításként könyveli a munkáltató, a juttatás adóterheivel együtt?
Filmfinanszírozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem filmipari befejezési garanciával foglalkozik. Ez egy szolgáltatás, amely tulajdonképpen egy ellenőrzési feladat, amely azt szolgálja, hogy a befektetők helyett végigkövesse a filmgyártás folyamatát, és tájékoztassa a befektetőket. Jelen esetben a szolgáltatás annyival "bővül", hogy a befektetők ügyfelem számlájára utalják át a filmgyártás költségét (nagyon sok százmillió forintot), majd ügyfelem folyósítja az összegeket a filmgyártónak, a felmerülő költségek alapján. Azt nem tudom, hogyan könyvelhetném ezeket a bejövő és kimenő összegeket.
Ellenőrzés könyvelési szerződés megszűnése után Kérdés
Tisztelt Szakértők! Tegyük fel, hogy könyvviteli szolgáltatást végző egyéni vállalkozóként szerződést kötök egyik ügyfelemmel. A szerződésben az is benne van, hogy a hatósági ellenőrzésben közreműködöm, illetve ha az ellenőrzés huzamosabb ideig tart, akkor külön díjban állapodunk meg. Néhány év múlva felmondja a szerződést, átveszi a könyvelési anyagot, a bizonylatait. Ha később jelentkezik (elévülési időn belül), hogy az adóhatóság ellenőrzést tartott nála, és adóhátralékot, bírságot állapítottak meg abban az időszakban, amikor én végeztem a könyvelését, akkor jogosan követelheti rajtam a kár megfizetését? És azt követelheti, hogy az ellenőrzési eljárásban én vegyek részt (személyes megjelenés, esetleges dokumentumok, bevallások beküldése) anélkül, hogy ezért bármiféle térítést fizetne? Felmerül az a kérdés is, hogy ha részt veszek az ellenőrzésében, esetleg el tudja kerülni a bírságot a vállalkozó, mert a megfelelő dokumentumok benyújtásával tisztázza magát, de kockáztatom azt, hogy az ellenőrzéssel kapcsolatos munkámat nem fizeti ki, viszont, ha nem veszek részt benne, lehet, hogy valóban bírság lesz a vége. Válaszukat előre is köszönöm.
Használtautó-kereskedés Kérdés
Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalásukat. Ha van egy viszonteladónak minősülő autókereskedő kft., amely a használt személygépkocsikat különbözeti adózással értékesíti (a feltételek fennállnak), de már az értékesítés előtt saját nevére forgalomba helyezi a személygépkocsikat, saját nevében megfizeti a regisztrációs adót, az eredetvizsgát, annak hatósági díját stb., ezen tételeket (hatósági díjak, regisztrációs adó, gépjárműadó stb.) a könyvelésben a megfelelő 5-ös számlaosztályba kell könyvelni, vagy attól függetlenül, hogy a különbözeti árrés meghatározásánál nem lehet azokat figyelembe venni, a 814-es elábé kartonon kell nyilvántartani, és csak az értékesítésnél kell ügyelni arra, hogy a beszerzési árba nem figyelembe vehetőek? Tehát ezen tételeknél az 5-ös (illetve alapesetben a költséghez, ráfordításhoz tartozó) számlaosztályba kell könyvelni, vagy a 814 eladott áruk beszerzési értékére?
Termőföldvásárlás elszámolása támogatásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatásból termőföldet vásárolt a gazda a pályázat szerint. Kettős könyvvitelt vezet, milyen könyvelési tétellel lehet a költséget lekönyvelni a feloldott támogatási bevétellel szemben, mivel a termőföldnek nincs értékcsökkenése? Válaszukat előre is köszönöm.
Új szolgáltatás az egyszerűsített foglalkoztatást bejelentő alkalmazásban Cikk
A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint új szolgáltatás érhető el az egyszerűsített foglalkoztatásbejelentő alkalmazáson keresztül – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Energia-visszatérítés cég részére Kérdés
A társaság napelemet létesített. és az EON-tól visszatérítést kap. Hogyan kell lekönyvelni az EON számláját (kettős könyvelés)? Köszönöm.
Adóstárs által fizetett kamat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Banki hitelszerződés alapján nem a hitelfelvevő A cég, hanem az adóstárs B cég fizeti a törlesztőrészleteket és a kamatot. B cég hogyan könyvelje az elutalt kamatot és a tőkerészt? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó – le nem vonható áfa könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit szerzett be. Mivel van némi magáncélú felhasználás minden hónapban, ezért az erre jutó áfát nem kérjük vissza a törlesztőrészlet könyvelésekor. Kérdésem az lenne, hogy a le nem vonható áfát hova kell elkönyvelni ez esetben? Hogy fog kinézni a könyvelési tételem? 44 költségszámlára vagy 5-6 számlaosztályba kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!
Év végi árfolyam-differencia elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A devizás átvezetések árfolyam-differenciáit hogyan könyvelem, mi alapján, milyen időközönként és milyen főkönyvi számra?
Kft. tulajdonosnak adott kölcsön elengedése Kérdés
A kft.-tulajdonosok kaptak kölcsönt a cégtől, nem tudják visszafizetni, hogyan kell könyvelni, és hogyan adózik a cég, illetve a tagok?
Bt. által kültagnak nyújtott tagi kölcsön Kérdés
Az alábbi kérdéshez kapcsolódik a kérdésem: "Kft. saját tagjának adott kölcsönt, amit a német állampolgárságú tag nem fizet vissza. Milyen adók, járulékok terhelik a kft.-t, illetve a magánszemélyt? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt." Kérdezem, hogy ha a kültag belföldi illetőségű magánszemély, aki a tagi kölcsönt nem tudja vagy nem akarja visszafizetni, akkor milyen könyvelési, adózási, esetleg illetékteher jelentkezik a bt.-nél és a tagnál? Köszönettel!
Tagnak nyújtott kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság tagjai részére kölcsönt nyújtott. A kölcsönszerződés szerinti fizetési határidő eredménytelenül eltelt és elévülési időn belül nem történt meg a társaság részéről a követelés érvényesítése, tehát jogilag elévült, és bírói úton sem érvényesíthető Kérdésem: a követelést milyen módon lehet kivezetni a társaság könyveléséből, illetve a társaságnak, valamint a magánszemélyeknek milyen kötelezettsége keletkezik? Segítséget megköszönve, tisztelettel: Szabó Istvánné