2171 találat a(z) könyvelés cimkére
Bérbeadott lakás rezsiköltsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakást vásárolt bérbeadás céljából. Havonta számlázza a bérleti díjat, és továbbszámlázza a járulékos költségeket (gázdíj, áramdíj, vízdíj, csatornadíj, közös költség). A járulékos költségek könyvelésére többféle megoldást is találtam a szakirodalomban. Kérem írják meg, hogyan kell könyvelni helyesen a továbbszámlázott rezsiköltséget, illetve a továbbszámlázott közös költséget? Üdvözlettel: Tulogdi Mária
Le nem voható áfa könyvelése adószám-felfüggesztés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell könyvelni az adószám-felfüggesztés alatt keletkezett kiadások áfatartalmát? Ha jól tudom, a felfüggesztés megszűnését követően a felfüggesztés időszaka alatt keletkezett áfatartalmat átvihető követelésként lehet érvényesíteni a beszerzések tekintetében. Másrészt számviteli szempontból a felfüggesztés alatt a költségszámlák áfatartalmát az adott ügylet költségszámláján kell elszámolni. Mivel a felfüggesztés kimenetele a könyvelés során előre nem ismerhető, mi a helyes könyvelési tétel? Ha szankciós jelleggel törölnék az adószámot, úgy jó, hogy az 5/8 számlaosztályban szerepel a nem levonható áfa, hiszen a levonási jog véglegesen elenyészik? Ha viszont az adószám-felfüggesztés megszűnik, és a következő időszakban levonásba helyezem a számlák áfatartalmát áthozható követelésként, nem jó, ha 5/8-ban van elszámolva, hiszen nem egyezik az áfakarton. Ezek a tételek az adószám-felfüggesztés kimenetelének függvényében mindig korrekcióra szorulnak? Mi a teendő, ha esetlegesen az időszak alatt már történt évzárás, és a számlák áfája utólagosan átvihető követelésként érvényesíthető, de a könyvelés az áfát az 5/8 számlaosztályban, tehát eredményt érintő számlákon tartotta nyilván? Hibahatár, háromoszlopos mérleg?
Kettős könyvvezetés excelben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi tulajdonban lévő zrt. tulajdonosa utasítást adott a könyvelést végző cégnek, hogy Magyarországon Excel program használatával oldja meg a teljes körű számviteli nyilvántartások vezetését, mivel az eddig alkalmazott könyvelő program használhatatlanná vált. Mindezt költségcsökkentés címén! Legyen szíves segíteni abban, hogy van-e erre lehetőség vagy mely jogszabály írja elő ennek tilalmát! Válaszát előre is köszönjük!
Fantomköltségek a cégben: könyvelni vagy nem könyvelni? Cikk
Egészen biztos, hogy minden könyvelő találkozott már olyan számlával, amelyen vevőként ugyan a cég neve állt, de a vásárolt terméknek, szolgáltatásnak halovány köze sem volt a vállalkozás tevékenységéhez. Ez nem csak adózási, de számviteli problémát is felvet.
Ki nem fizetett bérek könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk a teljesített szolgáltatásának ellenértékét a mai napig nem kapta meg, emiatt a januári béreit nem tudta kifizetni a dolgozóinak, illetve az ezutáni járulékait sem tudta rendezni a NAV felé. Kérdésem arra irányul, hogy ilyen esetben a szóban forgó bérköltséget és annak közterheit le kell-e könyvelni, illetve a NAV felé a céget terhelő és a dolgozóktól levont járulékokat hogyan kell bevallani? Válaszukat köszönjük!
Bt. értékcsökkenés Kérdés
Bt. a 2013-as évre véletlenül 48 ezer forint helyett 96 ezer forint értékcsökkenést könyvelt le, és állított be a mérlegébe. Mikrogazdálkodói beszámolót készít. Hogyan tudja kijavítani a hibát, mik a könyvelés tételei?
Vevői követelés kivezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Egy cég termékeket értékesített egy magyar cégnek. Szerződés szerint az átvétel után 8 napon belül lehet reklamálni. A vevő csak később kezdett reklamálni, illetve visszaküldte a számlát. A szállító cég újra postázta, a vevő ismét visszaküldte. Megjegyzem, hogy közben már használt bizonyos termékeket. A szállító cég bíróságra vitte az ügyet. A számviteli törvény szerint csak elismert követelés szerepelhet a mérlegben. Véleményem szerint ezt a vevői követelést ki kell vezetni, mert nem elismert. Esetleg a nullás számlaosztályban nyilvántartjuk. Helyes-e az a megoldás, hogy a vevői követelésből kivezetjük a nettó árbevétel csökkentésével az áfát (amit bevallott, befizetett) átvezetjük egyéb követeléssorba. Ezt nem akarjuk visszaigényelni, mert nem tudható, hogy mi lesz a per vége! További kérdés, hogy az értékesített termékeket, melyek még mindig a vevőnél vannak, hogyan rendezzük a könyvelésben? Mert ha az árbevételt csökkentjük, az ELÁBÉ-val is kell valamit tenni. Esetleg készletre venni, mint idegen helyen tárolt árut az ELÁBÉ-val szemben? Kérném szépen válaszukat köszönettel: Sz.M.
Külföldi fuvarozás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar fuvarozó szállítja az árumat Záhony és Horvátország egy bizonyos városa között. Kérdésem a következő: 1. A fuvarozó által kiállított számla részemre áfás kell, hogy legyen? 2. A fuvarszámlát az 5-ös számlaosztályba vagy a 9-esbe (árbevételt csökkentő) tételként kell könyvelni? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel.
Külföldi telephely a számvitelben és a társasági adóban Kérdés
Egy belföldi Kft. (2014. évben) Németországban nyitott telephelyet. Kint német könyvelő végzi a könyvvezetést. A cégvezető álláspontja szerint nekem itthon szintén könyvelnem kell a külföldi számlákat, és az így kapott költségmennyiséggel csökkentenem az itthoni adózás előtti eredményt. Ez valóban így van? Miként kell helyesen eljárnom a társasági adó megállapítása során, illetve a könyvelésben?
Reklámfelület-vásárlás/-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság sportegyesülettől vásárol reklámfelületet, majd azt továbbértékesíti, vagy bérbeadja. A reklámfelület megvásárlását hogyan kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!
Hitel könyvelése Kérdés
Kedves Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy ha 2014. évben a kft. kapott 6700 euró hitelt a banki folyószámlájára, akkor technikailag hogyan kell azt év végén könyvelni, illetve milyen árfolyamon számíthatom át forintra? Köszönöm.
Ingyenes szolgáltatást vesz igénybe? Sokkal bonyolultabb, mint gondolná Cikk
Minden vállalkozót csábítanak az ingyenesen kínált különféle tanácsadási, könyvelési szolgáltatások. A kérdés az, milyen kockázat jár együtt a vonzó ajánlattal, és milyen adózási szabályokkal nem árt tisztában lenniük a cégvezetőknek.
Készletapport Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. tulajdonosának korábban már volt egy cége, ami megszűnt évekkel ezelőtt. A régi cégből maradt meg árukészlet. A most alakuló kft.-ben ezt értékesíteni tudná. Hogyan lehet a régi cég készletét bevinni az új kft.-be? Apportként történő bevitelre van lehetőség? Ha igen, akkor hogyan kell ezt könyvelni? Milyen bizonylatok szükségesek a könyveléshez? Helyes-e, ha az árut a jelenlegi piaci értéken értékelik fel? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Kovács László
Adomány könyvelése adományozónál Kérdés
Közhasznú szervezetnek adományoztam 1 konyhaszekrényt, melynek az áfáját korábban visszaigényeltem. A kivezetés T.86, K:16 nettó ért, Számlázás az átadásról: T:311, K:96, Bruttó ért. Adomány: T:86, K311 bruttó ért?
Követelés-vásárlás Kérdés
Jani Kft. megvásárol 8 000 MFt-ért Marika Kft.-től egy 38 000 M Ft-os követelést. A vételárat, 8 000 MFt-ot átutalja Marika Kft.-nek (Marikának Erzsike tartozik ennyivel). Kérném a segítségét: Jani Kft. könyvelésében hogyan kell ezt kimutatni? Mi ezt könyveltük: T 36 K 4541 8 000 M Ft T4541 K384 8 000 M Ft