2170 találat a(z) könyvelés cimkére
Saját gépjármű vizsgáztatásának könyvelése Kérdés
Autószerelő műhely műszaki vizsgáztatást végez a megrendelők részére. Ezen kívül levizsgáztattuk a saját szgk-kat. NKH-nak előre utalt fedezetet lekönyveljük a 3541 fők.szlára mint adott előleg. Majd a hatóságot megillető részt a számla alapján ezzel szemben. Minden hónapban egyeztetünk a hatósággal, hogy az egyenleg jó legyen. Ebben a hónapban vizsgáztattuk a saját szgk-t. A hatósági részt 523 fők.szlára könyveltük mint költség. Na de így nem egyezünk a hatósággal. Mi a megoldás? Amennyiben lehetséges sürgős választ kérnék. Köszönettel.
Munkaerő-kirendelés számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaerő-kirendelés számviteli elszámolásával kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni. Kérdésem, hogy a társaság által a munkaerőt igénybe vevő részére kiszámlázott bevételt 91-es vagy 96-os bevételként kell elszámolni. Mivel a számla az áfa hatálya alá tartozik és szolgáltatásnyújtás, ezért a 91-es számlák közé könyvelném, de ezzel ellentétes könyvelési módra találtam, nem a 91-ben hanem a 96-os számlák között kell kimutatni. Várom szíves tájékoztatásukat a helyes elszámolással kapcsolatban. Köszönöm: Andrea
Nyílt végű pénzügyi lízing áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! https://adozona.hu/afa/Tartos_berlet_penzugyi_lizing_mi_a_helyzet__HCMQVJ Fenti írásukhoz kapcsolódóan kérdezném, hogy személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingjének első – nagy összegű – díjából, a magánhasználatra jutó, le nem vonható áfát hová kellene könyvelni? Beruházásra vagy egyéb ráfordításra? Illetve ugyanez a kérdés a további, havi számlákból le nem vonható áfa tekintetében. Köszönettel: Bartos Szilvia
Árfolyamkülönbözetek könyvelése Kérdés
Üdvözlöm! Én két árfolyamkülönbözet-könyvelést ismerek. Az egyik, hogy a veszteség 87, a nyereség 97 főkönyvi számra könyvelődik. Egy előadáson azt hallottam, hogy az árfolyamnyereséget, illetve -veszteséget technikai számra kell könyvelni, majd év végén az egyenleget figyelembe véve 87 vagy 97 a könyvelése. Melyik a helyes? Előre is köszönöm.
Szellemi termék értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakartő! Szeretném a segítségüket kérni. Könyvelő iroda munkatársa vagyok. Kisvállalkozások könyvelését végezzük. Az egyik bt. formában működő cégünk főtevékenysége a kutatás-fejlesztés. Ez a cég a saját fejlesztési eredményeit termékké fejleszti, majd értékesíti, és ebből szerzi a jövedelmét. Egy vállalkozás megvásárolná a bt. egyik szellemi termékét, amiért készpénzben fizetne. A kérdés az, hogy a know-how értékesítése milyen könyvelési eljárásokat igényel, hogy az minden tekintetben szabályszerű legyen? Megjegyzendő, hogy a know-how egy tetszőleges számban újraértékesíthető szellemi termék. Különösen fontos tudnunk, hogy az árazással kapcsolatosan van-e bármilyen kikötés, vagy azt a bt. vezetője tetszőlegesen szabhatja meg. Egyáltalán van-e bármilyen bizonylatolási kötelezettség azon túl, hogy a know-how értékesítéséből származó bevételt elkönyveljük? Várom szíves tájékoztatását!
Biztosítás könyvelése és adóvonzata vállalkozásnál Kérdés
Egy kft. 2018-ban kötött Quantis EVEREST PRO életbiztosítási program elnevezésű biztosítást. Paraméterek: szerződő a cég, biztosított a magánszemély, munkaviszonyos tulajdonos, kedvezményezett halál esetén a szerződő és a biztosított által közösen megnevezett magánszemély, lejárati kedvezményezett a szerződő kft. Rendszeres díjas életbiztosítás, havonta 100 ezer forintot utalnak. Szerződés tartama:10 év. Nem nyugdíjbiztosításként kötött, befektetési egységhez kötött. Szolgáltatásai:1.) elérési szolgáltatás (határozott tartamra kötött szerződés), 2.) haláleseti szolgáltatás. A biztosítási ügynök szerint követelésként kell elszámolni az utalást, mivel lejárati kedvezményezett a szerződő vállalkozás, így nem áll fenn a végleges vagyonvesztés. Kérdés: 1.) Hová kell könyvelni a biztosítást, amikor elutaljuk? 2.) Milyen adóvonzata van ennek a biztosításnak a cégnél, illetve a magánszemélynél 2018-ban? 3.) Változik-e ez 2019-ben? Mármint jövőre milyen adóvonzata van a cégnél, illetve a magánszemélynél 2019-ben? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta
Lehívott bankgarancia Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy szállító, aki a partnerének nyújtott áruszállítási hitelkeret fedezetéül bankgaranciát kért arra az esetre, ha a vevő nem tudná fizetni a számlákat. Ez bekövetkezett, és a szállító cég lehívta a bankgaranciát, amit a bank ki is fizetett. Hogyan kell helyesen könyvelni a megkapott bankgarancia összegét és a vevőszámlák "összevezetését"? Milyen kontírozási lépések szükségesek? Köszönettel.
Szja Kérdés
Egy cég alkalmazottjára kötött biztosítást, amit most kifizettek neki. Az összeg 2 055 287 forint. Kérdésem: Mit kell levonni tőle, s hogyan kell lekönyvelni? Köszönöm gyors válaszukat.!
GINOP Ökoszisztéma támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknek a GINOP Innovációs Ökoszisztéma pályázat keretében előleget folyósítottak. A támogatás részben költségek és ráfordítások ellentételezésére kapott, illetve nagyobb részben (80%) startup vállalkozások inkubálására kapott támogatás. A pályázat időtartama 3 év. A startup vállalkozásoknak folyósított támogatást egyéb rövidlejáratú kötelezettség csökkenésként könyveltük, mivel ez az előleg terhére történt meg. Cégünk az előleggel az utolsó beadott elszámolásban fog elszámolni, így akkor realizálódik az egyéb bevétel a társaságnál, és egyidejűleg az átadott támogatást ráfordításként fogjuk tudni könyvelni. Kérdésem: az átadott támogatás könyvelése helyes-e? Köszönettel.
Perköltség-megtérítés könyvelése vesztes félnél Kérdés
Magánszemély kft. ellen pert indított, amit megnyert. A kft.-t a bíróság a magánszemély által fizetett perköltség megtérítésére kötelezte, amit a kft. nem fizetett meg. Ezt követően a bírósági végrehajtó a szokásos végrehajtási költségekkel (végrehajtást kérő költsége, végrehajtó költségei, jutalék stb.) növelt összegben inkasszóval behajtotta a tartozást. Kérdésünk az, hogy a bankszámláról egyösszegben leemelt tartozást melyik főkönyvi számlá(k)ra kell könyvelni?
Utazási bérlet juttatása 2018-ban és 2019-ben Kérdés
Mi a helyes számviteli elszámolás abban az esetben, ha a 2019-re a munkáltató által megvásárolt BKV bérletek még 2018-ban átadásra kerülnek a munkavállalóknak? Megfelelő-e, ha ezt a költséget már 2018. évi személyi jellegű ráfordításként könyveli a munkáltató, a juttatás adóterheivel együtt?
Filmfinanszírozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem filmipari befejezési garanciával foglalkozik. Ez egy szolgáltatás, amely tulajdonképpen egy ellenőrzési feladat, amely azt szolgálja, hogy a befektetők helyett végigkövesse a filmgyártás folyamatát, és tájékoztassa a befektetőket. Jelen esetben a szolgáltatás annyival "bővül", hogy a befektetők ügyfelem számlájára utalják át a filmgyártás költségét (nagyon sok százmillió forintot), majd ügyfelem folyósítja az összegeket a filmgyártónak, a felmerülő költségek alapján. Azt nem tudom, hogyan könyvelhetném ezeket a bejövő és kimenő összegeket.
Ellenőrzés könyvelési szerződés megszűnése után Kérdés
Tisztelt Szakértők! Tegyük fel, hogy könyvviteli szolgáltatást végző egyéni vállalkozóként szerződést kötök egyik ügyfelemmel. A szerződésben az is benne van, hogy a hatósági ellenőrzésben közreműködöm, illetve ha az ellenőrzés huzamosabb ideig tart, akkor külön díjban állapodunk meg. Néhány év múlva felmondja a szerződést, átveszi a könyvelési anyagot, a bizonylatait. Ha később jelentkezik (elévülési időn belül), hogy az adóhatóság ellenőrzést tartott nála, és adóhátralékot, bírságot állapítottak meg abban az időszakban, amikor én végeztem a könyvelését, akkor jogosan követelheti rajtam a kár megfizetését? És azt követelheti, hogy az ellenőrzési eljárásban én vegyek részt (személyes megjelenés, esetleges dokumentumok, bevallások beküldése) anélkül, hogy ezért bármiféle térítést fizetne? Felmerül az a kérdés is, hogy ha részt veszek az ellenőrzésében, esetleg el tudja kerülni a bírságot a vállalkozó, mert a megfelelő dokumentumok benyújtásával tisztázza magát, de kockáztatom azt, hogy az ellenőrzéssel kapcsolatos munkámat nem fizeti ki, viszont, ha nem veszek részt benne, lehet, hogy valóban bírság lesz a vége. Válaszukat előre is köszönöm.
Használtautó-kereskedés Kérdés
Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalásukat. Ha van egy viszonteladónak minősülő autókereskedő kft., amely a használt személygépkocsikat különbözeti adózással értékesíti (a feltételek fennállnak), de már az értékesítés előtt saját nevére forgalomba helyezi a személygépkocsikat, saját nevében megfizeti a regisztrációs adót, az eredetvizsgát, annak hatósági díját stb., ezen tételeket (hatósági díjak, regisztrációs adó, gépjárműadó stb.) a könyvelésben a megfelelő 5-ös számlaosztályba kell könyvelni, vagy attól függetlenül, hogy a különbözeti árrés meghatározásánál nem lehet azokat figyelembe venni, a 814-es elábé kartonon kell nyilvántartani, és csak az értékesítésnél kell ügyelni arra, hogy a beszerzési árba nem figyelembe vehetőek? Tehát ezen tételeknél az 5-ös (illetve alapesetben a költséghez, ráfordításhoz tartozó) számlaosztályba kell könyvelni, vagy a 814 eladott áruk beszerzési értékére?
Termőföldvásárlás elszámolása támogatásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatásból termőföldet vásárolt a gazda a pályázat szerint. Kettős könyvvitelt vezet, milyen könyvelési tétellel lehet a költséget lekönyvelni a feloldott támogatási bevétellel szemben, mivel a termőföldnek nincs értékcsökkenése? Válaszukat előre is köszönöm.