2295 találat a(z) könyvelés cimkére

Jövedéki adó főkönyvi elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk jövedékiadó-köteles, alkohol termékekkel kereskedik, melyeket az Európai Unióból szerez be. A készletről év közben csak mennyiségi nyilvántartást vezet, ezért az árubeszerzések elszámolására a 814-es főkönyvi számot használja. 1. kérdés: az EU-ból vásárolt áru nem a saját adóraktárunkba kerül, hanem egy másik társaság adóraktárába. A kitároláskor ők fizetik meg a NAV felé a jövedéki adót, majd kiszámlázzák részünkre. Adó folyószámlánkon így ez nem jelenik meg. Kérdésem, hogy az így részünkre átszámlázott jövedéki adót, milyen főkönyvi számon kell szerepeltetnem. A 814-es eladott áruk beszerzési értékén szerepeltetem év közben, és év végén a készletértékem részét fogja képezni, 2. kérdés: Az EU-ból beszerzett áru a saját adóraktárunkba kerül, onnan pedig vagy a vevőhöz, vagy saját raktárunkba amely nem minősül adóraktárnak. A jövedéki adót mi fizetjük meg a NAV felé, adófolyószámlánkon szerepel. A jövedéki adót a 867-es főkönyvi számon kell elszámolni? Hogyan kell könyvelni a jövedéki adót abban az esetben, ha kitárolás után az árut saját nagykereskedelmi raktárunkba készletre vesszük és hogyan, ha közvetlenül értékesítésre kerül. Válaszát előre is köszönöm!

Saját kft. könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben az egyik tag, aki nem végez munkát, nem fizet járulékot. Kérdésem, hogy a cég könyvelését, illetve mérlegbeadását intézheti-e ez a tag ilyen módon, vagy megbízási szerződést kell kötnie a kft.-jével? Az említett tag egy másik bt.-ben könyveléssel foglalkozik. Számlázhat ez a könyvelő bt. a kft. felé? Köszönöm.

Könyvelés külföldről magyar ügyfeleknek Cikk

Az Adózóna olvasója Ausztriába költözne és könyvelői tevékenységét egy általa alapítandó külföldi céggel bonyolítaná magyar ügyfelei megtartásával. Mire kell ügyelnie? Antretter Erzsébet adószakértő, mérlegképes könyvelő, a Niveus Consulting Group Kft. szakembere válaszolt a kérdéseire.

Vagyonfelosztás Kérdés

Kedves Szakértő! Egy bt. egyszerűsített végelszámolásról döntött. Jól tudom, hogy a vagyonfelosztást úgy kell kiszámítani, hogy saját tőke - jegyzett tőke, s úgy a tagok között felosztani? Hogyan kell lekönyvelni, s mit kell levonni belőle? Köszönöm segítségét, mert ilyet még nem csináltam

Szálloda próbaüzemének elszámolása Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy szálloda próbaüzem költségeinek elszámolásával kapcsolatban szeretnénk kérdezni: a szálloda épülete és a konyhatechnikai berendezései nem a szálloda, hanem az anyavállalat tulajdonában vannak, a szálloda bérleti díjat fizet érte. A szálloda igazgatója próbaüzemet rendelt el a használatba vételi engedéllyel egy időben. A szálloda pre-opening időszaka ezt követően 3 hónappal indult el. Szeretnénk kérdezni, hogy a próbaüzem alatt felmerült költségek-bevételek beruházásként való elszámolására milyen jogcímen kerülhet sor: Az 1. számlaosztályon belül bérelt ingatlanon végzett próbaüzem megfelelő lenne? Ide a próbaüzem alatt felmerült bérköltségeket, alapanyag-beszerzéseket és hitelkamat költségeket könyvelnénk – csökkentve a bevételekkel. Könyveléstechnikailag megfelelő, ha a bevételt-költségeket külön 8-as, 9-es technikai számlán gyűjtenénk, és a innen vezetjük át a 161-es beruházás főkönyvre, és innen aktiválnánk próbaüzem költségeként a szálloda hivatalos nyitásakor az erre kialakítandó 1-es számlaosztályba?

Kft. által adott tagi kölcsön könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági kft. tagja egy tésznek. A kft. tagi kölcsönt ad a tésznek, melyet a tész a támogatás megérkezését követően fizet vissza. Hova kell ezt könyvelni?

Meghiúsult beruházás költségeinek könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyümölcstároló épület beruházását terveztük. Mivel támogatás igénybevételével terveztünk, ezért a tervezési, eljárási illetékek, engedélyek már elkészültek, melyeket a 161 befejezetlen beruházáson gyűjtöttünk. Mostanra kiderült, hogy nem valósul meg a beruházás. Kérdésem, hogy mi a helyes átkönyvelése ezen költségeknek?

Előző idöszakot érintő tételek megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018-ban átvettem egy kft. kettős könyvelését. A folyószámla egyenlege kivánnivalót hagyott maga után. Leegyeztettem a vevőkkel, szállítókkal írásban a nálam függő tételeket. Kérdéseim: 1. Azokat a tételeket, melyeket a partner visszaigazolt, hogy megtörtént a rendezése, kivezethetem a 2018-as évben? Évekre lekönyveltem a T:86-K.311 és T:4541-K:96 fö könyvre, majd a 86 összegével adóalapot emelek a beszámolóban. Helyesen járok-e így el vagy néznem kell évenként vagy összesen az éveket hogy meghaladja-e a mérlegfőősszeg 2 százalékát vagy az 1 millió forintot? 2. A 353 vevőkkel szembeni követelésen is maradt egy nagyobb összeg, visszakerestem, előírták T:353 T:466 K: 4541, majd készpénzben lett rendezve T:4541-K: 3811. Ott maradt a 353-ason. 2016-os tétel, hogyan tudom ezt rendezni, 3 millió forint. Köszönettel.

Praxisjog vásárlása cégként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: Egy betéti társaság 6 évvel ezelőtt(ig) OEP által finanszírozott háziorvosi tevékenységet látott el. Az elmúlt 6 évben a cég ezen tevékenysége nem működött (kizárólag üzemorvosi bevételt realizált). Most a cégnek OEP-szerződés keretében újra van lehetősége OEP által finanszírozott háziorvosi praxis ellátására, emiatt a bt. szeretne megvásárolni egy háziorvosi praxisjogot, ugyanis van ehhez elegendő pénzeszköze és eredménytartaléka is. A munkát ellátó körzeti orvos egyben a bt. beltagja is. Lehetséges-e (illetve kivitelezhető-e) ez az elképzelés, vagyis az ügyletnek a cég könyvelésében való nyilvántartása/bevezetése? Ugyanis a doktornő, valakitől úgy halotta, hogy a praxisjogot kizárólag magánszemély veheti meg... Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel.

Könyvelés külföldről Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ausztriába szeretnék költözni, és ott ingatlant vásárolni, céget alapítani. Kezdetben mindkét országban rendelkeznék bejelentett címmel. A könyvelői tevékenységemet a külföldi céggel bonyolítanám tovább. A tevékenységemet online tudom végezni, az iratanyagot szkennelve kapom meg aíz ügyfeleimtől. A munkámat így gyakorlatilag bármely országban tudom végezni. Az itthoni, illetve a külföldi tartózkodási napok számát nem tudom meghatározni, egyéb családi kötelezettségek miatt Magyarországon is sokat kell tartózkodnom. Kérdéseim a következők: 1.) Biztosítási kötelezettségeimnek hol kell eleget tennem? 2.) Külföldi társaság végezhet-e könyvviteli szolgáltatást magyar társaságnak? 3.) Ha igen, annak milyen előírásai vannak? 4.) A külföldi jövedelmemről kell-e Magyarországon bevallást adnom? 5.) Ha a magyarországi lakcímemről kijelentkeznék, akkor hogyan változnának az előbbiekre adott válaszok? 6.) Mi lenne a helyzet akkor, ha munkavállalóként távmunkában végezném a könyvelési tevékenységet Ausztriában, egy magyarországi cégnél? Ekkor hol kell adóznom, és hogyan?

Nyílt végű pénzügyi lízingszámla könyvelési lépései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű, eurós elszámolású pénzügyi lízing (bejövő) számla könyvelési lépéseiben szeretném a segítségét kérni. Teljesítés időpontja: 2019.04.01. Számla dátuma: 2019.03.06. Fizetési határidő: 2019.04.01. Áfa árfolyama: 2019.03.06-i árfolyam Számlázott időszak: 2019.03.02-2019.04.01. A kérdéseim a következők a könyvelésben: 1.) Az áfaalapot milyen dátumon érvényes árfolyamon kell 'forintosítani'? 2.) Az áfabevallás mely időszakában szükséges az áfát bevallani? 3.) Számvitelileg melyik periódusban szükséges a tételt bemutatni? Válaszukat előre is köszönöm!

Bekerülési érték nyílt végű pénzügyi lízingnél Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Nyílt végű pénzügyi lízing esetén a kezdő lízingdíj le nem vonható áfarésze a tárgyi eszköz bekerülési értékébe kerül, vagy a le nem vonható 86 egyéb ráfordítások közé kell könyvelni? Köszönettel: Budai Krisztina

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingjének első nagy összegű (kezdő) díjának számlája a következő: 1 569 e Ft + 424 e Ft áfa. A kérdésem arra vonatkozik, hogy a magáncélú használatra jutó 212 e Ft áfát a 16-os beruházási számlára kell-e könyvelni vagy a 86 egyéb követelésekre? A társaság él az 50-50 százalékos megosztási lehetőséggel. Az előlegszámla beérkezésekor a tárgyi eszközt még nem veszik át, nem aktiválják. Köszönettel.

Egycélú utalvány franchise rendszerben Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egycélú utalvány könyvelésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: Egy kft. kereskedelmi tevékenységet folytat, magyar franchise rendszer keretében működik, vásárlási utalványt igényelt a franchise rendszer működtetőjétől, erről áfamentes számlát kapott. Ezt a gazdasági eseményt követelésként kell könyvelni? Utalvány további értékesítésekor, illetve beváltásakor mikor kell áfát felszámítani, a gazdasági eseményeket hogyan kell könyvelni? Elfogadhat olyan utalványt is, amelyet más franchise partner adott el, ebben az esetben hogyan kell helyesen eljárni? Előre is köszönöm szíves válaszát!

Helyes könyvelés Kérdés

Tisztelt Adózóna! A vevői követelések, szállítói kötelezettségek év végi partnerrel való egyeztetésénél sok ellentmondás tapasztalható. A kiküldött egyenlegközlőkből derül ki, hogy a cégek eltérő módon könyvelnek, van, akinél egy számla 2018. évi vevői követelés, de a partner azt igazolja vissza, hogy az ő nyilvántartásával ez nem egyezik, mert a számlát 2019-ben könyvelte le mint szállítói kötelezettség. Az egyértelmű, hogy az árbevétel és a költség a felmerülés évének az eredményében kell, hogy szerepeljen. Kérdésünk, hogy a követelés és kötelezettség mikor, milyen esetben, és hogyan szerepel a beszámolóban? Mikor követelés, kötelezettség, és mikor kell elhatárolásként könyvelni? Több eset is előfordul: • a számlán a teljesítés, kiállítás, fizetési határidő is 2019, de 2018. évi szolgáltatás szerepel rajta, • a számlán szereplő minden dátum 2018. évi, viszont 2019-ben lett érkeztetve, • a számla teljesítése 2019. évi, a kiállítás dátuma 2018. évi, • a számla teljesítése 2018. évi, a kiállítás 2019. évi. Ezekhez kapcsolódik még a program korlátozottsága, hiszen van olyan, amelyik nem engedi a felhasználónak előző időszakra (vagy következő időszakra) rögzíteni a számlát. A számviteli törvény értelmezése nem egyértelmű, a fenti kérdéskörre adott állásfoglalások is eltérnek egymástól. Köszönettel: Tóth József

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink